فیلم آنی – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Annie (1982)

0

کارگردان : جان هیوستن
فیلمنامه‌نویس : کارول سوبیسکی، برمبنای نمایشی موزیکال، کار توماس میهان (متن)، چارلز استروس (موسیقی) و مارتین چارنین (اشعار)، از داستان مصورِ آنی، یتیم کوچولو.
فیلمبردار : ریچارد مور.
آهنگساز(موسیقی متن) : –
هنرپیشگان : آلبرت فینی، کارول برنت، آن رینکینگ، تیم کوری، برنادت پیترزز و ایلین کوئین.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۸ دقیقه.

نیویورک، دروان بحران اقتصادی. «آنی» (کوئین) در پی یافتن والدینش که مدت‌هاست گم کرده، از خانه دختران خیابان‌ هادسن فرار می‌کند. اما بلافاصله برگردانده می‌شود. در این بین سگی به‌نام «سندی» را از دست شکارچیان سگ نجات می‌دهد و با خود می‌برد. «خانم هانیگان» (برنت) مدیره ترسناک و بدخوی آنجا، سعی می‌کند «سندی» را به کارخانه سوسیس‌سازی بدهد.

در اینجا «گریس فارل» (رینکینگ)، منشی خصوصی یک میلیاردر افسانه‌ای به‌نام «آلیور وارباکس» (فینی) می‌گوید که «آنی» را برای گذراندن هفته‌ای نزد «وارباکس» انتخاب کرده‌اند. «وارباکس» که انتظار یک پسربچه را داشته با دیدن «آنی» نظرش عوض می‌شود. وقتی «سندی»، «وارباکس» را از یک ترور نافرجام نجات می‌دهد، «وارباکس»، «آنی» را به دیدن نخستین فیلم سینمائی عمرش می‌برد. در انتهای هفته، «وارباکس» دیگر کاملاً نظرش درباره «آنی» تغییر کرده است. «آنی» بعدها می‌گوید که والدینش قول داده‌اند روزی برگردند و «وارباکس» پنجاه هزار دلار جایزه برای پیدا کردن آنان تعیین می‌کند.

برادر خلافکار «خانم هانیگان»، «روستر» (کوری) و دوستش، «لی‌لی سینت رجیس» (پیترز)، به دروغ خود را والدین «آنی» (که در واقع در آتش‌سوزی مرده‌اند) معرفی می‌کنند و با نشان دادن مدارکی که با کمک «خانم هانیگان» تهیه کرده‌اند، موفق می‌شوند هم «آنی» و هم پول را به دست بیاورند. او برخلاف میلش مجبور می‌شود همراه «روستر» و «لی‌لی» برود ولی وقتی «خانم‌هانیگان» که حالا پشیماان شده، موفق به فرار می‌شود. حالا «گریس» و «وارباکس» و «آنی» دوباره خوشحال دور هم جمع می‌شوند.

فیلم در بخش‌های آغازین مربوط به یتیم‌خانه، لحنی بدیع دارد و جذاب و تماشائی است. با این همه به‌زودی تبدیل به موزیکالی با ترانه‌های عالی اما فیلم‌نامه‌ای تکراری می‌شود که پیش از هرچیز یادآور شاهزاده خانم کوچولو (والتر لانگ، ۱۹۳۹، با همکاری شرلی تمپل) است و از این رو تماشاگرانش را باید میان کودکان زیر دوازده سال جست‌وجو کرد. فینی با سر تراشیده مُدل تلی ساوالاس، فوق‌العاده و کوئین نیز با موهای فرفری نارنجی از یاد نرفتنی است. بعدها یک دنباله تلویزیونی بر فیلم ساخته می‌شود، در حالی که هزنیه چهل و دو میلیون دلاری خود را باز نمی‌گرداند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.