۱۰ ترفند تمیزکاری وسایلی از خانه که معمولا به سختی تمیز شده یا راهی برای تمیز کردنشان نیست

1

تمیز نگه داشتن خانه یک چالش سخت و شیرین است. چون همیشه سابیدن کافی نیست و شما باید کمی دانش و خلاقیت داشته باشید. نقاط دور از دسترسی در خانه و وسایل آشپزخانه هست که جز با خلاقیت فردی قابل تمیز شدن نیستند.

همین‌طور، گاهی اوقات لکه‌هایی روی برخی وسایل آشپزخانه می‌افتد که به راحتی از بین نمی‌روند و شما باید از ماده مخصوصی استفاده کنید.

این روزها که هزینه‌های زندگی سرسام‌آور شده و هزینه‌های روزانه غالب افراد بیشتر از درآمد آن‌ها است؛ صرفه‌جویی یک نیاز اساسی و الزامی برای خانواده‌ها است.

شاید در گذشته، با یک تماس کل خانه را تمیز کرده و برق می‌انداختید ولی در این شرایط بهتر است خودتان دست به کار شوید و برخی از تمیزکاری‌های خانه و وسایل را برعهده بگیرید. کاری که گفتیم هم چالشی است و هم سخت که می‌تواند برایتان شیرینی پیروزی هم داشته باشد.

لکه زنگ‌زدگی مبلمان فلزی و فرش‌ها

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

احتمالا پس از چند سال استفاده از سرویس مبلمان فلزی، فرش و وسایل دیگر، لکه‌های زنگ‌زدگی به چشمتان می‌خورد. از بین بردن این لکه‌ها خیلی ساده است.

پارچه کتانی را برداشته، به سرکه سفید آغشته کنید و بعد خوب بچلانید. روی لکه زنگ‌زدگی مقداری نمک بپاشید و بعد پارچه سرکه‌ای را روی آن خوب بمالید. بعد از سی دقیقه، دوباره با پارچه کتانی آغشته به سرکه سفید این رویه را تکرار کنید. پس از چند بار، لکه زنگ‌زدگی کاملا از بین می‌رود.

ترکیب‌های آب‌لیمو، سرکه سفید یا نمک برای رفع زنگ‌زدگی اطراف سینک ظرف‌شویی، اجناس سرامیکی یا فولادهای ضدزنگ هم جواب می‌دهد.

غبار روبی پرده کرکره‌ها

برای تمیز کردن پرده‌های کرکره‌ای می‌توانید از جاروهای کوچک برقی گردوغبارگیر استفاده کنید ولی روشی بهتر و خلاقانه‌تر برایتان سراغ داریم: به دو سر یک گیره فلزی بزرگ یا گیره مخصوص کشیدن سالاد و غذاها دستمال میکروفیبر ببندید. می‌توانید دستمال‌ها را با یک کش پلاستیکی به دو سر گیره محکم کنید.

حالا، به راحتی کرکره‌های پرده را بین دو سر گیره قرار داده و همزمان چندین بخش را نظافت کنید. از همین روش می‌توانید برای سایر وسایلی که لبه‌های نازک و تیز دارند؛ استفاده کنید.

تمیزکاری لبه درهای کشویی، پایین در حمام و لبه‌های پنجره‌ها

این مکان‌ها به سختی تمیز می‌شوند چون راه دست شما نیستند ولی برای گرد و غبار بسیار مستعد بوده و از سوی دیگر بخش‌هایی حساس هستند.

اگر واقعا اراده کردید چنین جاهایی را تمیز کنید؛ ابتدا باید پنجره‌ها یا در را از بخش کشویی چهارچوب خارج کنید تا امکان نظافت لبه‌های این بخش‌های منزل به وجود بیاید. با نوک جاروبرقی یا برسی مناسب، گردوغبارها را از نواحی لبه‌ها بزدایید.

در گام بعدی، محلولی شامل یک قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی، دو فنجان آب گرم و یک قاشق چای‌خوری آمونیاک خانگی آماده کنید. برس ساده‌ای را درون این محلول زده و روی سطح‌های مورد نظر بکشید و بعد با آب ساده بشویید.

از سرکه هم می‌توانید برای لکه‌زدایی استفاده کنید. آب پر فشار اگر بشود استفاده کنید؛ می‌تواند اشغال‌های پنهان شده و گرفتگی‌ها را هم از بین ببرد. یادتان نرود که باید دوباره درب پنجره‌ها و درها را سر جای خود بگذارید.

تمیز کردن ماشین ظرف‌شویی

ماهی یک بار، مقداری سرکه سفید یا سرکه سیب در فنجان یا کاسه‌ای ریخته، در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید. ماشین را در درجه حرارت بالا روشن کنید تا سرکه سفید بوی ناخوشایندی را که از آلودگی‌های به‌جامانده روی دیواره‌های ماشین ظرفشویی بلند می‌شود، جذب کند. سرکه سفید یک لکه‌بر قوی هم هست و جرم‌های برجای مانده را از بین می‌برد.

می‌توانید با استفاده از جوش شیرین هم ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. مقداری جوش شیرین روی کف ماشین بریزید و بعد روشن کنید تا آب داغ جریان پیدا کند. جوش شیرین یک لکه‌بر و بوبر بسیار قوی است.

