چرا تعداد زیادی از دزدهای دریایی چشم‌بند داشتند؟

25

بسیار پیش می‌آید که سؤالاتی در ذهنمان شکل بگیرند، اما خود به دنبال یافتن پاسخش برنیاییم، اما دم دست‌ترین و سطحی‌ترین پاسخ را برای توجیهش قبول کنیم.

یکی از سؤالات رایج که هنگام دیدن کارتون‌ها و فیلم‌های با موضوع دزدهای دریایی در ذهن هر کودک یا بزرگسالی ممکن است شکل بگیرد، این است که چرا تعداد زیادی از دزدان دریایی چشم‌بند می‌زدند؟! چرا اصولا میزان استفاده از چشم‌بند در دزدان دریایی آنقدر زیادی بود که این پوشش، یک پوشش روتین در آنها بود؟!

چشم‌بند دزد دریایی

پاسخ سطحی این بود که آنها چشم‌بند می‌زدند تا چشمی را که در طی جنگ و دعواها از دست داده بودند و از شکل افتاده بود یا تخلیه شده بود، در زیر پوششی پنهان کنند.

اما سؤالی که اینجا مطرح می‌شود این است که چرا این دزدان دریایی این همه دچار آسیب چشم می‌شدند؟

باز هم پاسخ ظاهری این بود که ما در حال دیدن یک سری کارتون و فیلم تخیلی هستیم، و طبیعی است که در اینها ممکن است غلو صورت بگیرد و از چشم‌بند برای افزایش جذابیت به میزان زیاد استفاده کنند.

اما باید دانست که در داستان‌ها و افسانه‌ها، هر چیزی ریشه در واقعیتی دارد، ممکن است غلو، نوع خاصی برداشت از واقعیت یا تعبیرهای شاعرانه از واقعیت صورت بگیرد، اما با بررسی همین روایت‌ها می‌شود پی به واقعیت‌هایی برد.

به تازگی «چیم شیلی» که در زمینه مسائل دیداری دکترا دارد در بخشی از گفتگویش به وال استریت ژورنال، توجیهی برای این قضیه آورده است:

دزدان دریایی برای پوشاندن چشم‌های معیوب‌شان چشم‌بند نمی‌زدند، از آنجا که آنها مجبور بودند به دفعات زیاد بالا و زیر عرشه کشتی بروند و به سرعت هر دو گروه افراد بالا و زیر عرشه  را رهبری کنند، مجبور بودند، دید خوبی داشته باشند.

روی عرشه، صحنه در زیر درخشش نور آفتاب بسیار روشن بود و در زیر عرشه، تاریکی شدیدی حکمفرما بود. وقتی ما از محیط تاریکی وارد محیط روشن می‌شویم، چشم‌هایمان به سرعت با نور زیاد تطابق پیدا می‌کنند، اما وقتی عکس قضیه اتفاق می‌افتد، مدت زیادی طول می‌کشد تا چشم‌های ما به تاریکی عادت کنند.

09-09-2013 08-57-40 AM

در سلول های استوانه‌ای شبکیه، رنگدانه‌ای به نام رودوپسین وجود دارد. وقتی یک ملکول رودوپسین یک فوتون جذب می‌کند ، به ملکول اپسین و رتینال می‌شکند. این ملکول ها بعدا بطور طبیعی با هم ترکیب می‌شوند و بصورت رودوپسین در می آیند، این عمل ترکیب مجدد نسبتا کند است. بنابراین وقتی چشمان شما در برابر شرایط نور زیاد قرار می‌گیرند همه رودوپسین سلول‌ها شکسته می‌شود.
حال اگر چراغ را خاموش کنید و سعی کنید در تاریکی ببینید، نمی‌توانید. سلول‌های مخروطی به نور زیادی نیاز دارند بنابراین در شرایط خاموشی غیر قابل استفاده‌اند و هیچ رودوپسینی هم دراین حالت موجود نیست، پس سلول های استوانه‌ای نیز غیرفعالند، اما درعرض چند دقیقه رتینال و اوپسین مجددا ترکیب شده به صورت رودوپسین در می آیند و باز قادر به دیدن خواهید بود.

09-09-2013 09-00-05 AM

این چند دقیقه زمان لازم برای تطابق برای تاریکی برای دزدان دریایی گاهی در حکم مرگ و زندگی بود، اما بستن یک چشم باعث باعث می‌شد، آنها به مجرد زفتن به محیط تاریکی با برداشتن چشم‌بند بتوانند، خیلی زودتر در تاریکی ببینند.

چند سال پیش، لین مسئله به صورت عملی آزمایش شد و مشاهده شد که واقعا استفاده از چشم‌بند، زمان لازم برای تطابق چشم با تاریکی را بسیار کم می‌کند.

