برندگان ایگ نوبل ۲۰۱۸ معرفی شدند: عجیب‌ترین و خنده‌دارترین پژوهش‌های علمی سال که جایزه گرفتند

0

ایگ نوبل (Ig Nobel) مراسمی شبیه به نوبل است که هر ساله برگزار شده و به عجیب‌ترین، خنده‌دارترین و ابلهانه‌ترین پژوهش‌ها و تحقیقات انجام شده در حوزه‌های مختلف جایزه می‌دهند.

البته، ابدا این تحقیقات و پژوهش‌ها غیرعلمی یا صرف خنده و سرکاری نیستند و چندین نفر محقق و دانشمند وقت و انرژی زیادی برایشان خرج کردند تا به نتیجه برسند ولی در ظاهر و به محض اینکه بشنوید؛ تعجب خواهید کرد و از خود می‌پرسید به چه دردی می‌خورد!

معمولا این تحقیقات و پژوهش‌ها به ذهن هیچ‌کس نرسیده و شاید به جز تیمی که این تحقیق را انجام داده؛ هیچ‌کس دیگری در دنیا نخواهد روی آن‌ها مطالعه کند.

ایگ نوبل امسال در سالن تئاتر سندرز دانشگاه هاروارد و با حضور بزرگان علمی جهان برگزار شد.

جایزه برتر بیست و هشتمین ایگ نوبل دنیا به محققان «تاثیر تمیزکنندگی بزاق دهان»، «فاسد کردن شراب توسط مگس میوه» و «کالری تولید شده از خوردن انسان» تعلق گرفته است. از شنیدن نام این تحقیقات جا خوردید و آن‌ها را مسخره می‌دانید؟

پس، اجازه بدهید تمام برندگان ایگ نوبل ۲۰۱۸ و فایده هریک از تحقیقات را برایتان شرح دهیم:

پژوهش‌هایی به شدت خارج از عرف

شیمی: یک پژوهشگر پرتغالی درباره قدرت تمییزکنندگی بزاق دهان انسان تحقیق و بررسی کرده است. وی می‌گوید بزاق دهان آنزیم ویژه‌ای به نام A-amylase دارد که قدرت تمیزکنندگی و ضدعفونی‌کنندگی بسیاب بالایی دارد. حالا شاید متوجه شوید چرا دهان انسان هیچ‌گاه فاسد و عفونی نمی‌شود!

زیست‌شناسی: تیمی از پژوهش‌گران دانشکده کشاورزی دانشگاه پیتر ویتزگال (Peter Witzgall) روی ماده‌ای به نام Drosophila melanogaster’s pheromone کار کردند. این ماده در بدن مگس میوه یافت می‌شود و یک نانوگرم آن می‌تواند انواع شربت‌ها و نوشیدنی‌ها از جمله یک لیوان بزرگ شراب را فاسد کند. فایده این تحقیق هم در این است که بدانیم افتادن یک مگس میوه در لیوان نوشیدنی تنها چندش‌آور یا کثیف‌کننده نیست بلکه فاسدکننده است.

تغذیه: محاسبه و مقایسه کالری گوشت انسان با دیگر گوشت‌های در طبیعت موضوع تحقیق آقای جیمز کول (James Cole)، باستان‌شناس دانشگاه برایتون بوده است. وی روی بررسی رژیم غذایی انسان‌های عصر پارینه‌سنگی مطالعه زیادی کرده تا متوجه می‌شود میزان کالری ناشی از مصرف گوشت انسان که در دوران ماقبل تاریخ رایج بود، بسیار کمتر از کالری دریافتی از مصرف گوشت حیوانات است.

روان‌شناسی: لیندی اچ لیانگ (Lindie H. Liang) و تیم تحقیقاتی‌اش در دانشگاه ویلفیرید لوریر یک تحقیق بسیار عجیب کردند. آن‌ها بررسی کردند استفاده از عروسک‌های وودوو (voodoo dolls) تاثیری در کاهش خشم کارمندان در محیط های کار و خاصا مواجه با مدیران دارد. مثلا، اگر رییس‌شان به آن‌ها زور گفت؛ سوزن فرو کردن در بدن عروسک وودوو می‌تواند آرامش‌شان کند؟ نتایج تحقیقاتی این دانشمند به بهتر شدن شرایط روحی کارمندان رسیده است.

پزشکی: نتیجه پژوهش برتر این رشته به اینجا ختم می‌شود که اگر سنگ کلیه دارید؛ سوار ترن هوایی شوید! ترن هوایی در دفع سنگ کلیه موثر است.

آموزش پزشکی: یک متخصص بیماری‌های معده و روده موفق شده یک سیستم کولونوسکوپی نشسته اختراع کند. افراد بیمار می‌توانند با این دستگاه به طور نشسته خودشان را کولونوسکوپی کنند و دیگر از مراجعه به دکتر و آزمایشگاه و بیمارستان رهایی یابند. محقق این دستگاه یک ژاپنی به نام آکیرا هوریچوی (Akira Horiuchi) است.

انسان‌شناسی: دانشمند دیگری به نام گابریلا آلینا وقت خود را روی بررسی رفتار و حرکات شامپانزه‌های باغ‌وحش صرف کرده و در نهایت متوجه شده این حیوانات ادای انسان‌هایی را درمی‌آوردند که ادای خود حیوان را درآوردند. این شامپانزه‌ها دوست دارند حرکات انسان‌ها را تقلید کنند. رسیدن به فایده این تحقیق برعهده خودتان!

ادبیات: به عنوان آخرین تحقیق عجیب و غیرعادی برنده شده در ایگ نوبال ۲۰۱۸ باید به نتایج تیمی از محققان دانشگاه کوئینزلند استرالیا اشاره کنیم. آن‌ها چیزی را دریافتند که بسیاری از ما می‌دانیم و عمل می‌کنیم: اغلب مردم به دفترچه راهنمای موجود در محصولات الکترونیکی توجه نکرده و آن را نمی‌خوانند.

جایزه نهایی سال هم به گروهی تقدیم شد که فرکانس، قدرت موج، انگیزه و اثرات فحش دادن همراه با فریاد مردم در هنگام رانندگی را بررسی کردند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.