تاریخچه مجسمه آزادی

7

در حال حاضر بزرگ‌‌ترین مجسمه دنیا، مجسمه بودای معبد بهاری است که در ایالت «هنان» در مرکز چین واقع است، طول این مجسمه از پایین ساختمان تا رأس سر بودا، 153 متر است. ساخت این مجسمه کمی بعد از تخریب مجسمه بودا توسط طالبان در افغانستان شروع شد و در سال 2008 به پایان رسید. به جز این مجسمه ما 5 مجسمه دیگر با ارتفاع بیش از 100 متر و انبوهی از مجسمه‌های دیگر با ارتفاع بین 40 تا 100 متر هم می‌توانیم فهرست کنیم، اما در این میان شاید هیچ کدام از آنها به اندازه مجسمه آزادی نیویورک شناخته‌شده نباشد.

4-23-2014 3-14-55 AM

این مجسمه را فردی فرانسوی، با هزینه فرانسه و به‌‌‌خاطر همکاری‌‌‌های ملت فرانسه در جنگ استقلال آمریکا ساخت. در طول تاریخ، این مجسمه همواره سمبل ملت آمریکا محسوب می‌‌‌شد.

در سال 1865، یک تاریخ‌‌‌دان فرانسوی به نام ادوارد ‌‌‌دو لابولی (Edward De La Boulaye) تصمیم گرفت سمبل یادبودی برای اتحاد و اتفاق فرانسه و آمریکا در جنگ‌‌‌های انقلاب آمریکا تهیه کند. کسی که تهیه طرح این مجسمه عظیم را به عهده گرفت، اگوست‌‌‌ بارتولدی (Auguste Bartholdi) نام داشت.

4-23-2014 3-15-22 AM

بارتولدی در این شاهکار خود، تلاش کرد که مفاهیم و نمادهایی را بگنجاند، مثلاً کتابی که در دست چپ مجسمه است چهارم ژوئیه 1776 و اعلامیه استقلال آمریکا را به یاد انسان می‌‌‌آورد یا اینکه مشعلی که در دست راست مجسمه است، به صورت نمادین راه آزادی و استقلال را روشنی می‌‌‌بخشد.

4-23-2014 3-18-53 AM

4-23-2014 3-19-09 AM

بارتولدی از همکاران نزدیک نابغه مهندسی فرانسه -گوستاو‌‌‌ ایفل- بود که برج معروف 330 متری او در قلب پاریس می‌‌‌درخشد. ایفل از روی طرح‌‌‌ها و نقشه‌‌‌های مجسمه‌‌‌ساز و نمونه‌‌‌هایی که با گچ ساخته بود طرح یک اسکلت فلزی را برای این مجسمه ریخت.

این طرح و پی‌‌‌ریزی آنچنان جالب است که هنوز هم شاگردان مهندسی برای دیدن آن و آموختن نکات تازه به جزیره بدلو (جزیره آزادی) می‌‌‌روند. آخرین مدلی که بارتولدی تهیه کرد سه متر ارتفاع داشت که بعداً از روی آن مجسمه اصلی به ارتفاع 46 متر ساخته شد. او برای این کار مدل دیگری به طول 12 متر ساخت و سپس تک ه‌‌‌به ‌‌‌تکه شروع به ساختن مجسمه اصلی کرد.

این تکه‌‌‌های اصلی ابتدا به وسیله گچ روی قالب‌‌‌های چوبی ساخته شد و بارتولدی هر وقت از یک تکه رضایت کامل پیدا می‌‌‌کرد به نجارها دستور می‌‌‌داد که از روی آن قالب‌‌‌های چوبی تهیه کنند و بعد با دقت و ظرافت داخل این قالب‌‌‌ها را ورقه‌‌‌های مسی می‌‌‌گذاشتند و می‌‌‌کوبیدند و بعد به آهنگر می‌‌‌دادند تا پشت آن‌‌‌ها جایی برای اتصال به اسکلتی که ایفل تهیه کرده بود، درست کند. این اسکلت فولادی از چهار قسمت اصلی تشکیل شده که از پا تا سر مجسمه ادامه دارد.

