نقشه‌ای کلاسیک از جهان تکنولوژیک

3
map_of_the_internet_1_0__by_the9988-d72b5tb_620x412
برای باز کردن عکس در سایز اصلی کلیک کنید

دوست دارید برای تعطیلات عید سری به جزایر Britannica و Encyclopedia بزنید؟ یا اینکه در سواحل آفتابی Google Drive حمام آفتاب بگیرید؟ یا حتی به جنگل‌های زیبای Adobe Photoshop بروید و از زیبایی‌های طبیعت لذت ببرید؟ مارتین وارجیک این کار را برای شما امکان‌پذیر کرده است.

مارتین وارجیک گرافیست اهل اسلواکی که دستی در طراحی نقشه‌های سبک قدیمی دارد، یکی از تأثیرگذارترین آثار هنری مربوط به تکنولوژی را ایجاد کرده است. آخرین شاهکار او «نقشه‌ی اینترنت» است که با دقت بسیار، حاکمان دنیای تکنولوژی را درون مرز‌های حکومتشان نشان می‌دهد. در این نقشه، جهان به چند قاره تقسیم شده است. قاره‌ی شرقی که جهان قدیم است و شامل شرکت‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، شرکت‌های بازی‌سازی و برخی وب‌سایت‌های نزدیک به جهان واقعیت مثل Ebay می‌شود. قاره‌ی غربی که جهان جدید است، شامل شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌های جستجوگر، بلاگ‌ها، وب‌سایت‌های اشتراک ویدئو، فروم‌ها، وب‌سایت‌های هنری و … است. وب‌سایت‌های غیرقانونی مثل پروکسی‌ها، تورنت‌ها و … در جنوب غربی نقشه قرار دارند. علاوه بر این در حاشیه‌ی نقشه، نقشه‌هایی آماری از جهان واقعیت به تصویر کشیده شده‌اند که اطلاعاتی از قبیل ضریب نفوذ اینترنت در کشورها، میزان نفوذ شبکه‌های اجتماعی، پرطرفدارترین مرورگرها و … را با همان طرح کلاسیک ارائه می‌دهند. طبقه‌بندی این اطلاعات بر اساس میزان پرطرفدار بودن آن‌ها و سلطه‌ای که در جهان واقعیت دارند، انجام شده است. برای مثال برای طبقه‌بندی وب‌سایت‌ها و تعیین بزرگی مرز‌هایشان بر روی نقشه، از آمار بینندگان آن‌ها در وب‌سایت Alexa استفاده شده است.

در این مقاله می‌خواهیم گشتی در این جهان مجازی بزنیم. پس با ما همراه باشید.

map1_620x318

سفرمان را از شمال غرب آغاز می‌کنیم. در این قاره Facebook بر منطقه‌ای وسیع حکومت می‌کند که از شمال به اقیانوس «رابط کاربری» و از جنوب به کوهستان «اجتماعی سازی» محدود شده است.


map2_620x302

در اقیانوس داده‌ها جزایر چت را می‌بینیم که مستقل از دیگران هستند و بزرگ‌ترین آن‌ها جزیره‌ی Skype است. جریان‌های در حال حرکت در این اقیانوس‌ها هم جالب‌توجه هستند. مثلاً در میان اقیانوس «رابط کاربری» و اقیانوس «داده‌ها» جریان «شایعات» در حرکت است.


map-r_620x385

بد نیست به قاره‌ی شرقی برویم سری به وب‌سایت‌های خبری بزنیم. BBC، CNN و در میان آن‌ها در سایز کوچک‌تر، وب‌سایت‌های خبری تکنولوژی مثل Engadget و CNET را در سواحل اقیانوس «تجارت» مشاهده می‌کنید.


