این عکاس نجومی با نوردهی ۱۰۷ ساعته تصویری از سحابی NGC 7293، ملقب به «چشم خدا» را ثبت کرد

0

یک عکاس نجومی به مدت ۱۰۷ ساعت از سحابی سیاره مارپیچ معروف به چشم خدا عکس گرفته است. این سحابی که “NGC 7293” نامیده می‌شود، ابری از گاز و غبار در نزدیکی صورت فلکی دلو Aquarius است.

کانر ماترن Matherne می‌گوید: «من برای یک رصدخانه آماتور و عمومی متمرکز بر عکاسی نجومی به نام Deep Sky West کار می‌کنم که به من امکان دسترسی به تجهیزات زیاد و مناظر بکر آسمان را می‌دهد»

کانر ماترن سال‌هاست که از این سحابی عکس می‌گیرد و با پیشرفت فناوری، به‌طور پیوسته تصاویر بهتر و بهتری از این پدیده می‌گیرد. او از دوربین Microline FLI ML16200 استفاده می‌کند که برای عکاسی نجومی طراحی شده است. این دوربین به یک تلسکوپ TOA-150 با پایه AP1600 وصل شده بود.

به علاوه ماترن بر این باور که در ثبت این عکس خوب، شانس و بخت و اقبال هم با او همراهی داشته است.

ML16200 یک دوربین فول فریم با سنسور تصویر ۱۶ مگاپیکسلی ON Semi KAF-16200 از نوع CCD است که قادر به گرفتن رزولوشن ۱۶ بیتی ۴۵۰۰ در ۳۶۰۰ با پیکسل‌های ۶ میکرونی است. این دوربین با شاتر ۴۳ میلی‌متری و تنظیمات ضبط دوگانه ۲ مگاهرتز و ۱۲ مگاهرتز کار می‌کند.

ماترن همچنین گفته: «به نوعی، این سحابی آغازگر اشتیاق من به ستاره‌ها بوده، بنابراین باید مطمئن می‌شدم که واقعاً عکس خیره‌کننده‌ای بگیرم.»

چشم خدا در فاصله حدود ۶۵۰ سال نوری از زمین قرار دارد. ماترن در اینستاگرام نوشته که سحابی چشم خدا پیش‌نمایشی از آینده خورشید خود ما در میلیارد‌ها سال آینده است. یعنی یک مرگ آهسته  به جای ک انفجار ابرنواختری که برخی دیگر از ستاره‌ها دچارش می‌شوند.

سحابی‌های سیاره‌ای از ستارگانی که آهسته می‌میرند، به‌جای یک «کا-بوم» بزرگ از یک ابرنواختر ناگهانی‌تر، با خشن بسیار کمتر و بیشتر از آن، با ریزش ملایم گاز شکل می‌گیرند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.