اثرات مفید خاطره‌نویسی از نظر علمی اثبات شد

31

خیلی‌ها نوشتن خاطره را کاری عبث و بیهوده می‌دانند، همان طور که خیلی‌ها برای وبلاگ‌نویسی هم ارزشی قائل نیستند. اما تحقیق جدیدی که انجام شده است، نشان می‌دهد که اگر اقدامی برای ثبت خاطرات، ایده‌‌ها و اندیشه‌های خود نکنید، این فشار فکری و انبار کردن اسرار یا اطلاعات، با ایجاد جدالی درونی در دو ناحیه مغز، باعث کاهش عملکرد شناختی شما می‌شوند.


دیوید ایگلمن، دانشمند علوم اعصاب کالج پزشکی بایلور است، او به تازگی تحقیقاتی در مورد آثار مخرب حفظ کردن اسرار روی مغز، انجام داده است.

تئوری ایگلمن خیلی ساده بود: یک قسمت از مغز می‌خواهد که افشاگری و فاش‌گویی کند و از این طریق استرس درونی را کاهش بدهد و قسمت دیگر می‌خواهد که رازها را در ناخودآگاه و اعماق ذهن، انبار کند. این دو قسمت با هم جدال دارند و سرانجام یکی پیروز خواهد شد، اما در این فاصله، مغز و عملکردش آسیب می‌بیند.

روانشناس دیگری به نام کلایتون کریچر از دانشگاه کالیفرانیا هم بر این عقیده است که حفظ اسرار، به مانند یک فرایند خودتنظیمی است، به عبارت دیگر همان طور که ما در جریان رژیم گرفتن به خود فشار می‌آوریم و از خوردن یک غذای پرکالری و آماده، پرهیز می‌کنیم، برای حفظ اسرار هم این سختی و مرارت را باید بکشیم.

در پژوهشی که نتایج آن در مجله Experimental Psychology منتشر شده است، کریچر و همکارانش نسان داده‌اند که انرژی لازم برای حفظ اسرار، توانایی شناختی ذهن ما را کاهش می‌دهند. آنها در یک مطالعه شبیه‌سازی نشان دادند که چنانچه افرادی، چیزی مثل ترجیح جنسیتی خود را مخفی کنند، در آزمون‌های فیزیکی و نیز در تعاملات اجتماعی ضعیف‌تر خواهند بود.

به عبارت دیگر اگر ما همواره مواظب چیزی باشیم که می‌خواهیم بیان کنیم، مبادا که سری را فاش کنیم، توانایی‌مان در عرصه‌هایی مثل واکنش‌های احساسی، کاهش پیدا خواهد کرد.

در مطالعه دیگری نشان داده شد که نگهداری اسرار، سطح هورمون کورتیزول را که در مواقع مواجهه با استرس بالا می‌رود، افزایش می‌دهد.

چیز دیگری که معلوم شد، این بود که حفظ سر می‌تواند باعث ایجاد سردرد، تهوع، سردرد و احتمال بیشتر ابتلا به افسردگی و اضطراب شود.


اما چطور خاطره‌نویسی پادزهر این مشکلات می‌شود؟

مسلما فاش کردن اسرار، کل مشکلات را از بین می‌برد. اما خب، نمی‌شود پیش هر کسی رفت و اسرار را برملا کرد. اینجاست که خاطره‌نویسی به کار می‌آید.

هم مطالعات امواج مغزی و هم MRI عملکردی نشان داده‌اند که خاطره‌نویسی، میزان ارتباط بین نیمکره راست و چپ مغز را افزایش می‌دهد.

