رپورتاژ: معرفی مرکز مشاوره روزنه

6

باید به جرأت بگویم که درصد قابل ملاحظه‌ای از مراجعان به بخش‌های اورژانس‌ و مطلب‌ها را نه بیمارانی با مشکلات جسمی، بلکه بیمارانی با مشکلات روحی تشکیل می‌‌دهند.

عده بسیار زیادی از مردم جامعه‌مان دچار مشکلات بزرگی هستند که بیشتر ریشه در نحوه تفکر، زاویه دید و مهارت ناکافی آنها در تطابق با مشکلات شخصی و خانوادگی و حرفه‌ای دارد.

بنابراین برای من عادت شده است که هر روز بیمارانی را ببینم که:

– به خاطر عدم اعتماد به نفش و ناتوانی در پیشرفت شغلی و انطباق با آن، دچار تنش‌های روحی هستند.

– نمی‌توانند با واقعیات زندگی مثل بیماری شدید پدر و مادر، یا جدا شدن از همسر و نامزد، کنار بیایند.

– نمی‌دانند چگونه با پسر یا دختر نوجوان رفتار کنند و میزان این عجز چنان زیاد می‌شود که در نهایت خود از دست می‌روند.

بسیاری از این مراجعه‌کنندگان، با علایم بدنی که ریشه در مشکلات روحی آنها دارد، از تخصصی به تخصص دیگر مراجعه می‌کنند، گروه اندکی از آنها خوشبختانه به روانپزشک‌های مراجعه می‌کنند.

اما چیز جالبی که آنها گاه می‌پرسند و انتظار دارند این است که چرا روانپزشک‌ها، جز تجویز قرص کار دیگری برای آنها نمی‌کنند؟

خب، باید بگویم که علت‌اش این است که اصولا نباید چنین انتظاری از روانپزشکان داشت، چون «مشاوره»، خود دانش و حوزه‌ای جداست.

ما مردمانی هستیم که اصولا فکر می‌کنیم همه چیز را می‌دانیم، تصور درستی از مشاوره‌های روانشناسی نداریم و این فرایند را هم‌ارز نصیحت‌های ریش‌سفیدها خانواده می‌پنداریم، در صورتی که واقعیت با این انگاره ما بسیار متفاوت است.


پیچیدگی زندگی جدید و تناقضات نهفته در آن نیاز به بهره گرفتن از متخصصان را بیشتر کرده است. برخلاف زندگی سنتی دیگر راه پیش ِرو تک خطی و ساده نیست و هزاران گزینه مختلف پیش پای هر کس نهاده شده است. کدام مسیر را انتخاب کنیم؟ در مسیرمان چگونه گام برداریم؟ چه تغییراتی را در خود و زندگی خود ایجاد کنیم تا راحت تر، شادتر و خوشبخت تر زندگی کنیم؟

“مرکز مشاوره روزنه “ ۳ سال پیش تأسیس شده و اساتید مجرب مشاوره و روانشناسی در آن به ارائه خدمات مشاوره ای زیر می پردازند:

– کمک به حفظ سلامت روان و شاد زیستن

– رسیدگی به مشکلات فردی ، اجتماعی و روحی- روانی افراد و خانوادها همانند:

– خودشناسی و کسب هویت، ازدواج، تحصیل، شغل، فرزندپروری، جدایی، روابط اجتماعی، افسردگی، اضطراب، وسواس ، استرس و …

2-1-2014 1-07-22 AM


تیم تخصصی که در روزنه فعالیت دارد مرکب از اساتید دانشگاه و روانشناسان و مشاوران مجرب و آزموده می باشد. افراد تیم عبارتند از :

– آقای دکتر حسین سلیمی دارای دکتری مشاوره – استاد دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی

– خانم دکتر فرشته صباغی دارای دکتری روانشناس تربیتی – شاغل در مراکز خصوصی مشاوره

– استاد مهدی حاج اسماعیلی کارشناس ارشد روانشناسی و استاد دانشگاه – شاغل در مراکز خصوصی مشاوره

– آقای حسین برآبادی دانشجوی دکتری دانشگاه علامه در رشته مشاوره – شاغل در مراکز خصوصی مشاوره

– خانم مهری مهانیان کارشناس ارشد روانشناسی – شاغل در مراکز خصوصی مشاوره

– آقای علی فرهادیان کارشناس ارشد و بازی درمان– استاد دانشگاه فرهنگیان – شاغل در مراکز خصوصی مشاوره

– آقای حسین اقبالی نسب  کارشناس ارشد مشاوره خانواده – مدرس کارگاه های مهارت های زندگی و شاغل در مراکز خصوصی مشاوره

– خانم یحیایی دانشجوی دکتری دانشگاه علامه در رشته مشاوره – شاغل در مراکز خصوصی مشاوره

– آقای نودهی دانشجوی دکتری دانشگاه علامه در رشته مشاوره – شاغل در مراکز خصوصی مشاوره


تیم روزنه در ۲ زمینه “مشاورۀ فردی ” و “مشاورۀ گروهی” فعالیت دارند.