این مسئله توجیه منطقی‌ای برای این سؤال قدیمی ما است، اما مشکل اینجاست که هیچ سند تاریخی در این مورد وجود ندارد. شاید بقیه دریانوردان به اندازه دزدان دریایی نیاز به سرعت عمل نداشتند، شاید دریانوردان نظامی یا تجاری، سیستم‌های مدون دیگری برای رهبری کارکنان و فرماندهی داشتند و نیازی به استفاده از چیزی که چهره را زشت می‌کرد نداشتند و باز «شاید» دزدان دریایی فوت و فن کار خود را لو نمی‌دادند.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
25 نظرات
 1. Vahid می گوید

  وسطاش خیلی تخصصی بود واقعا

 2. سینا می گوید

  واقعا این قضیه به یکی از بزرگترین دغددغه های زندگی من تبدیل شده بود.ممنون دکتر

 3. وحید دامن‌افشان می گوید

  سوال دیگه‌ای که همیشه برای من پیش می‌اومد، این بود که چرا همه‌شون، یه پاشون چوبی بود؟!

 4. محمد می گوید

  فرضیه خیلی جالبی بود، ولی غیر قابل قبول

  اینکه نشون میدن همیشه یه پاشون هم یه دسته بیله بخاطر چیه؟
  حتما یه متخصص پا (!) خواهد گفت این پا چوبیه برا زیر عرشه بوده و سالمه هم برا رو عرشه

  و البته اضافه کنید یه دست رو هم که بصورت مخالف قطع شده و جاش یه قلاب کاشتن که درباره این هم یه متخصص دست حرف هایی خواهد داشت

  1. amir hamed می گوید

   پاسخ سوال شما خیلی ساده است. دست سالم برای گرفتن اشیاء مختلف مثل شمشیر است و دست دیگر هم برای ماهی گیری! و هم برای حمل اجساد مورد استفاده قرار می گرفته!!!!!!!!! جالب اینجاست که از قصد یکی از دست هاشون را قطع می کردند!!!!

 5. امیر می گوید

  عالی بود.
  از همه چیز بهتر سبک ارائه مطلب است؛ ایجاد یک سوال از موضوعی ساده و متفاوت و در نهایت ارائه پاسخی شیوا

 6. Yeki می گوید

  امکان این هست که چشم بند بزنن که یک چششون دیرتر ضعیف بشه؟ داشتن دید قوی حتما واسه یه دریا نورد مهم هست

 7. هادی می گوید


  من همیشه فکر می‌کردم دلیلش اینه که با دقت بهتری بتونن دوردست رو ببینن. مثلا کشتی‌ها و قایق‌های دیگه توی دریا یا خشکی… چون برای خودم پیش اومده که برای متمرکز کردن نورها در دوردست یه چشمم رو می‌بندم. البته این فقط فرضیه‌ی منه، ولی پربیراه هم نیست قکر کنم 😉

  1. آذر می گوید

   البته من دکتر نیستم اما روی تجربه شخصی می گم که اگه با بستن یک چشم دید بهتری داری پس حتمن به چشم پزشک مراجعه کن . چون حکمن دید چشم هات یکی نیست 🙂

 8. علیرضا می گوید

  مطلب جالبی بود اما پر از شک و تردید!

 9. محمد می گوید

  این نظریه های تخیلی از کجا در میارن حتما علت طوطی که رو دوش اکثرشون هست واسه اینه که هر وقت خواستن تخمه بخورن بدن طوطی واسشون بشکنه

 10. www می گوید

  سلام آیا میتونیم ایده های جالب خود را برای تهیه ی مطلب به شما ارایه کنیم؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   بله، البته

 11. سوران می گوید

  فارغ از واقعی یا خیالی بودن ابن نظریه، مطلب جالبی بود

 12. --- می گوید

  البته فکر می‌کنم تصویر دزدان دریایی با چشم‌بند، فقط یه تصویر باشه. در عمل دزدی دریایی خیلی شبیه اون چیزی که توی فیلم‌ها نشون داده میشن نیستند.

 13. شهاب الدین می گوید

  من از زمانی که پاسخ این پرسش (همان که در ابتدای متن آورده‌اید) را در سنین کم از پدرم گرفتم، دیگر به آن فکر نکرده بودم. بررسی جالبی بود. مرسی.
  اگر امکانش هست در خصوص برداشت‌هایی که انسان از بدن خود و سایر حیوانات یا موجودات زنده کرده است تا با استفاده از آن تکنولوژی را به پیش ببرد، مطالبی بنویسید.