سایر آثار مثبت خاطره‌نویسی اینها هستند:

– افزایش علکرد سیستم ایمنی

-افزایش سلول‌های T در بیماران مبتلا به ایدز

– کاهش ویزیت‌های پزشکی ناشی از بیماری‌های مرتبط با استرس

– افزایش سطح حافظه

– افزایش قابلیت مدیریت موقعیت‌های استرس‌زا

– کاهش اشتباهات شغلی


کلا شاید شما هم به تجربه یافته باشید که نوشتن ایده‌ها و کارهایی که به ذهنتان راه یافته، تمرکز حواس شما را بسیار بیشتر می‌کند. اگر این ایده‌ها را ننویسید، گویی که اپلیکیشنی هستند که قسمتی از توان پردازشی ذهنی را در پشت‌زمینه می‌بلعند و تمرکز شما را کاهش می‌دهند. اما نوشتن آنها برابر است با آسوده‌خیالی از فراموش نکردن آنها و مجال رسیدن به کارهای اصلی. بنابراین یک دفترچه یادداشت یا یک اپلیکیشن برای نوشتن ایده‌ها و اقدامات را فراموش نکنید.

در متن اصلی البته صحبتی از وبلاگ‌نویسی نشده است، اما به گمان من وبلاگ‌نویسی، یکی از مؤثرترین کارها برای کاهش استرس می‌تواند باشد. گرچه در وبلاگ نمی‌توان در مورد همه مسائل و مشکلات و دغدغه‌ها زندگی نوشت، اما دست‌کم همان قسمتی هم امکان بروز می‌یابند، باری از مغز کم می‌کنند.

اما اگر وبلاگ‌نویسی را هم دوست نداشتید، یک دفترچه خاطرات تهیه کنید و سعی کنید هر روز یا چند روز یک بار، چند سطری در آن بنویسید.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

بیماری‌ها و مشکلات روانی می‌توانند به مانند همین غول‌های تصور شده توسط میدجرنی باشند، اما می‌توان…

تا وقتی کسی مبتلا به یک مشکل روانپزشکی نشده باشد یا آشنا و فامیلی نداشته باشد که مبتلا به شکل جدی آنها باشد، نمی‌داند که چقدر روی کیفیت زندگی تاثیرگذار هستند. کسی که افسردگی ندارد، تعجب می‌کند که مثلا چطور کسی از قدم زدن یا غذای خوب یا…

چرا بسیاری از ساختمان‌های تاریخی در بریتانیا دارای پنجره‌های آجرکوبی شده هستند؟

زمانی در بریتانیای کبیر داشتن پنجره در خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار گران از آب درمی‌آمد! چرا؟!چون در سال ۱۶۹۶ با وضع مالیات بر پنجره که بسیار در جامعه منفور بود، وضعیت تغییر کرد. در این زمان مالیات بر صاحبان املاک را بر اساس تعداد…

حجم‌ها و مجسمه‌های زیبا ساخته شده با صفحات کتاب‌های قدیمی

ما انسان‌ها استفاد تخیل هستیم، اما در موارد معدودی این تخیل‌های خود را به صورت نقاشی یا حجم، زنده می‌کنیم و در معرض تماشای دیگران قرار می‌دهیم.اِما تیلور، هنرمند مقیم بریتانیا، این تجربه را در مجسمه‌هایی از جنس کتاب به صورت باورنکردنی…

داستان قهرمانانه خواهران میرابال، فعالان دومینیکنی که به سرنگونی یک دیکتاتور کمک کردند

خواهران میرابال: پاتریا، مینروا و ماریا ترزا که در خانواده‌ای کشاورز از طبقه متوسط به دنیا آمدند، در جمهوری دومینیکن زندگی نسبتاً راحتی داشتند.اما با به قدرت رسیدن رافائل تروخیو، دیکتاتور خشن، در سال ۱۹۳۰، زنجیره‌ای از حوادث به راه…

آیا سیگار الکترونیکی ایمن‌تر و سالم‌تر از سیگار معمولی است؟

در انگلستان، هم‌زمان با مبارزه با سیگار کشیدن جوانان، سیگارهای الکترونیکی به عنوان بخشی از تلاش‌های دولت برای کمک به مردم برای ترک سیگار تبلیغ می‌شوند. ما به اینکه چرا در مورد این دستگاه‌ها دو نظر بسیار متفاوت وجود دارد، نگاهی می‌اندازیم.…

