اتفاقی عجیب در عصر ارتباطات: تعطیلی وب‌سایت روزنامه شرق

36

توجه – به‌روزرسانی و اصلاح این پست: طبق اطلاع مسولان سایت خوب جار: قرار نیست سایت روزنامه شرق بسته شود بلکه فقط قرار است نسخه pdf آن پولی شود و از طریق سایت جار به فروش برسد. البته نسخه pdf رایگان نیز با تاخیر چند ساعته بر روی سایت قرار می‌گیرد

مطابق توییت‌ای که همین امروز منتشر شده است، وب‌سایت روزنامه شرق تعطیل خواهد شد و مدیران این روزنامه قصد دارند، شماره‌های بعدی را از یک طریق وب‌سایت واسط (فیدیبو، پیشخوان؟) با فرمت PDF بفروشند.

11-22-2014 7-52-47 PM

راست‌اش من مدت‌ها روزنامه شرق را می‌خواندم، شرق برای خودش دورانی طلایی داشت که به هر علت هرگز دیگر نتوانست آن دوران را تکرار کند. حجم مطالب فرهنگی و اجتماعی و ادبی منتشرشده در این روزنامه، گاه هر تک‌شماره آن را به یک مجله شبیه‌تر می‌کرد.

اما چطور باید با این خبر جدید کنار آمد؟ در شرایطی که روزنامه‌های بزرگ دنیا و نیز برخی از روزنامه‌های آنلاین موفق در همین ایران خودمان (مثل سایت خبرآنلاین) به خوبی با اینترنت هماهنگ شده‌اند، چرا شرق چنین کاری می‌کند.

مخاطب من در این پست تنها روزنامه شرق نیست. مخاطب من کل نشریات و مجلاتی هستند که در استفاده از اینترنت برای افزایش برد رسانه خود و کسب درآمد مالی مشکل دارند.

11-22-2014 8-46-12 PM

1- یک انگاره اشتباه: نسخه آنلاین روزنامه رقیب نسخه کاغذی است

نسخه آنلاین نشریه شما، رقیب نسخه کاغذی نیست. نسخه کاغذی نشریات همیشه جایگاه خاص خودشان را دارند. آنها را می‌شود در کیف گذاشت، به پدر و مادر نشان داد، در اداره و شرکت، بازشان کردو برای همکاران خواند.

اما همان طور که گفته می‌شود هر فرد در دنیای مدرن باید برای خودش یک آدرس ایمیل، یک وبلاگ (یا دست‌کم یک اکانت شبکه اجتماعی فعال) داشته باشد تا هویت‌اش آنلاینش هم وجود داشته باشد، نشریات هم باید داشتن یک هویت آنلاین را جدی بگیرند.

هویت آنلاین من نوعی، افزونه‌ای بر هویت فیزیکی من است و هویت آنلاین هم نشریه نیز.

2- وب‌سایت ما ناموفق بود و نتوانسته بود، سود مالی برای ما به ارمغان بیاورد، پس چه بهتر که تعطیل شود!

واقعیت این است که ناموفق بودن سایت روزنامه شرق و نیز سایت برخی از نشریات وزین فرهنگی ما، ناشی از سال‌ها مدیریت بد و ناآشنایی نسبی مدیران رده بالای آن نشریات با رسانه اینترنت است.

سایت روزنامه شرق سال‌ها بود که شرایط خوبی را طی نمی‌کرد. یک سیستم مدیریت محتوای در حد فاجعه برای سایت درنظر گرفته شده بود که خواندن هر مطلب را به شکنجه تبدیل کرده بود. من بارها از خودم پرسیده بودم، چطور چنین سیستم انتشار محتوای بدی انتخاب شده است (رابطه؟!)، چرا هیچ کس به مسئولان سایت یادآوری نمی‌کند که حتی مثلا با وردپرس هم می‌شود با هزینه‌ای اندک و یک قالب مجله‌ای آماده، سایتی بهتر درست کرد؟!

