فیلم ئی‌. تی.، موجود ماورای زمینی – نقد، بررسی و خلاصه داستان – E.T. the Extra-Terrestrial (1982)

0

کارگردان : اسپیلبرگ
فیلمنامه‌نویس : ملیسا ماتیسن
فیلمبردار : آلن داویو
آهنگساز(موسیقی متن) : جان ویلیامز
هنرپیشگان : دی والاس، هنری تامس، درو باریمور، تام هاول، رابرت مک‌ناتن و پیتر کایوت.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۵ دقیقه.

موجود فضائی بیگانه‌ای به‌نام «ئی. تی» از سفینه فضائی‌اش که در جنگلی در حومه لس آنجلس فرود آمده، جا می‌ماند و در حیاط خلوت خانه‌ای پناه می‌گیرد که در آن «الیوتِ» ده ساله (تامس) با مادرش، «مری» (والاس) – که به تازگی از همسرش جدا شده – برادرش، «مایکل» (مک‌ناتن) و خواهرش، «گرتی» (باریمور) زندگی می‌کند. «الیوت»، «ئی‌.تی.» را می‌بیند و پس از وحشت اولیه هر دو، «الیوت» به کمک خوراکی‌هایش، دوستی و اعتماد «ئی‌.تی.» را جلب می‌کند.

«مایکل» و «گرتی» هم «ئی‌.تی.» را می‌بینند، ولی مادرشان بی‌اطلاع می‌ماند. «ئی‌.تی.» خیلی زود زبان زمینی‌ها را یاد می‌گیرد و به بچه‌ها می‌فهماند که باید با هم نوعانش تماس بگیرد. مأموران آمریکائی که از ماجرا باخبر شده‌اند، خانه را اشغال می‌کنند. «ئی‌.تی.» به ظاهر می‌میرد، ولی با نزدیک شدن سفینه‌شان دوباره جان می‌گیرد و به کمک بچه‌ها می‌گریزد…

فیلمی بسیار موفق از نظر جلب رضایت تماشاگر، که سال‌ها لقب «پُرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما» را به دوش می‌کشید و مخلوق زشت – ولی بسیار شیرین و بانمکش را با صدای دبرا وینگر – به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های سینمائی بدل کرد تا یک بار دیگر تسلط حرفه‌ای کارگردانش را به اثبات برساند.

پس از پایان مسالمت‌آمیز برخورد نزدیک از نوع سوم (۱۹۷۷)، این بار اسپیلبرگ یک گام فراتر می‌رود تا پیام دوستی‌اش را برای تمام کهکشان بفرستد و اشک تماشاگر را هم برای خداحافظی «بیگانه»اش، برگونه‌ها بغلتاند، و در این راه از هیچ کاری – حتی ترفند نه چندان صادقانه و پذیرفتنی زنده شدنِ «ئی.تی.» پس از مرگش – فروگذار نمی‌کند. جالب‌ترین لحظه فیلم، لحظه ورود مأموران دولتی به خانه است، جائی که «ئی.تی.» یک «خودی» به‌نظر می‌رسد و مأموران – با آن لباس‌ها و ظاهر مخوف – نقش مهاجمان بیگانه را ایفا می‌کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.