فیلم موجود – نقد، بررسی و خلاصه داستان – The Thing (1982)

0

کارگردان : جان کارپنتر
فیلمنامه‌نویس : بیل لنکستر، برمبنای داستانی نوشته دان استوارت (جان و. کامبل جونیر)
فیلمبردار : دین کیوندی.
آهنگساز(موسیقی متن) : انیو موریکونه
هنرپیشگان : کورت راسل، ا. ویلفرد بریملی، ت. ک. کارتر، دیوید کلنن، کیت دیوید، ریچارد دایسارت و چارلز هالاهان.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۹ دقیقه.

سگی که توسط هلی‌کوپتری تعقیب می‌شود، وارد یک ایستگاه تحقیقاتی قطبی می‌شود و سرنشینان هلی‌کوپتر نیز کشته می‌شوند. سگ را کنار سگ‌های دیگر ایستگاه قرار می‌دهند. همان شب، بدن سگ متلاشی می‌شود و به هیولائی هولناک بدل می‌شود. هیولا را می‌کشند، اما کمی بعد همین اتفاق برای یکی از کارکنان ایستگاه تکرار می‌شود و بعد، این فاجعه مثل یک بیماری مسری تک‌تک افراد را مبتلا می‌کند…

اقتباسی دوباره از داستان کامبل جونیر، که اول بار در ۱۹۵۱ فیلمی درخشان به همین نام به کارگردانی کریستیان نایبی بر مبنای آن ساخته شد. فیلم آشکارا تحت تأثیر بیگانه (ریدلی اسکات، ۱۹۷۹) است – تا حد تقلید مستقیم از صحنه بیرون زدن هیولا از درون بدن قربانی‌اش – بی آنکه تعلیق نفس گیر آن را داشته باشد. جلوه‌های ویژه (کار روی آربوگاست) نمی‌تواند به تنهائی جای خالی «درام» و شخصیت‌پردازی را پُر کند، و لوکیشن غریب فیلم هم کارکردی بیش از جدا کردن آدم‌های داستان از بقیه دنیا نمی‌یابد.

شاید موجود در زمان خود فیلم ترسناک یا منکوب کننده‌ای بوده باشد، اما امروز تنها نمایشی چندش آور از تکه تکه شدن و تغییر شکل آدم‌هاست که جلوه‌های ویژه نسبتاً چشمگیرش هم برای کارپنتر افتخاری به شمار نمی‌آید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.