این سایت از هیچ یک از قواعد و الگوهای مدرن طراحی وب، تبعیت نمی‌کرد. در واقع به جرأت می‌توانم بگویم که سایت روزنامه در دوران‌ قبل بسیار بهتر از حال حاضر بود.

اگر سایت روزنامه بهتر طراحی می‌شد و می‌توانست بازدیدکننده را بالا ببرد و اگر جایگاه‌های خوبی برای آگهی‌ها در نظر گرفته می‌شد، بی‌شک این سایت می‌توانست نه‌تنها هزینه‌های خود را جبران کند، بلکه می‌توانست سود خالصی هم برای نشریه در برداشته باشد که با این سود می‌شد روی درج رسانه‌های مدرن مثل پادکست، وبلاگ برای انتشار اخبار فوری یا حتی ویدئوکست سرمایه‌گذاری کرد.

یک مشکل جانبی دیگر این بود که سایت شرق، چندین بار تغییر آدرس داد. شاید این امر یک الزام تحمیلی بود. اما دست‌کم می‌شد کل آرشیو یا دست‌کم بخشی از آن را به دیتابیس سایت‌های جدید شرق منتقل کرد. کاری که هرگز انجام نشد. تصور کنید که این فرایندها چه لینک‌های شکسته‌ای ایجاد کردند.

3- نسخه آنلاین  یک نشریه نباید صرفا همان مطالب نشریه کاغذی را داشته باشد

این چیزی است که کمتر پیش آمده در نشریات ما رعایت شود. چه اشکالی دارد که مقاله‌های اختصاصی در سایت یک نشریه وجود داشته باشد؟

شما برای درج عکس‌های زیاد و باکیفیت در نشریه کاغذی مشکل تکنیکی دارید، اما در اینترنت چه مشکلی برای ثبت عکس رنگی باکیفیت وجود دارد؟

آیا هیجان‌انگیز نیست که وقتی یک نشریه کاغذی را باز می‌کنید، در پایان مقاله بخوانید:

اگر می‌خواهید این مصاحبه را به صورت صوتی بشنوید به وب‌سایت ما مراجعه کنید یا اینکه برای دیدن عکس‌های بیشتر و کامل‌تر به وب‌سایت ما بروید.

یک نمونه موفق در نشریات ما که متوجه ضرورت پیوند نشریه آنلاین و آفلاین شده است، مجموعه نشریات مؤسسه همشهری است. حالا دیگر یکی از نشریات را ورق بزنید، می‌بینید که برچسب‌های شبیه بارکد در صفحات چاپ شده که اگر بارکدخوان موبایل خود را به سوی آنها بگیرید، می‌توانید به قسمت مورد نظر وب‌سایت نشریه راهنمایی شوید و عکس و ویدئو و مطلب افزوده ببینید.

11-22-2014 8-46-57 PM

جالب است که چنین کاری اصلا هزینه ندارد و یک آدم آگاه به کاربری اولیه اینترنت هم می‌تواند چنین سیستمی را برای هر نشریه فقیری هم راه بیندازد.

آیا در شرق کسی نبود که این روند را نظاره کند و تذکر بدهد؟!

4- با یک نشریه PDF چطور می‌خواهید، در شبکه‌های اجتماعی مطرح شوید؟!

تا مطلبی قابل لینک دادن نباشد، به هیچ عنوان نمی‌شود آن را در شبکه‌های اجتماعی همه‌گیر یا اصطلاحا وایرال کرد.

آخر شما چطور می‌خواهید برای خود شهرت و اعتبار و کردیت، به ارمغان بیاورید، اما شبکه‌های اجتماعی را نداشته باشید؟!

