فیلم ئی.تی. موجود فرازمینی – خلاصه داستان – نقد و بررسی – E.T. the Extra-Terrestrial 1982

0

کارگردان: استیون اسپیلبرگ

کمپانی تهیه‌کننده: یونیورسال

تهیه‌کننده: استیون اسپیلبرگ و کاتلین کندی

نویسنده فیلمنامه: ملیساماتیسون

مدیر فیلمبرداری: آلن دیویا (دولوکس کالر، ۷۰ میلیمتری)

تدوین‌کننده: کارول لتیل تون

صحنه آرا: جیمز د. بیسل

جلوه‌های ویژه: دیل مارتین

موسیقی متن: جان ویلیامز

بازیگران: دی والاس، هنرى تاماس، پیتر کاپوت، رابرت مک ناتون، درو باریمور، تام هاول، رابرت بارتون ۱۱۵ دقیقه

یک سفینه فضایی ناشناخته در حوالی شهر لوس آنجلس فرود می‌آید و سرنشینان آن که سرگرم بررسی مناطق جنگلی هستند با گروهی از انسان‌ها که ظاهرا به جستجوی آن‌ها آمده‌اند، برخورد می‌کنند. بیگانه‌ها در شتابشان برای دور شدن از منطقه، یکی از افرادشان را بجا می‌گذارند و بیگانه تنها مانده در حیاط خلوت نزدیکترین خانه پناه می‌گیرد. و الیوت، ده ساله که در آن خانه با مادرش «مری» که اخیرا شوهرش او را ترک کرده است، برادر بزرگترش «مایکل، و خواهرش، گرتی، زندگی می‌کند، مدعی می‌شود که موجودی غیر عادی دیده است ولی افراد خانواده‌اش گفته او را جدی نمی‌گیرند. آنشب الیوت، با مخلوق غیرزمینی ئی.تی. روبرو می‌شود و همراه او خانه را ترک می‌کند. روز بعد آندو به اتاق الیوت برمی گردند و الیوت، سعی می‌کند وسایل راحتی میهمانش را فراهم کند.

او ئی.تی. را به برادر و خواهرش معرفی می‌کند ولی مادرش را در جریان نمی‌گذارد. ئی.تی. ، که با الیوت، نوعی رابطه تله پاتیک برقرار کرده است، میزبانانش را با نمایش قدرت‌های خارق العاده بهت‌زده می‌کند و به آن‌ها می‌فهماند که باید با همزادانش تماس تلفنی برقرار کند. کودکان وسایل لازم برای ساختن وسیله مورد نیاز ئی.تی. را فراهم می‌کنند، در روز جستجو‌کنندگانی با وانت مجهز به وسیله کشف امواج رادیویی به خانه نزدیک می‌شوند.

کودکان در روز هالووین، ئی.تی. را از خانه بیرون می‌برند و والیوت، شب را در تپه‌ها با او می‌گذارند تا او بتواند با وطنش تماس بگیرد. «الیوت، متأثر از اندوه ئی.تی. در یک محیط بیگانه بیمار می‌شود. آندو به خانه باز می‌گردند و جستجوگران برای نجات و الیوت» و ئی.تی. وارد خانه می‌شوند. آن‌ها موفق می‌شوند رابطه روانی بین الیوت، و ئی.تی. را قطع کنند و در نتیجه الیوت، بهبود می‌یابد، در حالیکه ئی.تی. ، ظاهرا می‌میرد. ولی یک پیام از «وطن»، ئی.تی. را احیاء می‌کند و الیوت، ، برادرش «مایکل» را متقاعد می‌سازد که به کمک دوستانشان ئی.تی. را به جنگل ببرند، جایی که سفینه فضایی در انتظار است و الیوت، با اندوه فراوان با دوست غیرزمینی‌اش خداحافظی می‌کند.

ئی.تی. طی سال‌هایی که از اولین نمایش آن می‌گذرد به پدیده‌ای فرهنگی تبدیل گردیده است. آنهم نه فقط به خاطر آنچه که فیلم درباره‌اش هست، بلکه به جهت تاثیری که بر تماشاگران سراسر دنیا گذاشته است. (شیرینی‌ها، اسباب بازی‌ها، پیراهن‌ها و … با نقش ئی.تی. هنوز در بسیاری از کشور‌ها طرفدار دارد.

شاید پس از میکی ماوس، موش معروف والت دیزنی هیچ مخلوق سینمایی دیگری اینچنین شهرت و محبوبیتی به دست نیاورده باشد. استیون اسپیلبرگ، پیش از ئی.تی. ، در برخورد نزد پلی از نوع سرم، وسوسه‌ها و علایقش را در کندوکاو در چگونگی زندگی در کهکشان‌ها به نمایش در آورده بود. اما اگر در آن فیلم مخلوقات ماوراء زمینی، در پایان به ملاقات زمینیان می‌آمدند، اینک از ابتدا مهمان بودند. اگر در پایان برخورد …. کودکی زمینی به نشانه حسن نیت باز گردانده می‌شد، اینک در پایان ئی.تی. نگاه‌های مهربان و نگران زمینیان بدرقه راه است، و بالاخره اگر در برخورد …، ما «بیگانه» را نمی‌دیدیم، اینک در ئی.تی. ، زندگی با آنان را تجربه می‌کنیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.