۱- منظور از مشاوره فردی برگزاری یک جلسه مشاورۀ ۴۵ دقیقه ای جهت رسیدگی تخصصی به مشکل مراجعه کننده با حضور فرد مراجع و مشاور می باشد.
در مشاوره های فردی تیم تخصصی روزنه به شما کمک می کنند تا ازدواجی موفق داشته باشید – با دیگران رابطه مثبت و زیبا بگیرید – در تحصیلات و شغل خود پیشرفت کنید – به هیجانات منفی خود غلبه کنید – خودتان را در دنیای بزرگ پیدا کنید – اعتماد به نفستان را احیا کنید – بتوانید تغییرات مطلوب و مثبتی در شخصیت و زندگیتان ایجاد کنید و یک زندگی پر از رضایت و خوشبختی و موفقیت را به دست آورید.

2-1-2014 1-07-37 AM

۲ – منظور از مشاوره گروهی برگزاری یک جلسۀ مشاورۀ ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه ای با حضور ۸ تا ۱۰ مراجع و یک یا دو مشاور می باشد. در این نوع مشاوره مراجعان مشکلات مشابه دارند.

مزایای مشاوره گروهی:
– نتایج آن سریع‌تر از مشاوره فردی است.
– مکمل مشاوره فردی است.
– مقرون به صرفه بودن می‌باشد (هزینه هر جلسه ۴۰ تا ۵۰ در صد کمتر از جلسات فردی است).
– کیفیت خوب جلسات (در یک جلسه همه اعضا با هم همفکری دارند و از حمایت بکدیگر برخوردار می شوند).

2-1-2014 1-08-10 AM

روزنه با موضوعات زیر اقدام به برقراری جلسات مشاوره گروهی می نماید:

– خودشناسی و کسب هویت: این جلسات کمک می کنند مراجعان ویژگی های روحی و شخصیتی مثبت و منفی خود را بشناسند و با ریشه مشکلات خود آشنا شوند و در مسیر کسب هویت واقعی خود گام بردارند…این جلسات کمک می کنند تا مراجعان با زندگی به طور “آگاهانه” و “مسئولانه” روبرو شوند و سازگاری بیشتری پیدا کنند.

– تغییر ، خلاقیت و نوآوری: این جلسات کمک می کنند مراجعان شناخت و درک بهتری از تغییراتی که می توانند داشته باشند
افزایش اعتماد به نفس: این جلسات به مراجعان کمک می کنند تا انها احساس و نظر بهنر و مثبت تری در باره خود پیدا کنند وبا قدرت بیشتری به هر کار و هر رابطه وارد شوند.

– بهبودی پس از جدایی عاطفی: افراد پس از گذراندن این جلسات گروهی سازگاری بهتری با وضعیت جدید خود پیدا می کنند و یاد می گیرند که چگونه سر پا بایستند و شاد زندگی کنند و زندگی پر بارتری داشته باشند.

– مهارت های اجتماعی و ارتباطی: پس از گذراندن یک دوره از این جلسات مراجعان می آموزند ارتباطات خود با دوستان ، همکاران ، افراد خانواده ، مسئولان بالاتر در محیط کاری و…. را سروسامان داده و مدیریت ارتباطات خود را یاد بگیرند.

– پیشرفت در زندگی: مراجعان با هدف گزینی در زندگی شخصی خویش آشنا می شوند و یاد می گیرند اهداف تعیین کننده زندگیشان مانند اهداف تحصیلی ،اهداف شغلی، ازدواج و…. را مشخص و پیگیری نمایند .

– نوجوانی ویژه دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله : این جلسات با ۲ گروه مراجعان برگزار می کردد. گروه نوجوانان و گروه والدین آنان. نوجوانان و والدین در این جلسات با ویژگی های این مقطع سنی آشنا می شوند. نوجوانان یاد می گیرند از تغییرات و تحولات روحی و شخصیتی خود شناخت پیدا کنند و بهتر بامشکلات جدید خود کنار بیایند. والدین آنان نیز در این جلسات یاد می گیرند چگونه با نوجوان خود رفتار بهتری داشته باشند و به آنان کمک کنند با تغییر و تحولات خود سازگاری پیدا کنند و از این طریق موجب رشد شخصی نوجوان خود شده و نیزآرامش خانواده خود را حفظ نمایند.