5- سایت نشریه راه برای تعامل خوانندگان باز می‌کند

به سایت خبرآنلاین و تعدادی از نشریات دیگر بروید. می‌بینید که مسئولان سایت خیلی زیرکانه راه را برای اظهار نظر خوانندگان باز گذاشته‌اند و همین امر یک جذابیت شدید برای مقالات سایت ایجاد کرده است.

البته قابل تصور است که به جهت رعایت برخی خطوط قرمز، نمی‌شود راه نظردهی را پای هر مقاله‌ای بازگذاشت، اما می‌شود با یک مدیریت قوی در حدی که مجاز است، امکان مشارکت مخاطبان را فراهم کرد.

6- با وب‌سایت می‌شود شهروند-خبرنگار تربیت کرد

الان همه روزنامه‌های معتبر و خبرگزاری‌ها قسمت‌هایی برای تربیت شهروند- خبرنگار دارند. در حد پایه و اولیه، این شهروند-خبرنگاری می‌تواند به صورت عکس و ویدئو باشد. در سطحی پیچیده‌تر نشریه می‌تواند افرادی با توانایی نوشتاری و تحلیلی خوب از بین مردم پیدا کند و با استفاده از مقالات آنها، ارزش افزوده‌ای به مقالات روتین بدهد.

7- مدل فروش محتوا با الگویی که شرق در پی گرفته، محکوم به شکست است

تصور نمی‌کنم جز عده‌ای انگشت‌شمار مثل رسانه‌های خارج کشور یا معدود اصحاب رسانه، کسی حاضر باشد، نسخه PDF یک نشریه را هر روز بخرد.

به علاوه همان طور که در ابتدای این نوشته متذکر شدم، شرق از حال و هوای سال‌های طلایی خود خارج شده است و کیفیت مقالات آن هم آنچنان عالی نیست که افرادی خرید آنلاین را در سبد هزینه‌های خود بگنجانند.

اما می‌شد مدل‌های اقتصادی دیگری را در پیش گرفت:

– ساده‌ترینش سیاست افزایش هیت، قبول آگهی‌های متناسب در سایتی با طراحی نوین بود.

– مدل دیگر هم این بود که برخی از ویژه‌نامه‌ها و پرونده‌های ویژه نشریه، فروخته شوند.

8- راه‌های ابتکاری و تکنیکی دیگری هم برای افزایش بازدید آنلاین وجود دارند

اصولا به گمان من برخی از نشریات قدیمی ما روی گنج نشسته‌اند و خودشان خبر ندارند، متأسفانه وقتی به طریقی به مسئولان نشریه، سرمایه فرهنگی‌شان را تذکر می‌دهی، باعث دلخوری‌شان هم می‌شود!

مثلا من اگر صاحب نشریه دانشمند بودم، با  استفاده از آرشیو غنی نیم قرنی این سایت، یک وب‌سایت نوستالژیک و علمی تمام‌عیار راه می‌انداختم. فرانه بهزادی -صاحب قبلی نشریه دانستنیها- هم می‌تواند این کار را بکند. مسئولان نشریه‌های دنیای ورزش و کیهان ورزشی نیز. علی دهباشی هم می‌توانست همین کار در نشریه بخارا بکند.

شرق با اینکه قدمت نشریات قبلی را ندارد، اما باز هم آرشیو این روزنامه پر است از مقاله‌های جالب و به‌یادماندنی.

تصویر سایت قدیمی روزنامه شرق
تصویر سایت قدیمی روزنامه شرق

کافی است که اپراتورهای خوش‌ذوق برای نشریه پیدا بشوند که مقالاتی را که تاریخ مصرف را ندارند در کتگوری‌هایی بچینند و در معرض دید قرار بدهند. برای مثال کتگوری بیوگرافی افراد مشهور، کتگوری تاریخ، کتگوری ایران در ده سال پیش.

