نوزادی که بدون بخشی از استخوان جمجمه به دنیا آمده بود و تنها ۴ روز می‌توانست زنده بماند با فناوری چاپ سه‌بعدی و یک جراحی، نجات پیدا کرد

0

نوزاد دختری که بدون بخشی از جمجمه‌اش متولد شد، با یک عمل جراحی «نوآورانه» و استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی نجات پیدا کرد.

این  نوزاد دختر اهل Rzeszow در لهستان، دارای یک نقص مادرزادی بود، به این صورت که که حدود یک پنجم جمجمه او، یعنی به صورت دقیق استخوان پس‌سری او، شکل نگرفته بود.

این بدشکلی در طول سونوگرافی‌ها روتین بارداری تشخیص داده نشده بود و تنها زمانی که او در ماه فوریه متولد شد پزشکان متوجه مشکل شدند.

این مشکل باعث شده بود که بافت مغز بیرون حفره جمجمه قرار گیرد و اگر درمان نمی‌شد، او را مستعد عفونت‌هایی می‌کرد که تقریباً به طور قطع کشنده بود. برآورد می‌شد که نوزاد تنها ۴ روز بتواند زنده بماند.

اما پزشکان توانستند با استفاده از پوست و بافت نرم سایر قسمت‌های بدن او را در یک جراحی بسیار ظریف دو ساعته مشکلش را حل کنند.

برای این کار یک نمونه دقیق سه‌بعدی از سر کودک ساخته شد و جراحان توانستند روی آن جراحی حساس را تمرین کنند و تا جراحی واقعی را بتوانند بدون نقص انجام دهند.

برای این کار اسکن‌های دقیقی از جمجمه او گرفته شد و تحویل یک شرکت چاپ سه بعدی به نام Sygnis در ورشو شد تا یک کپی با نسبت  ۱:۱ پرینت شود. چاپ سه‌بعدی حدود ۲۶ ساعت طول کشید و دو جمجمه برای جراحان بیمارستان کودکان فرستاده شد.

این شرکت فناوری از روش SLS و نیز استریولیتوگرافی (SLA) برای پرینت استفاده کرد که اولی تکنیکی شامل ترکیب لایه‌های پودر نایلون با یکدیگر برای تشکیل ماکت جمجمه است و در دومی رزین‌های حساس به نور لایه به لایه سخت می‌شوند. مدل SLS تا ۰.۱۲۵ میلی‌متر دقت داشت.

این نمونه پرینت‌شده به پزشکان اجازه داد که عملا میزان نقص را ببینند و برای عمل برنامه‌ریزی کنند.

البته این عمل تنها راه حلی موقتی برای مشکل او است و فعلا  با بستن قسمت باز سر از عفونت جلوگیری می‌شود. او برای بازسازی استخوان جمجمه در آینده به جراحی‌های بیشتری نیاز دارد که باز از فناوری چاپ سه بعدی در عمل‌های بعدی هم استفاده خواهد شد.

استخوان‌های او هنوز در حال رشد هستند، بنابراین پزشکان منتظرند تا جمجمه قبل از انجام عمل بازسازی، بیشتر رشد کند.

پروفسور Łukasz Krakowczyk، که این عمل را انجام داد، گفت: «این یک نقص بسیار نادر است و در طول ۲۰ سال تجربه من، این اولین بار است که از چنین روشی استفاده می‌کنم.»


انسفالوسل چیست؟

انسفالوسل‌ها نقص مادرزادی نادری است که در آن استخوان‌های جمجمه به درستی رشد نمی‌کنند و به هم نمی‌رسند و شکافی ایجاد می‌شود که از آن بخشی از مغز بیرون می‌زند.

در برخی موارد، مایع مغزی نخاعی یا غشا‌هایی که مغز را می‌پوشانند (مننژ‌ها) نیز ممکن است از این شکاف بیرون بزنند.

قسمتی از مغز که خارج از جمجمه می‌چسبد معمولاً با پوست یا یک غشای نازک پوشیده شده است به طوری که این نقص شبیه یک کیسه کوچک است.

بافت بیرون‌زده ممکن است در هر قسمت از سر قرار داشته باشد، اما اغلب پشت جمجمه (ناحیه اکسیپیتال) را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بیشتر انسفالوسل‌ها نقایص مادرزادی بزرگ و قابل توجهی هستند که قبل از تولد تشخیص داده می‌شوند.

با این حال، در موارد بسیار نادر، برخی از انسفالوسل‌ها ممکن است کوچک بوده و مورد توجه قرار نگیرند.

علت دقیق آنسفالوسل ناشناخته است، اما به احتمال زیاد این اختلال ناشی از ترکیب چندین عامل است.

میزان بروز آن تقریبا خیلی کم است: حدود ۱.۷ در هر ۱۰۰۰۰ تولد در انگلستان.

درمان انسفالوسل در بیشتر موارد جراحی بازگرداندن بخشی بیرون زده مغز به داخل حفره جمجمه و بستن دهانه است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.