اگر سلبریتی‌های کنونی در دوران ویکتوریایی می‌زیستند …

پس از ویلیام چهارم، که خود جانشین جرج چهارم بود، در ۱۸۳۷، ملکه ویکتوریای ۱۸ساله به تخت نشست. دوران ۶۴سالهٔ سلطنت او در تاریخ انگلستان به «عصر ویکتوریا» شهرت دارد، که همزمان با به‌اوج‌رسیدن گسترهٔ امپراتوری بریتانیا در سطح جهان بود.اما…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
31 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  پیشنهاد من اینه که وبلاگی با هویت ناشناس و نامرتبط به خودمون داشته باشیم، و در اون بنویسیم. اینجوری هم از شر رازها تا حدودی خلاص میشیم و محدودیتی در عنوان کردنشون نداریم، و هم هویت خودمون برای آشنایان فاش نمیشه!

  1. احمد می گوید

   راستش منم اولش این فکر به ذهنم رسید، اما دیدم ممکنه اون موقع اوضاع بدتر هم بشه. فکر کن بعد یه مدت که مثلا بلاگت خواننده هاش زیاد شدن، هی باید استرس اینو بکشی که نکنه یکی بیاد با متناظر کردن این بلاگ با تو بفهمه که تویی! اون موقع دوباره خود سانسوری شروع میشه.
   یا حتی بدتر! اینکه بعد یه مدت این راز که نویسنده این بلاگ تویی هم به لیست رازهایی که باید حفظ بشن اضافه بشه! چه شود! و آنگاه است که سرکنگبین صفرا می فزاید… D: حالا بیا جمعش کن!

   1. فرشاد می گوید

    😐 راست میگیا!

  2. خاک 61 می گوید

   وای به روزی که لو بری …

 2. ashkan می گوید

  بنظرتون خاطره نویسی با تایپ کردن و نوشتن تو خود کامپیوتر باشه بهتره
  یا تو دفتر؟؟؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   از نظر نتیجه فرقی نمی‌کنه، بستگی به عادت داره.

  2. مريم می گوید

   به نظر من با قلم و روى کاغذ. چون بخش هایی از مغز هم به کار گرفته میشه که با حرکت دست ارتباط داره…و کلا این روزها به خاطر استفاده زیاد بشر از مانیتور و زل زدن مداوم روى آن، تمرکز انسانها خیلى ضعیف شده. یکى از چند دلیل آن هم جذابیت عکسها، رنگ ها و لینک هاى متفاوت است. مشغول خواندن یک متنى هستى یک دفعه یک لینک آبى مرتبط به آن مى بینى به دنبال آن میرى و همینطور الى آخر…

 3. مژگان می گوید

  به نظر من نفس نوشتن خودش یک نوع تخلیه روانی است.

 4. علیرضا معظمی می گوید

  من نوشتن خاطرات توی کامپیوتر رو ترجیح میدم و مهم‌ترین خوبی که داره هم اینه که میشه جستجو کرد که مثلا فلان فکر یا خرید یا کار رو کی انجام دادم…
  خب هرچند سرویس‌های ایرانی مثل notion.ir و 31shab.com برای نوشتن خاطرات به صورت شخصی و خصوصی مهجور مونده و زیاد بهش رغبت نمیشه (به هر دلیل) اما خب کسی که علاقه به تایپ داشته باشه می‌تونه بره مثلا داخل گوگل داک شروع کنه به نوشتن 🙂

