برای نخستین بار دانشمندان گوی‌های برقی ناشی از صاعقه را مشاهده کردند

10

گوی‌های برقی برای قرن‌ها یک پدیده جوی شگفت‌انگیز و اسرارآمیز بوده‌اند، مردم به کرات بعد از وقوع صاعقه، گوی‌هایی درخشان که اندازه آنها بین یک تا ۱۰۰ سانتیمتر متغیر بود و معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتری بود می‌دیدند، این گوی‌های مدتی در هوا شناور می‌ماندند، معمولا به صورت عمودی حرکت می‌کردند و ناپدید می‌شدند، حتی گزارش‌های تأییدنشده از آسیب ناشی از این گوی‌ها هم وجود دارند.

1-19-2014 11-37-52 PM

در سال ۱۹۶۰، در جریان یک پژوهش مشخص شد که پنج درصد مردم آمریکا این گوی‌های برقی را دیده‌اند. یکی از مشاهده‌گران مشهور تاریخی این گوی‌ها تزار نیکولاس ۲ بود، او زمانی که با پدربزرگش در کلیسای کوچکی در الکساندریا بود، بعد از یک صاعقه مشاهده کرد که یکی از این گوی‌ها وارد محوطه داخلی کلیسا شده است، گوی ابتدا به سمت امپراتور حرکت کرد، اما بعدا مسیرش منحرف شد و به سمت پارکی در مجاورت کلیسا رفت و ناپدید شد، تزار نیکولاس ۲، لحظه‌ای ماتش برد، صلیب کشید، به چهره آرام پدربزرگش نگاه کرد و ترسش فروکش کرد.

1-19-2014 11-38-20 PM

گزارش‌های تاریخی و مردمی از این گوی‌های برقی بسیار فراوان هستند، به صورت محوی یادم می‌آید که در کردستان ایران هم گزارش‌هایی از مشاهده این پدیده داشتیم.

اما این گوی‌های برقی، چه هستند؟

گرچه این گوی‌های برقی به صورت مصنوعی تحت شرایطی در آزمایشگاه‌های تولید شده بودند، اما به سبب اینکه نمی‌شد رخداد آنها را در طبیعت پیشبینی کرد و تجهیزات لازم را در زمان و مکان مناسب داشت، دانشمندان در توضیح گوی‌های برقی درمانده بودند.

1-19-2014 11-38-41 PM

جالب است بدانید که جتی گروهی بر این باور بودند که این گوی‌ها، چیزی بیشتر از توهم نیستند:

«به گزارش نیوساینتیست، تحقیقات نشان می‌دهند در «تحریک مغناطیسی درون جمجمه ای»، (TMS) که برای بهبود بخشی از آسیب‌های مغزی به کار می‌رود، نیز حرکت بارهای الکتریکی سیم‌پیچ الکتریکی‌یی که دور سر بیمار را احاطه کرده مانند جریان آذرخش، می‌تواند به تولید میدان‌های مغناطیسی بیانجامد. این میدان مغناطیسی متغیر قدرتمند باعث القای میدان الکتریکی می‌شود و می‌تواند به تحریک سلول‌های عصبی قشر بینایی منجر شود.» (+)

1-19-2014 11-36-27 PM

اما این گروه نمی‌توانستند توضیح بدهند که چطور این گوی‌های توهمی، قادر به شکستن یک پنجره می‌شدند، یا باعث بروز سوختگی بدن می‌شدند!


اما سرانجام آن طور که در نشریه Physical Review Letters گزارش شده است، یک دانشمند چینی به نام «پینگ یوآن» و همکارانش، در منطقه‌ای دورافتاده در شمال غربی چین توانسته‌اند در جولای ۲۰۱۲ وقوع این گوی‌های برقی را به کمک ابزارهای علمی مشاهده کنند.

آنها یک گوی برقی مشاهده کردند که بعد از ایجاد، ۱۰ متر در راستای افقی حرکت کرد و بعد ۳ متر صعود کرد و ناپدید شد.

یک توضیح تئوریک گوی‌های برقی این است که اصابت صائقه به زمین باعث بخار شدن ذرات معدنی سیلیکات می‌شود، کربن‌ها، یک توده گازی پرانرژی از اتم‌های کربن ایجاد می‌کنند، به هم می‌پیوندند و ترکیبات نانو یا رشته‌هایی از کربن ایجاد می‌کنند که در هوا شناور می‌شود و با اکسیژن واکنش می‌دهد و حرارت و نور از خود خارج می‌کند.

