چه کسی از مسیح مشهورتر است!؟

18

نویسنده مهمان: بهروز ابراهیمی:

شهرت انواع مختلفی دارد و راه‌های متفاوتی هم برای رسیدن به آن وجود دارد. کلایو جیمز می‌گوید: “مسیح اولین کسی بود که به شهرت جهانی رسید، بدون اینکه کشورگشایی بکند یا دنیا رو با خشونت فتح کند”. اما به نظر شما آیا کسی یا کسانی هستند که از مسیح مشهورتر باشند، یا می‌دانید در یک زمینه حرفه‌ای به خصوص، مشهورترین آدم‌ها چه کسانی هستند؟ یا اصلا چطور م‌یشود میزان شهرت افراد را اندازه گرفت؟ گروهی از محققان رسانه در دانشگاه ام آی تی فکر می‌کنند برای این سؤالها جواب دارند.

ماجرا از این قرار است که گروه ماکروکانکشنز در آزمایشگاه رسانه دانشگاه ام آی تی پروژه‌ای با عنوان “پانتئون” انجام داده است. هدف از این پروژه هم این بوده که ببینند از چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح تا سال ۲۰۱۰ چه کسانی به شهرت جهانی دست پیدا کرده‌اند و به اصلاح چه کسی مشهورتر است. مبنای کارشون هم این نبوده که چه کسی کارش درست‌تر بوده یا چه خدمتی به بشریت کرده، مثلاً هیتلر هم تو این فهرست هست. نتیجه کارشون که تو سایت پروژه قرار گرفته، رتبه‌بندی افراد مشهور رو در بازه‌های زمانی مختلف، براساس کشور محل تولد، و زمینه کاری آنها ارائه می‌دهد.

3-17-2014 8-55-19 PM

منبع داده‌های پروژه هم، داده‌های موجود در اینترنت بوده است. کاری هم به دوره زندگی فرد نداشتند، یعنی در فهرست افراد مشهور، کسانی هستند که شاید بیش از ۱۵۰۰ سال از مرگشون گذشته است. سزار هیدالگو مدیر این پروژه میگوید:«اگر بخواهیم شاعرانه به قضیه نگاه کنیم، میشود گفت روح نیوتن (به شکل داده‌ها و اطلاعات) زنده است و در هارد درایوهای سرورهای اینترنتی حلول پیدا کرده است!»

به عنوان نمونه‌ای از نتایج این پروژه، مشهورترین افراد در این بازه زمانی شش هزار سال اینها هستند: “ارسطو، افلاطون، مسیح، سقراط، اسکندر کبیر، لئوناردو داوینچی، کنفوسیوس، ژولیوس سزار، هومر، و فیثاغورث.” یا مشهورترین کسانی که اسم آنها استیو بوده، استیون اسپیلبرگ، استیون سیگال و استیو جابز هستند.

یک ایراد کوچکی که به نظر خودم در این کار دیدم، این بود که کشور محل تولد افراد به عنوان ملیت آنها درنظر گرفته شده است. در نتیجه “فردی مرکوری” به عنوان تانزانیایی در نظر گرفته شده، چون متولد آنجا بوده است! یا دوریس لسینگ نویسنده انگلیسی، که چند وقت پیش هم فوت کرد، چون متولد ایران بوده به عنوان ایرانی در نظر گرفته شده است!

3-17-2014 8-54-25 PM

بیشتر از این دیگر توضیح واضحات هست، خودتان می‌توانید وارد سایت پروژه شوید و با چند تا کلیک و انتخاب بازه‌های زمانی مختلف برای کشورهای مختلف و حرفه‌های مختلف میزان شهرت افراد رو ببینین. در ضمن دیدن فهرست افراد مشهور ایرانی، یا سهم و رتبه کشورمان از افراد مشهور جهان نیز خالی از لطف نیست.

اما اگر میخواهید بدانید شما هم به اندازه کافی مشهور هستید یا نه، باید در ویکیپدیا حداقل ۲۵ صفحه به زبانهای مختلف برای شما وجود داشته باشه باشد، در این صورت قانونا میشود گفت شما آدم مشهوری هستید! این یکی از معیارهایی است که گروه انجام‌دهنده پروژه تعیین کرده است.

منبع

 
18 نظرات
 1. کوروش می گوید

  یه نکته عجیب دیگه هم اینکه زرتشت به عنوان پنجمین نویسنده معروف دنیا متولد ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح از افغانستان (!!!!) معرفی شده!

 2. کوروش می گوید

  واقعا نمیدونم منبع این تحقیقات برای محل تولد افراد چه چیزی بوده، چون محل تولد افراد زیر رو هم افغانستان اعلام میکنه:
  – شاه عباس یکم
  – ابومسلم
  – جلاالدین محمد رومی (مولانا)
  البته شاید این افراد در منطقه ای بدنیا اومدن که الان جزو افغانستان هست، اما در زمان به دنیا آمدن آنها مطمئنا جزو ایران بوده.

 3. مهدی می گوید

  فقط کسی که خونه اش با ام آی تی چند تا خیابون فاصله داره میتونه این اطلاعات رو درست و مطابق با واقع بدونه.
  این داده ها به هیچ وجه با واقعیت جوامع غیر غربی مطابق نیست.روش جمع آوری اطلاعات به هیچ وجه مناسب با ادعای این پروژه سازگار نیست و شاید فقط در چند کشور غربی مطابقت داشته باشد.(تنها اصلاح گر اجتماعی ایران شیرین عبادی! شخصیت های مذهبی هم که بماند!)

