جراحان مهره مصنوعی تولید شده با فناوری چاپ سه‌بعدی را جانشین مهره گردن مبتلا به سرطان یک پسربچه ۱۲ ساله کردند

1

اخبار مربوط به استفاده از فناوری چاپ سه‌‌بعدی هر روز بیشتر شنیده می‌شوند. برآورد می‌شود که تا یک دهه بعد، ارزش مالی بازار چاپ سه‌بعدی در پزشکی به ۸۶۸ میلیون دلار برسد.

و اما تازه‌ترین خبر در این مورد:

یک پسر نوجوان چینی بعد از شرکت در جلسه مسابقه فوتبال با دوستانش، صبح روز بعد دچار درد و حس سفتی در ناحیه گردن شد. یک ماه بعد اوضاع بدتر شد و کل بدن او بی‌حس شد، طوری که مجبور شد به یک متخصص ستون مهره‌ها مراجعه کند. مهره‌های او مورد بررسی قرار گرفت و بعد از انجام بیوپسی از مهره دوم گردن او، پزشکان متوجه شدند که این مهره دچار سرطان شده است.

این پسر چینی، دو ماهیی در بخش ارتوپدی بستری بود و در این مدت فقط دقایق خیلی کوتاهی می‌توانست بایستد.

سرانجام پزشکان تصمیم گرفتند که او را جراحی کنند، اما به جای روش مرسوم، برای جانشین کردن مهره مبتلا به سرطان، از یک مهره اختصاصی تولید شده با فناوری چاپ سه‌بعدی استفاده شد.

8-26-2014 9-12-56 AM

در این عمل اعصاب و عروق کاروتید از بافت سرطانی پاک شد و بعد مهره مصنوعی با پیچ‌های تیتانیومی در محل ثابت شد.

در روش‌های معمول، بعد از عمل مشابه، سر بیمار باید به مدت سه ماه در یک قاب یا فریم، کاملا ثابت و بی‌حرکت بماند، طوری که در حین خواب هم بیمار نمی‌تواند سرش را به راحتی روی بستر بگذارد. اما استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی مهره اجازه می‌دهد با جانشین کردن مهره‌‌ای با شکل دقیق مهره اصلی، دوره بهوبدی خیلی سریع‌تر و مطمئن‌تر طی شود.

8-26-2014 9-12-06 AM

منبع

 
1 نظر
  1. احمد می گوید

    ./

    عالی بود. امیدواریم که هر روز شاهد پیشرفت بیشتر، گسترش بیشتر، و کاش هزینه های این روش جدید باشیم. خیلی عالی بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.