این تئوری، توجیه خوبی بود، اما باید اثبات می‌شود و برای اثبات باید هنگام ایجاد گوی‌ها می‌شد، ذرات سیلیکون یا سایر عناصر را در طیف مشاهده‌ای جو دید.

دانشمندان چینی خوشبختانه مجهز به اسپکترومتر و یک دوربین ویدئویی خوب بودند، بخت با آنها یاری کرد و در فرصت ۱.۶ ثانیه‌ای که داشتند، توانستند با طیف‌سنجی متوجه حضور سیلیکون، آهن و کلسیم شوند، چیزی که می‌تواند تئوری فوق را برای توجیه گوی‌های برقی را اثبات و محتمل کند.

1-19-2014 11-35-31 PM

منبع

 
10 نظرات
 1. pejman می گوید

  مطلب بسیار جالبی بود ….
  توهم ، قدرت خدا ، .. جن و غیره .. هیچکدام .. فقط سیلیکون، آهن و کلسیم …
  آدم همین چند تا پدیده یی که هنوز اثبات نشده میبینه .. تازه میتونه علل ظهور پدیده های پرستشی رو درک کنه .. در حالت عادی میگیم خوب مثلا چه چیزی تو یک مشت سنگ و چوب و موجودات تخیلی دیدند که دارند اینجور خودشون رو قربانی آن میکنند … و وقتی تصور میکنی از باران تا برق و میکروب ها و غیره هیچکدام دست تو نیست ، میبینی که “باید” به پرستش روی بیاری !
  همچنین یاد قضیه بشقاب پرنده ها و یوفو و غیره افتادم …
  راستی ، یک دفعه راجع به یوفو ها مطلب بگذارید و از دید بسیار خوب و جامع خودتون یک تحلیلی بکنید .. مثل همین گوی ها
  ..
  پیشاپیش تشکر و خسته نباشید …

 2. علیرضا می گوید

  چه شانسی داشتند که همه چیز همراهشون بوده و از اون بالاتر چه سرعت عملی داشتند.

 3. امین می گوید

  یاد یکی از دوستام افتادم که این پدیده رو در بروجرد دیده بود و همیشه با هیجان راجع بهش حرف می زد

 4. بهزاد می گوید

  عکس روی جلد تن تن و گوی ای بلورین!

  http://bonesdontlie.wordpress.com/2012/06/05/the-prehispanic-burials-of-pachacamac/

 5. سارا می گوید

  یادمه تو یکی از کتاب های جان کریستوفر (نویسنده رمان های علمی تخیلی نوجوانان) دو تا نوجوون با لمس کردن یکی از همین گوی ها وارد یک دنیای موازی با تاریخ همزمان با دنیای ما میشن که در اون دنیا امپراطوری روم هیچ وقت سقوط نکرده و مردم هنوز به همون روش چند هزار سال قبل بدون تکنولوژی زندگی می کنن.

 6. نیما می گوید

  لااقل زیر عکس ها یه توضیحکی میذاشتید ما که نفهمیدیم چی ب چی شد!

  لطفا این رو بیشتر توضیح بدید:
  “اصابت صائقه به زمین باعث بخار شدن ذرات معدنی سیلیکات می‌شود، کربن‌ها، یک توده گازی پرانرژی از اتم‌های کربن ایجاد می‌کنند، به هم می‌پیوندند و ترکیبات نانو یا رشته‌هایی از کربن ایجاد می‌کنند که در هوا شناور می‌شود و با اکسیژن واکنش می‌دهد و حرارت و نور از خود خارج می‌کند.”

  از شما که آدم دقیقی هستید بیشتر انتظار میره، اصلیترین پاراگراف این بود که باید چند صفحه کش پیدا میکرد که نکرد!

 7. محمد می گوید
  1. Dexter می گوید

   دقیقا منم یاد همین افتادم.

 8. علی رازی می گوید

  سالها قبل در مجله دانشمند، گزارشی از ظهور یک گوی برقی در روستای راستاقان از توابع شهر بجنورد (درحال حاظر مرکز خراسان شمالی) منتشر شد.
  از اونجا که خودم اهل و ساکن بجنورد بودم و هستم، مطلب برام جالب بود، ممکنه هنوز اون مجله رو جایی داشته باشم. اگر پیداش کنم اسکن مطلب رو براتون میفرستم.

  1. behdad می گوید

   Bale etefaghan manam yadame

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.