نظافت دریچه هود و تهویه

چند ماه که به سراغ دریچه هود و تهویه‌های خانه نروید؛ قشر بسیار روغنی و پشمی مانندی روی آن‌ها نشسته که به راحتی هم پاک شدنی نیست.

باید دریچه‌ها را از هود و تهویه جدا کرده و ابتدا با شلنگ آب گرم پر فشار خوب شست و شو دهید و بعد در آب گرم حاوی صابون بگذارید از چربی‌های چسبیده به آن‌ها کم‌کم از بین بروند. خود لوله تهویه هوای هود را هم باید با جاروبرقی یا جاورهای نوک تیز غبارروبی کنید.

از بین بردن لکه‌های گاز استیل

x-default

برای تمیز کردن گازهای استیل نمی‌توانید از هر ماده شوینده‌ای استفاده کنید یا برس‌ها، سیم‌های ظرف‌شویی خشک و زبر به کار بگیرید. علاوه بر روش‌های تمیزکاری معمول مانند آب گرم و صابون و همین‌طور استفاده از پارچه‌های نرم و نانوفیبر، می‌توانید از جوش شیرین هم کمک بگیرید.

مقدار برابر از جوش‌شیرین و آب را با هم مخلوط کنید تا ترکیبی خمیرمانند درست شود. کمی از ترکیب را روی بُرسی نرم یا پارچه‌ٔ کتان بریزید و با استفاده از آن، محلول را هم‌سو با شیارهای سطح گاز روی لکه بکشید.

ترکیب روغن و سرکه هم مفید است. سرکه را در یک بطری اسپری ریخته و سطح گاز را کاملا به آن آغشته کنید. با پارچه‌ای نرم، سعی کنید همسو با شیارهای گاز، سرکه را پاک کنید. بعد، پارچه دیگری را کمی به روغن آغشته کرده و روی شیارها و سطح گاز بکشید.

تمیز کردن مایکروفر

با مایع تمیز کردن شیشه می‌توانید محفظه داخلی مایکروفر را تمیز کنید. باید مایع تمیز کردن شیشه دو برابر آب باشد.

اما استفاده از سرکه یا لیمو روش‌های بهتری است. یک کاسه را تا نیمه پر آب کنید و بعد یک قاشق پر سرکه سفید بدان اضافه کنید. کاسه را درون مایکروفر قرار داده و به مدت ۵ دقیقه روشن کنید. باید شاهد بخار کردن محلول درون محفظه مایکروفر باشید. حالا، پس از اتمام ۵ دقیقه، با یک دستمال نرم و مرطوب، تمام درون محفظه را پاک کنید.

اگر به نظافت با لیمو علاقه دارید؛ یک لیمو را نصف کنید و سپس داخل بشقاب مناسب برای مایکروفر قرار دهید و یک قاشق هم آب به آن اضافه کنید. سپس مایکروفر را برای یک دقیقه یا تا زمانی که داخل آن پر از بخار شود، روشن کنید. حالا، دوباره باید دستمال تمیز و نرمی برداشته و محفظه مایکروفر را تمیز کنید.

تمیز کردن درون ماشین لباسشویی

اگر به مدت زیادی از ماشین لباسشویی استفاده کردید؛ احتمالا تمیز کردن محفظه درون آن با یک پارچه و آب یا نهایتا ماده‌های شوینده و تمیزکننده؛ بوی بد آن را از بین نبرد و از سوی دیگر لکه‌هایی در نقاطی ببینید که راه دست شما نیست.

خیلی ساده، در یک ظرف کوچک، مقداری جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کنید. این محلول چیزی شبیه به پور شوینده است. در ظرف دیگری دو پیمانه سرکه سفید بریزید.

محلول جوش شیرین و آب را باید داخل مخزنی بریزید که مواد شوینده ماشین لباسشویی را درون آن می‌ریزید. محلول سرکه را درون خود محفظه لباس‌های ماشین بریزید. ماشین را در حالت شست‌وشوی معمولی لباس‌ها قرار داده و دستگاه را روشن کنید.

سرکه و جوش شیرین به‌طور طبیعی رسوبات معدنی را که در ماشین لباسشویی جمع شده‌اند، تخریب و در خود حل می‌کنند و هر نوع قارچ و کپکی را از بین می‌برند.

تمیز کردن جا چاقویی

فراموش نکنید هر از گاهی باید جا چاقویی آشپزخانه را هم تمیز کنید. شستن این وسیله محتمل‌ترین کاری است که انجام می‌شود ولی شاید هنوز مقداری خرده غذا و مواد باقی مانده باشد که هیچ‌طوری از بین نمی‌روند.

سشوار را روی درجه حرارت زیاد بگذارید و خوب تمام بخش‌های جا چاقویی را گرم کنید تا ذرات غذا باقیمانده خشک شده و به راحتی کنده شوند.

شیارهای مبل و آپاژور

برس لباس می‌تواند برای تمیز کردن آباژور یا شیارهای باریک مبلمان بسیار کاربردی باشد. برس لباس می‌تواند گردوغبار، مو، مواد آلوده و چیزهای دیگر را به خود جذاب کند.

   

پستهای اخیر

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…
1 نظر
  1. مرضیه می گوید

    ما هنوز نتمون وصل نشده! فک کنم مسئولین یادشون رفته کابل استان مارو وصل کنن!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.