چه عکاس‌هایی نخستین عکس تاریخ، نخستین عکس از یک انسان، نخستین عکس پرتره و نخستین عکس نجومی تاریخ را ثبت کردند؟

7

به سبب مشکلات تکنیکی، نخستین عکس‌های ثبت‌شده از اشیا و ساختمان‌ها بودند، در واقع بیش از ۱۵ سال از زمان شروع عکاسی باید می‌گذشت، تا نخستین بار آن هم به صورت تقریبا تصادفی، عکسی از یک انسان ثبت شود، حالا در نظر بگیرید که ثبت عکس از ماه چقدر بایستی چالش‌برانگیزتر بوده باشد. ماه، از جهات زیادی یک قمر بی‌نظیر است، ماه بزرگ‌ترین قمر منظومه شمسی نیست، اما شکل و ویژگی‌های جالبی دارد. انسان‌ها از دیرباز مفتون ماه بوده‌اند و برایش شعرها سروده‌اند و رخش را به رخ یار تشبیه کرده‌اند و البته در هنگام شعرسرایی، شانس آورده‌اند که چهره دقیق و آبله‌گون ماه را نمی توانسته‌اند با بزرگ‌نمایی ببینند.

نخستین بار گالیله با تلسکوپ، سطح ماه را با بزرگ‌نمایی دید و ناهمواری‌ها و شکلش را ثبت کرد.

1-14-2014 10-01-27 AM

ژوزف نیسه‌فور نیپس نخستین عکس تاریخ را در ۱۸۲۲ نخستین عکس را گرفت، این مخترع فرانسوی و برادرش -کلود- از سال ۱۷۹۳ ، روی روش‌های مختلف عکسبرداری کار می‌کردند. آنها چون مواد حساس به نور مناسب نداشتند ، مجبور بودند زمان نوردهی را بسیار طولانی کنند. به عکس‌های اولیه آنها را هلیوگرام می‌گفتند و زمان نوردهی این عکس‌ها ، ۸ ساعت بود. این عکس گرچه نخستین عکس گرفته شده نیست ولی قدیمی‌ترین عکس به جامانده از این مخترع فرانسوی است:

niepce

خود او نخستین عکس ماه را ثبت کرد، اما به خاطر حساسیت پایین صفحات عکاسی، او مجبور شد، عکس را طی چند ساعت در طول روز ثبت کند. ما این عکس را در دست نداریم، اما می‌شود حدس زد که عکس واضحی نبوده است. این عکس در سال ۱۸۲۶ یا ۱۸۲۷ گرفته شد.

حدود یک دهه گذشت، در این زمان لوئیس داگور -هنرمند و عکاس فرانسوی- تکنیک تازه‌ای از عکاسی را معرفی کرده بود، او در سال ۱۸۳۸، عکسی از یکی از خیابان‌های پاریس گرفت، به خاطر زمان نوردهی ۱۰ دقیقه‌ای، خودروها در عکس مشخص نیستند، اما در این عکس غفلتا عکسی از یک کفاش و مشتری‌اش هم ثبت شده است، عکسی که گمان می‌رود، نخستین عکس ثبت شده از یک انسان باشد!

1-14-2014 10-14-56 AM

لوئیس داگور بعدا عکسی از ماه در حالت هلالی ثبت کرد.

اما افتخار ثبت نخستین عکس واضح و با جزئیات زیاد از ماه متعلق به جان ویلیام دراپر است، او به سبک دانشمندان قرن‌های قبل، یک همه چیزدان بود، از او به عنوان  فیلسوف، پزشک، شیمی‌دان و مورخ یاد می‌شود!

1-14-2014 10-24-49 AM

او بود که نخستین بار یک عکس واضح را از ماه گرفت:

1-14-2014 10-28-48 AM

و جالب است بدانید، او نخستین عکس‌های واضح پرتره را از چهره انسان‌ها و یک زن گرفت، دراپر در آن زمان کارهایی روی شیوه‌‌های قبلی ثبت عکس انجام داده بود و توانسته بود زمان لازم برای نوردهی را به کمی بیشتر از یک دقیقه کاهش دهد، جالب است بدانید که او برای افزایش کنتراست در این عکس‌ها روی صورت سوژه‌ها آرد هم می‌مالید!

یکی از نخستین عکس‌های پرتره از چهره یک زن را، او در سال ۱۸۴۰ از خواهرش گرفت.

1-14-2014 10-23-54 AM

عکسی را که او از ماه گرفت، خیلی‌ها نخستین عکس نجومی تاریخ هم می‌دانند.

منبع

 
7 نظرات
 1. عابدين می گوید

  یاد یه خاطره افتادم:
  قبلا برنامه کودک یک سری کارتون راجع به مشاهیر و کاشفان و .. میذاشت که در چند دقیقه به صورت کمیک اونا رو معرفی و دستاوردهاشون رو نشون میداد.
  در قسمت مربوط به گالیله، گالیله یک دستیار با صورت آبله گون و زشت داشت. وقتی گالیله برای اولین بار موفق شد با تلسکوپ اختراعی خودش ماه رو ببینه، رو به دستیارش کرد وگفت: وای … ،‌ چقدر صورت تو شبیه به ماهه!
  🙂

  1. Mohammad Saleh می گوید

   من این قسمت رو دیدم!
   فقط یادم نیست که “داستان های دانی” بود، یا “سفر های می می”!

   1. ZigOoL می گوید

    به احتمال زیاد کارتون ” مشاهیر بزرگ جهان” بود

 2. مجتبی می گوید

  سال ۱۸۳۸ خودرو کجا بود دکتر؟ منظورت درشکه نیست احیانا؟

 3. عباس می گوید

  مطلب جالبی بود تشکر
  ای کاش می‌شد آماری هم درباره اولین عکس‌های ایران و اولین عکاس‌های ایرانی دید

 4. maryam می گوید

  حالب بود،ممنون.

 5. شهاب الدین می گوید

  مرسی. بنویسید تا روان خسته، شاد گردد. وب‌گردی‌هایم بیهوده گشته. حقیقتش از یک‌پزشک هم دلسرد شده بودم. ولی بالأخره پیدا شد مطلبی که تا حدّی راصی‌ام کند. مشکل از من است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.