بدون فناوری چاپ سه‌بعدی شاید درمان موفق تومور لگن این مرد ۶۵ ساله، غیرممکن بود

  • توسط علیرضا مجیدی
  • ۴ شهریور ۱۳۹۴
  • ۱ دیدگاه

چندی وقتی بود که آقای اسمیت از دردی در لگن خود شاکی بود. متأسفانه بررسی‌ها نشان دادن که  او مبتلا به تومور لگن شده و بایستی جراحی شود.

اما مشکل اینجا بود که تومور استخوان لگن را هم درگیر کرده بود و برای اینکه این مرد، بعد از جراحی مجددا قادر به راه رفتن باشد، باید قسمت‌های درگیر استخوان که باید برداشته می‌شدند، دوباره بازسازی می‌شدند.

8-26-2015 9-19-18 AM

به همین خاطر پزشکان دپارتمان ارتوپدی و ترومای بیمارستان شاهزاده ویلز در هنگ گنگ، به فناوری چاپ سه‌بعدی روی آوردند.

قبل از عمل؛ ابتدا با سی تی اسکن، وسعت درگیری به دقت مشخص شد و یک مدل سه‌بعدی از تومور ساخته شد.

بعد مهندسان پیوند، وارد شدند و یک مدل سه‌بعدی و دقیق از پیوند مصنوعی ساختند. این پیوند مصنوعی باید به قدت از نظر زیستی و مکانیکی بررسی می‌شد. یکی از نرم‌افزارهای مورد استفاده برای این بررسی، نرم‌افزار Abaqus بود.

8-26-2015 9-19-45 AM

پیوند باید طوری ساخته می‌شد که امکان نصب روی بافت سالم باقیمانده را می‌داشت و نیز باید می‌توانست همه تنش‌های مکانیکی بعد از کارگزاری را تحمل کند، طوری که وزن بیمار، بعد از اینکه سرپا می‌شد، در تمام پیوند توزیع شود و در جای خاصی تمرکز پیدا نکند و باعث تخریب پیوند نشود.

بعد از بررسی‌های لازم سرانجام پیوند با آلیاژ خاصی از تیتانیوم به نام Ti6A14V و استریل شد.

قبل از عمل جراحی، یک مدل سه‌بعدی از پیلی‌آمید برای تمرین قبل از عمل ساخته شد، تا پزشکان از چفت شدیدن بافت پیوندی در محل مطمئن شوند.

8-26-2015 9-20-16 AM

و سرانجام عمل جراحی با موفقیت انجام شد. ۴ هفته بعد از عمل بیمار توانست راه برود و  ۸ هفته بعد، بیمار می‌توانست، لگن‌اش را به راحتی کنترل کند. و حالا که ۱۰ ماه از عمل گذشته، این بیمار هیچ دردی ندارد و بدون کمک یا عصا می‌تواند راه برود. خوشبختانه تومور هم فعلا برنگشته است.

8-26-2015 9-21-59 AM

منبع

نظرات

  1. دانشمندان به تازگی کرم‌چاله‌ی مغناطیسی ایجاد کردند. از این روش می‌توان در دستگاه‌های ام‌آر‌آی و برخی دیگر از دستگاه‌های پزشکی که در مجاورت میدان مغناطیسی شدید دچار اختلال می‌شوند، استفاده کرد و توأماً از دستگاه‌های مختلف استفاده کرد. این یکی از کاربردهای کرم‌چاله‌های مغناطیسی است.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.