 5. حمید می گوید

  کلا ما دست به کیبوردمون بهتره تا دست به قلم

 6. حافظ می گوید

  از اینکه نظر بی ربط به پستتون میزارم عذر میخوام اما برای کاری به یکی از لینکهایی که پیشتر شما معرفی کرده بودین نیاز دارم، ولی متاسفانه هرچقدر که جستجو کردم چیزی پیدا نکردم. (حتی از سایت Archive صفحات ذخیره شده پیشین رو هم گشتم!) شما چندی پیش یه لینک رو تو بخش لینکهای مفید (لینکدونی) معرفی کرده بودین که درمورد جایزه نوبل صلحی که به ملاله دادن و اینکه حقش نبوده نوشته بود، اگه براتون ممکنه میخواستم لینک مطلب و یا لینک اون وبلاگ رو اینجا واسم بنویسین، یه دنیا از شما ممنون

  1. علیرضا مجیدی می گوید
 7. احسان می گوید

  من به عنوان کسی که از اختلال دوقطبی رنج میبرم و دوره های افسردگی وحشتناکی دارم قبلا به همچین احساسی رسیده بودم.یه زمانی 45 دقیقه مشاوره خیلی کمکم کرد که یه جاهایی منفجر نشم.از بابت این نوشته بسیار ممنونم.

 8. Dio می گوید

  با سلام وعذر خواهی، من هم یک درخواست نا مرتبط دارم، البته قبلاً از طریق ایمیل عرض کردم ولی پاسخی دریافت نکردم.
  شما یک سایت پزشکی در داخل همین سایت درست کرده بودید ولی من آدرسش رو گم کردم. می خواستم اگه ممکنه آدرسش رو بفرمائید.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   اون سایت کنسل شد ، چون عملا وقت مدیریتش نبود.

 9. امید می گوید

  ۱۹ آذر امسال ۷ مین سالگرد ثبت خاطراتم هست و اینکه این روز شما هم مطلبی درمورد اثرات مفید خاطرات نویسی منتشر کردید خیلی برام لذت بخش بود.
  من ۷ سال است بدونه وقفه هر روز خاطراتم راثبت کردم.
  هدف اولیه من آرشیو کردن زندگیم بود ولی با گذر زمان فهمیدم نتیجه این کار خیلی بیشتر از ثبت لحظات زندگی است و الان بر این باورم که ثبت خاطراتم یکی از بهترین کار هایی هست که توی زندگیم مقید به انجامش هستم.
  برای من ثبت خاطرات نه تنها باعث حس خوبی میشه بلکه بخاطر مرور زندگی به تصمیم گیری و شناخت بیشتر خودم هم کمک کرده.
  البته بر خلاف معمول من این کار را همیشه با نوشتن انجام نمیدهم (که البته خود نوشتن آرامش مضاعفی ب همراه میاره) بلگه با ضبط کردن صدا خاطراتم را ثبت میکنم.
  و به کسانی که دوست دارند همیشه خاطراتشون را بنویسند و معمولا همت این کار را ندارند پیشنهاد میکنم یک مدت هم ضبط کردن خاطراتشون را امتحان کنند.
  این روز ها هم که تلفن همراه از قلم و کاغذ به اکثر ما ها نزدیکتره و میتونه به ابزاری خوب برای ثبت خاطرات ما تبدیل بشه.

 10. baalatarin می گوید

  مواوی هم اینو میدونسته ولی به فرایند خوبی بعدش اشاره میکنه :
  “راز نهان دار و خموش گر خموشی تلخ بود*** آن چه جگر سوزه بود باز جگر سازه شود”

 11. مریم می گوید

  منسالهای زیادی هست که خاطراتم رو مینویسم و الان هم چندین دفتر رو با خاطراتم پر کردم.یک روز داشتم همینطوری خاطراتم رو میخوندم با کمال تعجب میدیدم که حس و حال نوشته هام تو یه تاریخ خاص یکی بود مثلا 12 بهمن سال 84 حس و حالم مثل 12 بهمن سال85 بود.جالب بود واسم.
  ولی در کل خاطره نوشتن خیلی منو سبک میکنه.ولی امیدوارم دفتهای خاطراتم به دست کسی نیفته

 12. news می گوید

  با سلام
  شما برای خاطره نویسی از چه نرم افزاری استفاده می کنید?
  Evernote
  Diigo

  ..
  .