map4_620x380

بازی‌خورها حتماً دوست دارند سری به شرق نقشه بزنند. جایی که قاره‌ی شرقی به اقیانوس «ارتباط شمالی» منتهی می‌شود. در سواحل آن تمام بازی‌های پرطرفدار نشان داده‌شده‌اند. جریان «بازی‌های چند نفره» با رنگ خاکستری از این اقیانوس به سواحل قاره برخورد می‌کند که موج عظیمی از جوانان و نوجوانان علاقه‌مند به این بازی‌ها را با خود همراه می‌کند.


map5_620x347

علاقه‌مندان به نهضت «نرم‌افزارهای متن باز» و نرم‌افزارهای امنیتی باید سری به جنوب شرقی این قاره بزنند که توسط Linux اشغال‌شده و در مناطق شمالی با Panda Security و Symantec هم مرز می‌شود.


map6_620x411

جالب‌ترین جای نقشه قطب جنوب است که البته بی‌شباهت به خانه‌ی سالمندان نیست! هر آنچه که در این منطقه یافت می‌شود، روزی دارای قدرت و نفوذ در دنیای تکنولوژی بوده است ولی اکنون به فراموشی سپرده شده است. دشت فلاپی دیسک، شبه‌جزیره‌ی سی‌دی رام، سرزمین‌های استیو جابز و بیل گیتس، و سرزمین وب‌سایت‌های فراموش‌شده از جمله مناطق تشکیل‌دهنده‌ی این قطب می‌باشند.


map7_620x411

در سرزمین استیو جابز می‌توانید چندی از تولیدات جالب اپل مثل مکینتاش اولیه، اپل موس، و … را مشاهده کنید که اکنون به خاطره‌ها پیوسته‌اند.


map8_620x441

اپل منطقه‌ی بسیار بزرگی از مرکز نقشه را در بر گرفته است. درحالی‌که اندروید از مرز‌های غربی آن در حال پیشرفت و کشورگشایی به اپل است. بعید نیست به زودی به پایتخت آن حمله کند. بلک بری هم به صورت جزیره‌ای در جنوب منطقه‌ی تحت تسلط اپل با آرامش زندگی می‌کند که تهدیدی به شمار نمی‌رود.


map9_620x392

قدیمی‌ترین کشور این نقشه مایکروسافت است که البته دوران کشورگشایی این پیر باتجربه گذشته است و باصلابت در همان مکان قبلی‌اش ایستاده و از مرزهایش عقب‌نشینی نمی‌کند.


map10_620x427

توجه داشته باشید که تمام جریان‌های اصلی در آب‌های آزاد در حوالی مرورگر‌های پرطرفدار مثل گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس عبور می‌کنند. قسمت مشکوک ماجرا این است که چرا در مرکز این جریان‌های اطلاعاتی کنگره‌ی واشنگتن قرار دارد؟


map11_620x343

کاملاً طبیعی است که گوگل بر سرزمین وسیع ایندکس‌ها (فهرست بندی اطلاعات در اینترنت) حکومت می‌کند و شهرها و استان‌های بسیار زیادی دارد. البته گوگل محدود به این قسمت نمی‌شود و در مکان‌های مختلف نقشه می‌توانید نام گوگل را مشاهده کنید که نشان از نفوذ بسیار زیاد آن در جهان اطلاعات دارد.


map_of_the_internet_1_0__by_the9988-d72b5tb_620x412

خب سفر ما به دنیای تکنولوژی به پایان رسید. راستی شما از کدام قسمت این دنیا بیشتر از همه لذت بردید؟

منبع

 
3 نظرات
  1. علی می گوید
  2. علی می گوید

    سایز اصلی با کیفیت رو از لینک زیر دانلود کنید: (۱۸MB)
    http://fc03.deviantart.net/fs71/f/2014/039/f/a/fabf6e37b020aab4ae58c5860dee758c-d72b5tb.jpg

  3. طراحی داخلی می گوید

    سایز بزرگه این عکس رو بدست اوردم و پرینت گرفتم ازش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.