– خاطره پردازی سالخوردگان و کمک به ایجاد شور و نشاط زندگی در آنان : مشاوره گروهی با شرکت سالخوردگان و جهاندیدگان عزیز فرصت بسیار استثنایی را در اختیار آنان می گذارد تا در کنار هم سن و سالان خود در سالهای عمر خویش غور کنند و با خاطره گویی های دل انگیز با یکدیگر به عمر خویش معنای جدیدی ببخشند. با هم بودن آنان در این جلسات، به این عزیزان شادابی ونشاط دوباره اهدا می کند. همچنین این جلسات به آنان کمک می کند تا با مشکلات دوره سالمندی مانند “پیری “، “تنهایی “، “بیماری ” و ” مرگ ” سازگاری بیشتری پیدا کنند و از این طریق دوره سالمندی را به آرامی سپری نمایند.

– تربیت فرزند ( عادی و دارای مشکلات ذهنی و تربیتی): مشاوره های گروهی با مشارکت اولیائ جوان به آنان کمک می کند تا با خصوصیات مختلف فرزند خود آشنا شده و یاد بگیرند چگونه با فرزند خویش ارتباطی زیبا و موثر برقرارکنند و زمینه های رشد او را فراهم نمایند.

– مشاوره گروهی والدین فرزندان مشکل دار : بیش فعالی ، لجبازی و نافرمانی ، مشکلات مسئولیت پذیری و تکلیف شب ، ترسو و مضطرب بودن و… مشکلاتی است که گریبانگیر بعضی از فرزندان و خانواده ها می باشد. جلسات مشاوره گروهی با والدین فرزندان مشکل دار به آنان کمک می کند تا مشکل فرزند خود را بشناسند و نیز با راهکارهای مناسب و عملی برای حل مشکل آشنا شوند .

بسته مخصوص ازدواج
مرکز مشاوره روزنه برای راهنمایی خانمها و آقایان جوانی که قصد ازدواج دارند، “بسته مخصوص ازدواج” را اجرا می کند. این بسته شامل شش جلسه مشاوره است که به موارد ذیل می پردازد:

– ارایه چارچوبی مناسب برای شناخت بیشتر و واقعی تر از یکدیگر

– اجرای تست های تخصصی که ویژگی های تعیین کننده شخصیت در زندگی مشترک و مشکلات احتمال را می سنجند.

– شناخت روابط جدید و تعاملات مناسبات خاصی که در تشکیل خانواده بوجود می آیند

– برقراری روابط جنسی و زناشویی سالم و نقش آن در تحکیم خانواده

2-1-2014 1-07-51 AM

تلفن:۷۷۴۵۰۸۰۴
آدرس: میدان رسالت- خیابان سمنگان شمالی- بعد از بانک مسکن-ساختمان شماره ۵۰۳- طبقه چهارم –واحد ۱۰
آدرس سایت : http://rouzanehclinic.ir
آدرس ایمیل مرکز : markaz.rozaneh@gmail.com
آدرس مرکز در شبکه های اجتماعی

 


 
6 نظرات
 1. نانازی بانو و آقا خرسی می گوید

  جالب بود. مشاوره خیلی موثره. به شخصه دارم تجربه می کنم

 2. دختر زیبا می گوید

  به نظر من مشکلات روانی بدتر از هر بیماری دیگه ای هست

  1. مرکز مشاوره روزنه می گوید

   همینطوره.مشکلات روانی می تواند بسیاری از مشکلات جسمی را نیز باعث گردد و این در حالیستکه رسیدگی به آنها از نظر خیلی ها همچنان ننگ و عار میباشد.

 3. کاوه می گوید

  هزینه مشاوره اینقدر زیاده که هر آدمی با درآمد متوسط را پشیمون میکنه و این چرخه ادامه دارد!

 4. فرشته صباغی می گوید

  حق با شماست ، اما اگر به مشکلات خود به موقع رسیدگی نکنیم مجبور میشویم هزینه های دیرکرد چند برابری بپردازیم و شاید در بعضی موارد هم دیگر نتوانیم جبران کنیم.

 5. amir می گوید

  salam
  man arshad moshavereh hastam age momkene dar morede kar dar onja mano rahnami konid..?
  ba sepas

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.