حتی می‌شد اکانتی در اینستاگرام برای شرق باز کرد و با انتشار تدریجی عکس‌های قدیمی که حتی در زمان خودشان در مجله چاپ نشده‌اند، یک حساب بسیار محبوب ساخت.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
36 نظرات
 1. نیلی می گوید

  بسیار مطلب جالبی بود. امیدوارم کسی از افراد رده بالای شرق اینجا را بخواند. راستی شما چرا به موسسات پیشنهاد نمی دهید که در بحث ارتباط مجازی بهشان مشاوره بدهید؟
  مورد دیگر اینکه با وجود اینکه خواننده های زیادی اشاره کرده اند، همچنان اینکه نمی شود مطالب شما را در فید خواند “بسیار بسیار آزار دهنده” است. من بیشتر مطالب را در گوشی ام می خوانم و هر دفعه باید وبسایت شما را جداکانه باز کنم. می دانم این کار آدم را نمی کشد ولی برای سایتی به خوبی شما حیف است

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   مسئله تکنیکی است. من خودم بیشتر از شما زجر می‌کشم. مطمئن باشید برد رسانه برای من خیلی مهم است.

   1. امید مصدق - Grahamsms.com می گوید

    آقای مجیدی یه پست در حد اطلاع رسانی درباره مشکل فید بگذارید ، شاید باعث شود همه دوستان بدانند که مشکل فنی است و بعد از مدتی حل می شود. ( چون همه نظرات را نمی خوانند. من اغلب می خوانم و متوجه شدم خیلی از کاربران با ناراحتی مطرح می کنند و شما هم معمولا پاسخ می دهید. )

 2. روح اله می گوید

  بعدن به اشتباهشون پی خواهند برد.
  ***
  این فید سایت هنوز درست نشده ها.
  من حدود دو ساله از طریق فید شما رو دنبال میکنم. تا الان شابد 5 بار سایتو ندیده بودم.!!!

  1. ashkan می گوید

   خبر بروز رو دیدم ولی به هر حال حداقل از مدیران مجلات و روزنامه ای خصوصی انتظار
   میره که نسبت به اینترنت و دنیای مجازی آگاهی کاملی داشته باشن و ازش بخوبی استفاده کنن

 3. سعید۱۷۰۹ می گوید

  توییتر جار اشاره کرده که از این به بعد فقط شرق رو می‌شه از جار خوند. یک‌ توییت دیگه اشاره کرده بودند که قرارداد با جار بسته شده و دیگه نمی‌شه کاری کرد.
  جدا هویت آنلاین و شبکه‌های اجتماعی رو چی‌کار می‌خوان بکنند؟!!

 4. سعید می گوید

  حرف حق. با تک تک جمله ها و استدلالات موافقم. ولی افسوس که برخی راحتترین راه حل مقابله با مشکل را نادیده گرفتن خود مساله میدانند.

 5. من می گوید

  این نشان میده که کاهش کیفیت و مخاطب صرفا به خاطر “به هر علت ” که شما تو ابتدای متنت اشاره کردی نمی تونه باشه بلکه تصمیمات اشتباه مدیران هست که در هر زمانی میتونه به اعتلا یا افت مجموعه منجر بشه، البته این اتفاق اونچنان “عجیب” هم نیست در برابر اتفاقات جاری فضای وب فارسی، سراغ دارم سایت پر سابقه و پر مخاطبی در عرصه وب فارسی که تصمیم گرفته متن پست هاش در خبر خوان هایی مانند فیدلی قابل مشاهده نباشه و فقط عنوان پست قابل رویت باشه، اول اسم این سایت مُعظَم هم “یک پزشـ” هست. امیدوارم که خداوند منان به همه تصمیم سازان فعال عرصه وب فارسی تعقل و تدبیری عطا کنه تا این نطفه زشت و بد شکل و بد بو بتونه سیر تکامل رو طی کنه.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   یعنی هزار بار من پاسخ بدهم، چشمی بینا نیست.

