فیلم بلید رانر یا تیغ رو – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Blade Runner (1982)

0

کارگردان : ریدلی اسکات
فیلمنامه‌نویس : همپتن فانچر و دیوید پیپلز، برمبنای رمانی نوشته فیلیپ ک. دیک.
فیلمبردار : جوردان کراننوِت
آهنگساز(موسیقی متن) : وانگلیس.
هنرپیشگان : هریسن فورد، روتگر هوئر، شان یانگ، ادوارد جیمز اولموس، م. امت والش، داریل هانا، ویلیام سندرسن، بریون جیمز، جو تورکل، جوآنا کاسیدی و جیمز هونگ.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۸ دقیقه.

لس آنجلس، سال ۲۰۱۹. «ریک دکارد» (فورد)، از اعضای سابق یک واحد ویژه پلیس (معروف به تیغ‌روها) که اجازه کشتن دارند، با اصرار و اجبار «سروان برایانت» (والش) می‌پذیرد تا گروهی از روبات‌ها را بیابد و از بین ببرد. این گروه متشکل از شش روبات است که با ظاهر انسانی، با یک سفینه فضائی به زمین آمده‌اند. هدف، آنها نامعلوم است، اما طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که پس از چهل سال خودبه‌خود نابود می‌شوند.

«ریک» هنگام بازدید از کمپانی تایرل (که تولیدکننده روبات‌هاست) متوجه می‌شود که «دکتر تایرل» (تورکل)، دخترش، «ریچل» (یانگ) را برای انجام آزمایش‌ها در نظر گرفته و از او یک «بدل» ویژه ساخته است. «ریک» با کشتن یکی از روبات‌ها (کاسیدی) مورد حمله دومی (جیمز) قرار می‌گیرد و وقتی «ریچل» او را نجات می‌دهد، به نتایج تازه‌ای می‌رسد. حالا از روبات‌ها فقط «روی» (هوئر) و «پریس» (هانا) باقی مانده‌اند…

یک نوآرِ افسانه – علمی با طراحی صحنه درخشان (کار لارنس پل) و فیلم‌برداری خیره کننده‌ای که به رمز و راز فضای تخیلی می‌افزاید. فورد بازی فوق‌العاده‌ای را در نقشی بوگارت‌وار – کار آگاهی بی‌هدف و دل‌سرد از زندگی که راوی فیلم است – ارائه می‌دهد. اما یانگ آنقدر فاقد جذابیت و یخ است که رابطه‌اش با فورد هیچ جذابیتی ندارد. پایان نامشخص آن با آخرین جمله‌ای که صدای فورد بر تصویر می‌گوید، از نکته‌های به یادماندنی فیلم است: «کدام رابطه است که عمرش از پیش معلوم باشد؟» در ۱۹۹۳، خود کارگردان، تدوینی جدید را با زمانی طولانی و پایانی متفاوت عرضه می‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.