 14. محمد می گوید

  البته دلیل آیینی و اسطوره ای داره فارغ از کاربردی بودنش

  در اساطیر اسکاندیناوی اودین خدای خدایان چشم راستشُ در ازای نوشیدن از آب چاه خردمندی به میمیر مار ِ نگهبان چاه میده (اسطوره ای همانند آدم و حوا) و کاپیتان دزدان دریایی(که گویا بسیاریشون اهل اسکاندیناوی بودند) و نه همه ی کابینه(چرا بقیه نمی بستن ؟ اون ها نیاز به نداشتن چشم هاشون به تاریکی و روشنایی عادت کنه) چشم راستش رو به نشانه ی داشتن دانش اودین با چشم بند می بسته !
  و از همین اسطورست که چشم چپ نشانه ی داشتن خردِ و نه دجال !
  البته در این عکس طنز دزد دریایی چشم بند رو روی چشم چپش بسته که می تونه نشونه ی حماقتش باشه و احتمال قوی تر عکاس اصلا اطلاعی نداره
  حتی الان میان مانگاکا ها و انیماتور های ژاپنی بستن چشم راست توسط فرد دانا و با تجربه هنگام حرف های مهم رایجِ
  (این عکس مربوط به انیمه ی ماگی هست که از مانگاکاش از مضامین اسطوره ای ِ زیادی بهره برده مثلا نشونه ی دوم داشتن دانش در این عکس پوشیدن لباس سیاهِ توسط رهبر قبیلست که نشونه ی داشتن سفر معنوی مرگِ همونطور که سیاوش سیاه می پوشه )
  http://upload7.ir/images/10399171723844452294.jpg

  1. baalatarin می گوید

   تشکر از مطلب بسیار جالب دکتر و تشکر از شما دوست گرامی جناب محمد

  2. !? می گوید

   هم متن دکتر و هم نکته ای که شما اشاره کردید جالب بود اما من هم فکر میکنم این بیشتر یک نماد بوده تا اینکه دلیل علمی داشته باشه. مثلا میتونسته نماد یک درجه ی نظامی باشه مثل درجه دارای الان که یه چیزایی به خودشون آویزون میکنن.

 15. آذر می گوید

  جالب بود . خیلی !

 16. م.رستمی می گوید

  چرا در یکی از این انبوه فیلم ها و کارتون ها یکی از ان دزدان اقدام به تعویض چشم بند نمیکند؟

  در ضمن چشم بند زدن و یک چشم بودن در اکثر اوقات در مورد فرمانده هان و ناخدا ها دیده می شود در صورتی که ان ها به دلیل موقعیت بالایی که دارند زیاد به بالا و پائین عرشه نمیروند و از همان بالا امور را اداره میکنند.

  تاثیر چشم بند و سرعت انطباق پذیری چشم به روشنایی و تاریکی درست هستند اما ارتباط این دو به هم بسیار بعید است.

  1. sorena87 می گوید

   من با نظر این دوستمون بیشتر موافقم-در ضمن در زیر عرشه هم به احتمال زیاد از شمع برای روشنایی استفاده می کردند

 17. Pegah می گوید

  این می تونه دلیل جالبی باشه، اما اینجا یه سوال دیگه پیش میاد. همونطور که خوب می دونید، در صورتی که از یک چشم برای دیدن استفاده کنیم، دیگه توانایی درک عمق رو از دست می دیم. یعنی مثلا اگه دستمون رو دراز کنیم که یه وسیله ی کوچیک رو از جایی برداریم دو سه باری ضایع میشیم و اشتباه می کنیم! حالا این دزدای دریایی، که اتفاقا خیلی زیاد هم در معرض کشت و کشتار و جنگ و ستیز و اینطور چیزا قرار می گرفتن، و به همین دلیل نیاز داشتن که قدرت تشخیص محل دقیق دشمن رو داشته باشن(در لحظه) سردسته هاشون همه از این چشم بند ها استفاده می کردن! این یعنی هر لحظه امکان مرگ در نبرد های تن به تن و… ها؟!

 18. مسعود قیصری منوچهری می گوید

  شاید دلایل دیگری هم داشته باشه:
  ۱. می‌خواستن مغزشون به دید دوبعدی عادت کنه، تا موقعی که کشتیهای دوردست رو با یا بدون دوربین یک‌چشمی نگاه می‌کردن، بتونن طبق غریزه فاصله‌ش رو تخمین بزنن.
  ۲. چون معمولاً از دوربین یک‌چشمی استفاده می‌کردن، نمی‌خواستن زحمت بستن یک چشم رو به خودشون بدن و دور چشمشون به مرور چروک و زشت بشه!
  ۳. چون شغلشون وابسته به دید خوب هست، می‌خواستن یه چشمشون رو نو نگه دارن تا وقتی این یکی ضعیف شد از اون استفاده کنن.
  ۴. همونطور که شما گفتید می‌خواستن چشمشون به تاریکی عادت کنه، ولی برای اینکه موقعی که می‌خواستن اشیا دوردست رو ببینن چشم‌بند رو بردارن و با اون چشم از داخل دوربین یا بدون اون، اشیا دوردست توی نور معمولی رو با کیفیت و دقت بیشتری ببینن.

 19. علی فخرذاکری می گوید

  دزدان دریایی و دریانوردها در زمانهای قدیم از دوربین تک چشم استفاده میکردند نگاه کردن متمرکز با یک چشم اغلب آدمها را دچار سرگیجه و بعضا تهوع (آستیگماتی) میکند مگر آنکه به دیدن با یک چشم عادت داشته باشند در واقع از اینرو بستن یک چشم ، تمرینی برای دیدن و فوکوس با دوربین محسوب میشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.