چگونه نشستن به مدت طولانی، اثرات مفید فعالیت‌های ورزشی را کاهش می‌دهد

9

همه دلخوشی بعضی از ماها که کارمان مستلزم ساعت‌ها نشستن پشت میزها و انجام کارها بدون ذره‌ای تحرک است این است که با ورزش و دویدن جبران این سکون و بی‌تحرکی را بکنیم.

خب، هر کسی که برنامه منظمی برای دویدن روزانه داشته باشد و روزانه چند کیلومتر بدود، سود زیادی می‌برد، وضعیت سیستم قلبی عروقی‌اش بهتر می‌شود، اندامش متناسب می‌شود و احتمال ابتلا به پرفشاری خون و دیابت در او کمتر می‌شود.

7-17-2014 12-44-43 AM

اما چنین عادت روزانه خوبی، در عین حال که بسیار خوب است، ممکن است باعث غرور بی‌جای این دسته از افراد بشود و آنها را از یک نکته غافل کند؟

چه چیز؟

من پیش‌تر هم در یک پزشک برای شما نوشته بودم که دوره‌های طولانی سکون و حرکت  نکردن، باعث مشکلاتی در بدن می‌شود که حتی با ورزش هم ممکن است نتوان آنها را برطرف یا جبران کرد.

بر طبق پژوهش جدیدی که توسط مرکز پزشکی Texas Southwest انجام شده است، هر ساعت نشستن، حدود ۸ درصد از اثرات مفید یک ساعت ورزش سنگین را خنثی می‌کند (یعنی چیزی حدود ۵ دقیقه)

7-17-2014 12-42-35 AM

به عبارت دیگر اگر شما روزانه ۱۰ ساعت تمام هیچ حرکت بدنی نداشته باشید و دلتان را خوش کنید که روزی یک ساعت می‌دوید، باید بدانید که آن ۱۰ ساعت بی‌حرکتی، ۸۰ درصد اثرات مفید ورزش را از بین می‌برد!

نکته افسرده‌کننده‌تر: اگر عادت به فعالیت ورزشی سنگین ندارید و حرکات ورزشی با شدت ملایم مثل پیاده‌روی انجام می‌دهید، باید بدانید که هر ساعت نشستن ۱۶ درصد اثر فعالیت ورزشی را از بین می‌‌برد.

مطالعات قبلی بیشتر رابطه بین ورزش و آمادگی و تناسب اندام را بررسی می‌کردند، اما در این تحقیق جدید که روی بیش از ۲۲۰۰ نفر انجام شده، برای اولین برا ساعات بی‌تحرکی هم به عنوان یک شاخص در نظر گرفته شده است.

7-17-2014 12-41-05 AM

با توجه به این تحقیق برنامه‌ریزی خیلی از ماها باید تغییر کند. بنابراین اگر هر روز ساعات زیادی بی‌تحرک هستید:

۱- یا باید مدت ورزش خود را بیشتر کنید.

۲- یا اینکه خودتان را عادت بدهید، فعالیت‌های هر چند مختصری در طول ساعات کاری انجام بدهید. مثلا در حالت ایستاده، جواب تلفن‌ها را بدهید، از آسانسور پرهیز کنید، اگر می‌توانید میزهایی تهیه کنید که بشود پشت آنها ایستاده کار کرد.

اگر در خانه هستید و می‌خواهید یکی دو ساعتی وب‌گردی کنید، چه اشکالی دارد که از تبلت به دست بگیرید و در اتاق آرام قدم بزنید.

به جای صندلی هم می‌توانید از توپ‌های بدنسازی استفاده کنید.

7-17-2014 12-41-39 AM

منبع

 


   
9 نظرات
 1. علی می گوید

  به نظر می‌رسد که توپ هم جایگزین خوبی برای صندلی نیست
  http://well.blogs.nytimes.com/2013/04/12/ask-well-ball-chairs/?_php=true&_type=blogs&_r=0

 2. ایلا می گوید

  یعنی من میتونم توپ بدنسازی با خودم ببرم سر کار آیا؟؟ :))

 3. شهاب الدین می گوید

  با انجام توصیه‌هایی که شما فرمودید نمی‌توان تمرکز بر انجام کار کرد. «ورزش به صورت حرفه‌ای هم دشمن سلامتی‌ست». این جمله را باید طلا گرفت. من وقتی به معنایش پی بردم که رباط صلیبی خلفی PCL و مینیسک و چهارسرم پاره شد. ضمن اینکه ورزش درسته که باعث شادابی و نشاط می‌شه، اما جو و فضای محیط ورزشی و دوستان ورزشکار به شدّت بر روی کار و … تأثیر می‌گذاره. همچنین خستگی بعد از ورزش بر روی قدرت ذهن تأثیر منفی می‌گذاره. باید تناسب میان این دو را برقرار کرد که بسیار سخته.

 4. mina می گوید

  تمام گفته های شما متین و درست …. چه منتی سر چند ساعت ورزش کردنمون می ذاشتیم …. نگو مشکل جای دیگه بوده …
  اما برخی مشاغل طوری هستند که وقتی نشستین متوجه زمان نیستید یا وقتی تحرک دارید نمی دونید چند بار نشستین و برخاستین …. تمام حواستون به کاره
  من خودم هیچ متنی رو موقع تحرک نمی تونم بخونم سرگیجه می گیرم برای همین مطالعه در طول سفر یا راه رفتن جزو آرزوهای دست نیافتنی من به حساب میاد…
  پس همون توصیه اولی برای افرادی مثل من به کار میاد .
  تشکر از این مقالتون …

 5. فرشاد می گوید

  ناراحت کننده بود و مفید. ممنون (:

 6. جواهری می گوید

  واقعاً خیلی بده ! کلی ورزش کنی و بعد با یک ساعت نشستن ۵ دقیقه از ورزشت هدر بره !
  علیرضا این آمار واقعاً قابل اعتماده !؟

 7. bahar می گوید

  سلام و ممنون از متنتون
  اما کاش راه حلی هم ارائه می دادید تا آدم از کل زندگی نا امید نشود
  من کارم با کامپیوتر است و مجبورم ۸ ساعت یا بیشتر نشسته کار کنم
  آیا راه حلی برای من سراغ دارید؟
  ممنون

  1. مجیدو می گوید

   منم شدیداً این مشکل رو دارم. توروخدا کمکم کنید…

 8. امید می گوید

  سلام،
  با تشکر از نوشته مفید تون،

  ای کاش از شیوه های صحیح ایستادن هم می گفتید. مثلاً اینکه حداکثر چه مدت ایستاده مطالعه کردن صحیح است، یا اینکه در هنگام کار یا مطالعه ایستاده باید به چه نحوی ایستاد.

  ۲ سال پیش حدود سه ماه هر روز ۳ الی ۴ ساعت به طور ایستاده درس خوندم، ولی متاسفانه اشتباه بزرگی کردم. چون بلد نبودم که باید تکیه بدم. بعد از مدتی دچار کمر درد شدم و از اون موقع تا به حال دیگه مجبورم رختخوابم رو روی زمین بندازم، چون روی تخت کمر درد می گیرم. با اینحال بعد از ۵ الی ۶ ساعت خواب گاهی از شدت کمر درد بیدار میشم.

  لذا پیشنهاد می کنم اگر کسی قصد ایستاده کار کردن یا مطالعه کردن رو داره، حتماً شیوه های صحیح ایستادن و زمان مجاز اون رو یاد بگیره.

  تشکر مجدد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.