تحقیقی که نشان می‌دهد که چرا خواندن قرارداد‌های حقوقی دشوار است، برنده جایزه ایگ نوبل شد!

0

جوایز ایگ نوبل یا نوبل احمق‌ها که بیش از ۳۰ سال اجرا می‌شود و یک طعنه و شوهی با جایزه نوبل اصلی است.

Ig Nobels در مورد تمسخر تحقیقات پوچ نیست، بلکه آن‌ها جنبه عجیب علم را جشن می‌گیرند – تمرکز بر اکتشافاتی که می‌توانند شما را بخندانند و سپس شما را به فکر فرو ببرند. این جایزه توسط مجلهٔ طنز علمیِ سالنامهٔ تحقیقات نامحتمل (به انگلیسی: Annals of Improbable Research) سازمان‌دهی می‌شود.

برندگان امسال ۱۰ دسته را شامل می‌شوند که علوم مختلفی از فیزیک، زیست‌شناسی و پزشکی گرفته تا مهندسی، اقتصاد و ادبیات را پوشش می‌دهند. در طول مراسم اهدای جوایز، سخنرانی‌های پذیرش به ۶۰ ثانیه محدود می‌شوند تا دانشمندان را به چالش بکشند تا یافته‌های خود را به طور خلاصه جمع‌بندی کنند.

یکی از نکات برجسته امسال مربوط به برنده جایزه ادبیات بود. سه نفر از دانشمندان علوم شناختی به بررسی یک مشکل کلاسیک می‌پردازند: چرا درک اسناد قانونی بسیار سخت است؟

در مقاله‌ای با عنوان «نگارش ضعیف، نه مفاهیم تخصصی، مشکل پردازش در زبان حقوقی را ایجاد می‌کند »، محققان انواع تکنیک‌های تحلیلی را به کار گرفتند تا به این نتیجه برسند که اگر نمی‌توانید بسیاری از اسناد حقوقی را درک کنید، لزوماً تقصیر شما نیست. به نظر می‌رسد نگارش بد، بسیاری از اوراق حقوقی را بی‌جهت پیچیده می‌کند.

به منظور شفافیت، هر یک از محققان تنها یک کلمه برای جمع‌بندی یافته‌های خود در مراسم اهدای جایزه ارائه کردند. آن کلمات «زائد»، «بیهوده» و «باطنی» بودند.

برنده  جایزه زیست‌شناسی هم جالب بود. دو زیست‌شناس برزیلی بررسی کردند که چگونه برخی از گونه‌های عقرب پس از از دست دادن دم خود به دلیل یبوست می‌میرند.

این تکنیک که به عنوان خودمختاری شناخته می‌شود، مکانیزم دفاعی است که در آن عقرب‌ها دم خود را برای فرار از شکارچی جدا می‌کنند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که عقرب‌ها پس از از دست دادن دم، چندین ماه زندگی می‌کنند و هنوز قادر به جفت‌گیری هستند، قبل از اینکه در نهایت بر اثر یبوست بمیرند.

از دیگر نکات برجسته برندگان امسال می‌توان به جایزه مهندسی برای تحقیقاتی که کارآمدترین روش چرخاندن دستگیره در را مطالعه می‌کند، جایزه پزشکی برای مطالعه‌ای که نشان می‌دهد چگونه افزودن بستنی به انواع خاصی از درمان‌های سرطان کودکان می‌تواند نتایج را بهبود بخشد، و جایزه تاریخ هنر اعطا شده است. به دانشمندانی که تنقیه دارویی مایا‌های باستانی را خودآزمایی کردند!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.