   1. من می گوید

    به قول ع.م صاحب همون سایت وزین که اول اسمش “یک پزشـ” هست ، در پاسخ مسول “جار” گفته:
    ” همین جا هم به قول شما اطلاع‌رسانی اشتباه، نمود یکی از ضعف‌های روزنامه (یا سایت موسوم به “یک پزشـ”)را می‌رساند.”
    اگر هم مشکل فنی وجود داشته هیچ اطلاع رسانی تو این زمینه نکردی، پستی برای توضیح این مسئله نوشتی؟! پس نگو هزار بار!!! چه مشکل عمدی باشه چه فنی ، چون بسیار حرص منو در آورده و ناراحت کرده به جد، با بدترین لحن می نویسم و از صمیم قلب دلم میخواد حرصت دراد و خونت به جوش بیاد.

    1. آرش می گوید

     عجیبه! حرص مردم در میاد چون نمیتونن به راحتی چیزی رو بخونن!
     قدیما از زیر سنگم شده بود کتاب پیدا می کردیم بخونیم،الان ملت حوصله و صبر ندارن تا مشکلی حل بشه!!
     اینا نظر هستن یا…؟

 6. محمد می گوید

  سلام آقای مجیدی
  من بوسیله سرویس ifttt همیشه مطالب وبلاگ شما رو وارد اپ pocket میکنم و سر فرصت مطالعه میکنم
  تا قبل از رونمایی از قالب جدید، هیچ مشکلی نبود
  اما بعد از این اتفاق مطالب سایت شما در اپ pocket، درست نمایش داده نمیشود.
  به عنوان مثال متن
  “در آندروید و iOS 8 هم این app قابل دریافت است”
  در حال حاضر به صورت زیر ذخیره میشود.
  “قابل دریافت است app هم این iOS 8 در آندروید و “

  1. مهدی می گوید

   سلام
   من هم دقیقا همین مشکل رو دارم که خیلی اذیت کننده ست.
   خدا قوت آقای مجیدی 🙂
   طراحی سایت خیلی خوب و زیبا شده، اگه این مشکلات تکنیکی هم حل بشه عالی میشه.

 7. ds می گوید

  با مورد یک لااقل در مورد روزنامه‌های ایرانی‌ مخالف هستم؛ حقیقت اینه که شما می‌تونید با یه تبلت روزنامه آنلاین رو همه جا ببرید و به همه نشون بدید یا برای بقیه بخونید بدون اینکه برای تهیه روزنامه نیاز به خروج از خانه داشته باشید!
  یه نمونه جالب که دیدم روزنامه هاآرتز انگلیسی بود؛ یه سری از مطالب روزنامه کاملاً قابل مطالعه هستن اما یه سری مطالب فقط پاراگراف اول قابل مطالعه هستن و اگر کسی علاقه‌مند باشه ادامه مطلب رو هم بخونه باید مشترک سایت بشه؛ این چیزی هست که به نظرم تو ایران می‌تونه خوب جواب بده.
  نمونه‌های داخلی هم هستن که البته به شخصه در مورد موفقیت مدل آنلاین‌شون شک دارم، هفته‌نامه «تجارت فردا» سایت رو با تاخیر یک هفته‌ای نسبت به نسخه کاغذی جلو می‌بره، در ظاهر و شاید در عمل این می‌تونه باعث بشه یه عده انگیزه لازم برای تهیه نسخه کاغذی رو پیدا کنن (البته با توجه به مدت انتظار این در مورد ماهنامه‌ها بهتر جواب میده) یا ماهنامه «معیشت» که هیچ مطلبی رو کامل در سایت قرار نداده و شما صرفاً براساس مزه‌ای که از چند جمله اول هر مقاله در هر شماره می‌چشید می‌تونید تصمیم بگیرید که اون شماره رو تهیه کنید یا نه (و البته تهیه شماره‌ها به شکل آنلاین امکان نداره)
  مورد ۴ واقعاً مهم و کلیدی بود، احتمال زیاد خیلی‌ها مثل من تا زمانی که سایت تعطیل نمی‌شد متوجه این نمی‌شدن.
  اگر اشتباه نکنم یه دوره‌ای سایت روزنامه شرق رو پولی شد که البته مدتی بعد به دلیل توقیف روزنامه و بسته شدن سایت معلوم نشد که آیا در حل مشکل مالی سایت کمکی کرده یا نه اما اون موقع هم به یاد دارم که هزینه اشتراکی که برای نسخه آنلاین در نظر گرفته بودن زیاد بود مضاف بر اینکه فراموش کرده بودن آدرس فایل‌های PDF رو از حالت اسم‌های دارای نظم تاریخی و شماره هر صفحه خارج کنن که نتیجه‌اش این بود که خیلی راحت می‌شد خرید اشتراک رو دور زد.