 4. محمد حسن می گوید

  خیلی عجیبه تو این لیست پیت بول هست ولی مایکل جکسون که تدفینشو ۱ میلیارد نفر دیدن نیست 😐

 5. Ven می گوید

  –البته شاید این افراد در منطقه ای بدنیا اومدن که الان جزو افغانستان هست، اما در زمان به دنیا آمدن آنها مطمئنا جزو ایران بوده.–

  در این صورت خیلی از دانشمندان‌‌٬ نویسندگان و شاعران ایرانی زمانی که به دنیا آمده اند که ایران جز قلمرو مغلان٬ اعراب یا سایر حکومت ها بوده.

  با استدلال شما هیچ کدام از آنها ایرانی نیستند.

  1. کوروش می گوید

   با استدلال شما هم خیلی از افراد نامبرده در این سایت، ایتالیایی و فرانسوی و یونانی و اسپانیایی و … نیستند، بلکه رومی هستند! اما در این سایت محل تولد افراد در امپراتوری های از بین رفته مثل روم و مغول و مقدونی و … به حساب نمیاید.
   در ضمن کشور افغانستان در دوره معاصر مستقل شده است و قبلا وجود نداشته، پس استدلال شما از هر دو جهت اشتباه است.

   1. کیان می گوید

    تقسیمات سیاسی معیار نامناسبی برای دسته بندی هستند. ملیت یک فرد حتی از نظر فرهنگی نیز نمیتونه متاثر بر شخصیت فرد دونست. برای مثال در ایران اقوام مختلفی چون فارس ترک و عرب هستند که تفاوت های فرهنگی زیادی دارند اما همگی در قلمرو ایران هستند.

    به نظر من تنها دونستن نام فرد، زمان زندگی و منطقه جغرافیایی و حکومت زمان حیات میتونه اطلاعات مناسبی باشه.

   2. Ven می گوید

    “با استدلال شما هم خیلی از افراد نامبرده در این سایت، ایتالیایی و فرانسوی و یونانی و اسپانیایی و … نیستند، بلکه رومی هستند”

    این دقیقا استدلال شخص شما بود که بنده عرض کردم درست نیست.

    درضمن حکومت قاجار هم از بین رفته.

    درسته که کشور افغانستان قبلا وجود نداشته و بخشی از ایران بوده. اما مردم افغانستان که وجود داشتن. و حداقل بعضی از اشخاص نام برده را می توان جز پیشینان همان مردم دانست.

 6. Ven می گوید

  لطفا -که- را در: زمانی که به دنیا آمده اند
  حذف کنید و این کامنت را تایید نکنید
  خیلی ممنون

 7. نادان نسبی می گوید

  ای کاش مترجم/نویسنده ی این متن تکلیف خود و ما را معلوم میکرد که میخواهد سبک محاوره ای بنویسد یا رسمی. این مساله ی آزاردهنده در تمام متن به چشم میخورد، برای مثال:
  “نتیجه کارشون که تو سایت پروژه قرار گرفته، رتبه‌بندی افراد مشهور رو در بازه‌های زمانی مختلف، براساس کشور محل تولد، و زمینه کاری آنها ارائه می‌دهد.”
  که باید یکی از این دو باشد:
  نتیجه کارشون که تو سایت پروژه قرار گرفته، رتبه‌بندی افراد مشهور رو در بازه‌های زمانی مختلف، براساس کشور محل تولد، و زمینه کاری اونا ارائه می‌ده.
  و یا:
  نتیجه کارشان که در سایت پروژه قرار گرفته، رتبه‌بندی افراد مشهور را در بازه‌های زمانی مختلف، براساس کشور محل تولد، و زمینه کاری آنها ارائه می‌دهد.

 8. بهروز ابراهیمی می گوید

  ۱. در مورد منبع داده های پروژه، در سایت پروژه توضیح داده شده، و طبق توضیحات سایت یکی از منابع اصلی در این پروژه ویکیپدیا بوده.
  ۲. در مورد ملیت افراد مشهور هم، من خودم بهشون ایمیل دادم و ظاهرا خیلی از کسانی که سایت رو دیدن چنین انتقادی بهشون داشتن. اگه الان وارد سایت بشید، در موردش توضیح دادن.

  1. سید می گوید

   ببین کار به کجا رسیده که ویکیپدیا! شده منبع!

   1. هومن می گوید

    اون زمانی که ویکیپدیا نامعتبر بود گذشت، الان مقاله ها زود به زود بررسی میشن و فردی که اطلاعات غلط بزاره، از ادیت مقالات بن میشه.

 9. مروارید می گوید

  یه چیز جالب اینکه با اینکه ابو علی سینا رو فیلسوفی اهل ازبکستان معرفی کرده !(و یه عالم آدم معروفای ما رو هم داده به کشورهای دیگه ) بازم توی رنکیگ ایران شده سی و یکم !

 10. شایان می گوید

  دوستانی که میگن افغانستان زمانی مال ایران بوده این رو بدونند که زمانی اصلا ایرانی هم وجود نداشت!!
  سرزمین بزرگی بود به نام پارس یا آریا که از اقوام زیادی تشکیل شده بود و نه ایرانی وجود داست و نه افغانی و نه تاجیکی و غیره!!!

  1. مهدی می گوید

   اره حق با شایان است..

  2. سپهر می گوید

   ایران بین ایرانی هاا همیشه اسمش ایران بوده… پارس و نظایر اون نامی بوده که دیگران با اون ایران رو خطاب میکردند.

 11. محمد می گوید

  بر اساس کتاب رکوردهای گینس مشهورترین انسان بعد از مسیح مایکل جکسون هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.