4-23-2014 3-25-31 AM

4-23-2014 3-25-15 AM

4-23-2014 3-24-19 AM

4-23-2014 3-23-33 AM

مشکلات نصب مجسمه
این پایه‌‌‌ها باید آن‌‌‌قدر قوی ساخته می‌‌‌شدند که بتوانند مجسمه را در مقابل بادهای شدید حفظ کند. در نظر داشته باشید که قطر سر این مجسمه سه‌‌‌ متر و نیم و طول هر کدام از چشم‌‌‌هایش 85 سانتی‌‌‌متر و طول بازویی که مشعل را نگه‌‌‌داشته 14 متر و قطرش از قطورترین قسمت، 4 متر است.

هر کدام از قطعات مسی مجسمه مستقلاً به اسکلت اصلی متصل است  و کنار یکدیگر قرار دارند، به این ترتیب هیچ قطعه‌‌‌ای به قطعه بالایی آویزان نیست و فشاری هم به قطعه پایینی وارد نمی‌‌‌کند. بنابراین اگر باد هم به مجسمه بوزد، فشار روی بدنه، مستقیماً به اسکلت فلزی منتقل می‌‌‌شود که انتهای آن 20 متر داخل سنگ‌‌‌های گرانیت جزیره فرو رفته است.

4-23-2014 3-16-52 AM

در وسط این اسکلت دو ردیف پلکان، هر کدام شامل 168 پله قرار دارد که هر سال صدها هزار نفر از آن بالا و پایین می‌‌‌روند. داخل مجسمه یک آسانسور کوچک هم نصب شده که برای استفاده از آن باید مقدار مختصری هزینه پرداخت.

قبل از اینکه تکه‌‌‌های این مجسمه روی هم سوار شوند، آن‌‌‌ها را در پاریس جدا جدا به معرض نمایش گذاشتند و بازوی مجسمه هم که مشعل را حمل می‌‌‌کند در جشن‌‌‌های استقلال آمریکا در فیلادلفیا به معرض تماشا گذاشته شد. سپس آن را در میدان مدیسون نیویورک در معرض دید مردم گذاشتند و بعد به فرانسه برگرداندند.

ابتدا این مجسمه زیاد مورد توجه مردم نبود تا اینکه در سال 1886 رئیس‌جمهور گروور مکیولند آن را به نام سمبل آزادی به رسمیت شناخت. در آن موقع مجسمه‌‌‌ساز زنده بود ولی لابولی در سال 1883 مرده بود.

پایه مجسمه آزادی هم که توسط آرشیتکت معروف ریچارد.ام.هانت طراحی شد و به سرپرستی ژنرال چارلز رپی‌‌‌راسترن، مهندس ارتش ساخته شد در نوع خود شاهکاری است. این پایه که با سیمان و سنگ گرانیت ساخته شده روی‌‌‌هم‌‌‌رفته 47 متر ارتفاع دارد. وزن این پایه روی‌‌‌هم‌‌‌رفته در حدود 48000 تن است.

مجسمه آزادی تا به حال در مقابل طوفان‌‌‌هایی که 160 کیلومتر در ساعت سرعت دارند مقاومت کرده است.

4-23-2014 3-27-04 AM

4-23-2014 3-26-01 AM

4-23-2014 3-24-53 AM

4-23-2014 3-24-00 AM

4-23-2014 3-23-13 AM

4-23-2014 3-19-32 AM

4-23-2014 3-17-07 AM

مسائل فنی
تنظیم روشنایی این بنای بزرگ هم مسئله مهمی بوده و تا به حال چندین بار سیستم سیم‌‌‌کشی و روشنایی داخل این مجسمه تغییر کرده و با وسایل مدرن‌‌‌تری مجهز شده است. مثلاً نور چراغ‌‌‌هایی که اکنون روی مشعل نصب شده‌‌‌اند 2500 برابر نور مهتاب کامل است.

در سال 1949 هم یک سیستم حرارت مرکزی برای حفظ مجسمه و راحتی بازدیدِ بازدیدکنندگان و کارمندان در آن نصب شد.

