فیلم بازی‌های جنگی– نقد، بررسی و خلاصه داستان – WarGames (1983)

0

کارگردان : جان بدهم
فیلمنامه‌نویس : لارنس لاسکر و والتر پارکس
فیلمبردار : ویلیام فریکر
آهنگساز(موسیقی متن) : آرتور روبینستاین
هنرپیشگان : ماتیو برودریک، دابنی کولمن، جان وود، الی شیدی، باری کوربین، جوآنین کلی و کنت ویلیامز.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۳ دقیقه.

پس از یک تمرین دفاعی هسته‌ای که طی آن، بسیاری از کارمندان دست‌اندرکار از پرتاب موشک‌ها خودداری می‌کنند، مشاوران رئیس‌جمهور توصیه «جان مکیتریک» (کولمن) مبنی بر استفاده از کامپیوتر WOPR را کنترل و هدایت جنگ هسته‌ای می‌پذیرند.

همزمان، در سیاتل، نوجوانی به‌نام «دیوید لایتمن» (برودریک) که با کامپیوتر شخصی خود به انجام کارهای شگفتی موفق شده، هنگام جست‌وجو در بازی‌های کامپیوتری با کمله عبور «جاشوآ» به WOPR راه پیدا می‌کند. حالا «دیوید» در نقش روسیه یک بازی جنگی را شروع می‌کند. به‌زودی در واقعیت، نیروهای دفاعی آمریکا به این حرکت واکنش نشان می‌دهند. «دیوید» می‌خواهد بازی را متوقف کند، اما WOPR بر ادامه جنگ اصرار دارد. مأموران FBI «دیوید» را دستگیر می‌کنند، در حالی که کسی حرف‌های او را باور نمی‌کند…

فیلم محبوب نوجوانان و کودکان در دهه ۱۹۸۰، به دلیلی کاملاً آشکار: اینجا همه بزرگسالان ابله و سبک مغزند! اما فیلم حاوی پیامی مهمتر است که در پایان از طریق WOPR ابلاغ می‌شود: «تنها رااه برنده شدن در جنگ هسته‌ای، بازی نکردن آن است». شخصیت‌ها شبیه آثار زنده والت دیزنی هستند و به همین دلیل فیلم کلیشه‌ای به نظر می‌رسد؛ اما قطعاً تماشای آن سرگرم کننده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.