۴ حرکت ساده یوگا برای کاهش عوارض نشستن طولانی‌مدت روی صندلی

2

تعداد زیادی از مشاغل نیاز به نشستن طولانی‌مدت روی صندلی و پشت میزکار دارند.

اگر میانگین کاری را ۸ ساعت در طول یک روز در نظر بگیریم؛ جمعا ۴۰ ساعت در هفته پشت میز و صندلی می‌نشینید و این فاجعه‌بار است.

همه ما می‌دانیم که نشستن طولانی‌مدت روی صندلی چه عواقبی به همراه دارد. از کمردرد و گردن‌درد بگیرید تا آسیب‌دیدگی تمام بدن!

اما کارشناسان از خطرات دیگری مانند دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی نام می‌برند که افراد طولانی‌مدت نشسته روی صندلی را تهدید می‌کنند.

خوب، حالا چه‌کار باید کرد؟ چگونه می‌توان عوارض چسبیدن بر صندلی در طولانی‌مدت را کاهش دهیم بدون اینکه در کار و بهره‌وری ما اختلالی پیش بیاید؟

بسیاری از کارمندان و افراد حتی برای چند دقیقه نمی‌توانند از صندلی و میزکارشان دور شوند و مثلا چند قدم بردارند یا حرکات ورزشی مناسبی انجام دهند. چه راه‌کاری برای این افراد وجود دارد؟ شاید برخی حرکات ساده یوگا بتوانند درمان‌کننده باشند.

ماری اوشنر (Mary Ochsner)، مربی یوگا، پس از سال‌ها تحقیق در این زمینه و ساعت‌ها کار روی کارآموزان، دستوراتی برای رفع خستگی و مبارزه با عوارض نشستن طولانی‌مدت روی صندلی داده است.

او می‌گوید مردم مجبور نیستند برای انجام دادن این حرکات، صندلی خود را ترک کنند ولی به سلامتی و وضعیت بدنی خود کمک زیادی خواهند کرد.

این مربی یوگا می‌گوید شاید برخی از همکاران و مشتریان با چشمانی متعجب به شما زل بزنند اما وقتی بدانند همین حرکات ساده چه تاثیر مثبتی بر کیفیت زندگی‌تان دارند؛ برایشان عادی و طبیعی خواهد شد.

سر جای خودتان ورزش کنید

چهار حرکت ساده یوگا پیشنهادی به کارمندان و افراد پشت میز به صورت زیر هستند:

۱- حرکت Eagle arms

در جای خودتان روی همان صندلی، دست‌ها را کشیده و بازوها را بلند و دور هم حلقه کنید و به جلو و بالا کشش بدهید تا خستگی‌شان در برود. در این حالت می‌توانید حرکات کششی برای آرنج‌ها و بازوها انجام دهید و سعی کنید شانه‌ها نیز کش بیایند.

۲- حرکت Clasp hands behind back

در این حرکت باید سعی کنید انگشتان و دست‌های خود را پشت‌ سر به هم قفل کنید. در این حالت باید گردن شما کشیده و شانه‌ها به پشت خم شده باشند تا بدن بتواند حسابی کش بیاید.

۳- حرکت Seated cat and cow pose

مطابق شکل باید در جای خود روی صندلی کشیده و راست بایستید و بعد خم شوید. این حرکت باعث تمرین و ورزش کمر و گردن می‌شود که بیشترین فشار را در ساعت‌های طولانی نشستن روی صندلی تحمل می‌کنند. سعی کنید نفس‌های عمیقی در این حرکات بکشید.

۴- حرکت Cow face arms

در این حرکت هم باید دست‌ها و شانه‌ها کش بیایند تا انگشت‌ها و دست‌ها در پشت کمر با هم برخورد و ملاقات کنند. البته، انجام دادن این حرکت به در حالت کلی صحیح است و نباید حتما انگشت‌ها دو دست همدیگر را لمس کنند.

منبع

 
2 نظرات
  1. دانشجوی همیشگی مدیریت می گوید

    تشکر از این مطلب ارزشمند

  2. sisim می گوید

    نمیشه تا وقتی چیزی فدا نشه بعضی وقت ها پیشرفت کرد بعضی وقت ها هم برای یک محقق یا دانشمند یا برنامه نویس فقط همین ساعت های طولانی تمرکز و کار مفید پشت میز هست که یک جا نتیجه میده و باید عواقبش هم به جون خرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.