مشخصات مجسمه آزادی:
– ارتفاع از بالای پایه تا مشعل: 46 متر
– ارتفاع از پایین پایه تا مشعل: 92 متر
–  ارتفاع سر: 6/5 متر
– عرض سر: 3 متر
–  عرض هر کدام از چشم‌‌‌ها: 85 سانتی‌‌‌متر
– طول بازوی راست: 6/12 متر
– عرض کمر: 5/10 متر
– عرض دهان: 90 سانتی‌‌‌متر
– وزن مس مصرف‌‌‌شده: 100 تن
– وزن فولاد مصرف‌‌‌شده: 125 تن
– وزن کلی مجسمه: 225 تن
–  هزینه  مجسمه: 250000 دلار (به دلار وقت آمریکا که با در نظر گرفتن تورم رایج، معدل آن امروزی آن بسیار بیشتر است.)
– هزینه پایه مجسمه: 250000 دلار
–  بهای مس و خرج ساختمان: 40000 دلار
–  مدت ساخت: 10 سال

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

بهترین کتاب های علمی تخیلی برای پرورش تخیل شما |۶۴ اثر خواندنی

تهیه فهرستی از آثار علمی تخیلی که در ایران ترجمه و منتشر شده باشند و محبوب باشند، دشوار است. کلا وقتی فهرست می‌کنیم هدف ما ترغیب خواننده به بیشتر خواندن است و نه اینکه ادعا کنیم چیز کاملی درست کرده‌ایم.پس این شما و شماری از محبوب‌ترین…

اگر این شخصیت‌های سینمایی و تلویزیونی به صورت گربه تصور می‌شدند

این کاری است با هوش مصنوعی انجام آن نستا ساده شده است. اما به یاد دارم که در سالیان دور برای همانند نشان دادن برخی سگ‌ها با شخصیت‌ها انسانی خاص، عکاس و روتوش کار چه زحمتی کشیده بود و این سری عکس‌ها را در شماره ظاهرا نوروزی یک شماره مجله…

چگونه با بدشانسی کنار بیاییم + گالری عکس از انواع بدشانسی‌ها!

کنار آمدن با بدشانسی یا شرایط ناگوار می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما چندین استراتژی وجود دارد که می‌تواند به ما برای کنار آمدن با این شرایط کمک کند:احساسات بعد رخداد را بپذیرید: طبیعی است که هنگام مواجهه با بدشانسی احساس ناامیدی،…

اگر مجموعه ارباب حلقه‌ها را پیکسار بازسازی کند …

مجموعه فیلم ارباب حلقه‌ها به کارگردانی پیتر جکسون و بر اساس رمان فانتزی حماسی نوشته جی. آر. آر. تالکین، دارای شخصیت‌های متنوعی بود. برخی از آنها اینها هستند:فرودو بگینز (با بازی الیجا وود): قهرمان داستان، فرودو، هابیتی است که تبدیل به…

عکس‌های جالبی که مردم را در «گوگل مپ» به راستی شگفت‌زده کرده است!

گوگل مپ راه خوبی است برای آشنایی با شهرهای نام‌آشنا و یا دورافتاده‌ترین نقاط جهان. اما هر از چند گاهی در گوگل مپ، عکس‌هایی پیدا می‌شود که توجیه‌شان دشوار است یا بسیار خنده‌دار و جالب هستند.این پست مجموعه‌ای است از این عکس‌ها:دورهمی…

اگر عاشق یک فیلم بودید و با بودجه کافی یک اتاق خوب در سبک و سیاق آن فیلم می‌ساختید

ما اگر خیلی عاشق یک فیلمی باشیمِ پوستری چاپ می‌کنیم و بالای سرمان می‌زنیم و هر روز نگاهی به آن می‌اندازیم یا مقاله‌ای در موردش می‌نویسم.اما فراتر از آن اگر قرار بود، اتاق خواب یا اتاق هتلی به سبک یک فیلم بسازیمِ چطور از آب درمی‌آمد.…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /
7 نظرات
 1. مهرداد خ می گوید

  لذت بردم
  ممنونم بخاطر پست زیباتون

  اگه امکانش هست پستی در رابطه با میدان آزادی تهران هم بگذارید.

 2. حمید می گوید

  چه جالب… ممنون

 3. کیان می گوید

  ار جذاب ترین مجسمه های ساخته بشره، هر چند که مجسمه های دوران رنسانس زیبایی دیگه ای دارن

 4. امیرحسین می گوید

  سلام.عکسهاش خیلی جالب بود.
  فکر نمی کردم انقدر حجم داشته باشه.

 5. وحید می گوید

  بسیار جالب و مفید بود ممنون

 6. dvm می گوید

  جالبی بود

 7. mina می گوید

  ممنون عالی بود دکتر
  بالاخره این هنر هم از اروپا به امریکا رفته

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5