 13. بیتا می گوید

  سلام
  کاملا موافقم من گاهی مینویسم
  و وبلاگ هم دارم
  نوشتن از درد آروم میکنه
  حالا اگه از درد هم نباشه کلا لذت بخشه
  یاعلی(ع)

 14. علی می گوید

  من این روش رو امتحان کردم جواب داد البته سعی کردم با دست چپ بنویسم چون تاثیرش بهتره

 15. احمد ف می گوید

  باید وبلاگ بزنیم-وردپرس-بگذاریم لیست پیشنویس وهیچ وقت هم چاپ نکنیم وگمانت نصف مشکلات منهم همینجاست .یه مدت بنویسم ببینم اعصاب خوردی مون کم میشه یا نه.

 16. یحیی می گوید

  برای یادداشت، پیشنهاد من gnotes.me هست که اپلیکیشن موبالِش هم موجود هست و نسبت به evernote امکانات کمتری داره ولی من که راضی‌ام ازش و پاسخگوی نیاز من هست.

 17. ثبت شرکت می گوید

  جالب بود ممنون

 18. ya ali می گوید

  واقعا نکته جالبی بود
  انگار که مشکل بنده بود که احساس می کنم حافظه ام ضعیف شده و استرس و اضطراب شدیدی دارم .

  خیلی دلم می خواد بنویسم اما اما اما….

  شاید ترس از نوشتن و شاید ….

  این مقاله شاید تاثیری بکند

  یا خدا

 19. محسن می گوید

  منم یه چند باری سعی کردم خاطره بنویسم یه مدت هم یه وبلاگ گمنام برا خودم درست کردم و هدفم این بود که فقط برا خودم بنویسم.
  ولی مشکل از اونجا شروع میشه که وقتی دست به نوشتن میشم احساس میکنم باید حتما چیزهای مهم بنویسم و خیلی چیزهای روزمره ارزش نوشتن نداره و وقت تلف کردنه و دلم میخواد حرف های بزرگ بزنم و بعد مدتی کلا از نوشتن دلسرد میشم.
  مشکل دیگه اینه که قبل از شروع نوشتن کلی فکر تو ذهنمه ولی وقتی میخوام بنویسم همین جوری زل میزنم به صفحه و چیزی یادم نمیاد

 20. محمود می گوید

  والا منم مینوشتم سال اول دانشگاه اما بعدش تنبلی کردم،الانم فک میکنم اگه بخام بنویسم وقت زیادی میگیره ازم،
  ولی موافقم تو این سالها که ننوشتم احساس میکنم ذهنم آسیب دیده…:(

  1. محمود می گوید

   حالا بنظرتون واسه شروع دوباره چیکار کنم؟!

 21. ارمان می گوید

  بعضی ها فکر می کنن با درد دل آروم میشن درصورتی که درد دل اسمش با خودشه چه با دیگران چه با خودش، بی توجهی خودش نوعی هنر هستش که با تمرین باعث میشه امثال اتفاقات بد دیگه برامون نیفته هرگونه یاداوری باعث تکرار میشه چه نوشتن و خاطره باشه چه درد دل و بازگو کردن برای دگیران

 22. ثریا می گوید

  نوشتن خاطرات خوب و حتی مرور کردنشون خیلی میتونه در ارامش و بدست اوردن شادیای بیشتر بهمون کمک کنه، من خودم بارها امتحان کردم وقتی که خاطات قشنگ گذشتمو دوباره میخونم و تجسم میکنم انگار تو دلم اب میشه و واقعا حسش میکنم.بهتون توضیه میکنم خاطرات قشنگتون رو به هر روشی که شده ثبت کنید . بعدها نیفهمید چه حس قشنگی داشته براتون

 23. ویزای شینگن می گوید

  به نظر من هرچی سنتی تر نوشته بشه این خاطرات در اینده خیلی میتونه قشنگتر باشه مث یه راز همیشه یه جایی از اتاق نگه داریش میکنیم و این خیلی قشنگه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.