 8. یحیی می گوید

  من خودم چند ماهی هست که حساب توییتر روزنامه شرق رو دنبال می‌کنم و از طریق لینک‌هایی که اونجا شیر میشه به سایت مراجعه میکنم، و واقعا متاسفم که همچین اتفاقی قراره بیفته … مشکل اکثر رسانه‌های آنلاین و یا نسخه‌ی آنلاین اونها و یا خیلی از خبرگزاری‌ها ما اینه که فقط به محتوا اهمیت میدن و هیچ ارزشی برای قالب و آراستگی ظاهر سایت قائل نیستند… تقریبا همه‌ی خبرگزاری های ایرانی همینطوری‌اند … از yjc گرقته تا ایرنا و … به لحاظ شکل ظاهری سایت و قالب اصلا قابل مقایسه با نمونه‌های خارجی نیستند… و این جای تاسف داره.

 9. رهگذر می گوید

  متاسفانه نشریات کاغذی با مدیریت سنتی و نگاه محافظه کارانه اداره می شوند نمونه های زیادی وجود دارد که از جمله می توان به شرق یا ماهنامه فیلم هم اشاره کرد ،انها معنای اشتراک گذاری مطالبشان را نمی فهمند و هنوز فیلم اصرار دارد که هیچ وبلاگ یا سایتی حق نقل قول از مطالبشان را ندارد حتی اگر به سایت ماهنامه فیلم مراجعه کنید همین مطالب که در نشریه کاغذی در صفحات اول است در سایتشان هم ذکر شده !! این یعنی باید یک دوره اموزشی برای مدیران این نشریات گذاشته شود تا بدانند کجا هستند
  من هم شرق را می خوانم این قضیه فروش اینترنتی هم به جایی نمی رسد قبلا هم یک ماه رایگان بود و بعد باید اشتراک گرفته می شد ولی دوام نیاورد دنبال کنندگان یک اکانت در توییتر یا هر شبکه اجتماعی این توهم را به وجود می اورد که این تعداد به راحتی پول خواهند داد ولی اطمینان دارم این فقط یک توهم است

 10. مجتبی می گوید

  بارها پیش اومده مدیران و صاحبان کسب وکار برای راه اندازی سایتشون به ما مراجعه کردن وقتی میپرسیم چی از سایت میخوان لیست بلندبالایی از نیازمندی هارو به ما ارائه میدن که بعضا اصلا نمیدونن چی هست. 
  جالب اینجاست که نمونه های موفق و پردرامد رو به عنوان مثال ارائه میکنن که هر کدوم با صرف هزینه, زمان و تخصص بالا به اینجا رسیدن.
  بعد وقتی ما لیست هزینه های پیش بینی شده رو جلوشون میزاریم میگن ما اصلا نمیخواستیم اینقدر هزینه بزشه.
  همونطور که برای راه اندازیه روزنامه نیاز به تیم مجرب و هیات تحریریه هست برای راه اندازی یک مجله اینترنتی موفق نیاز به تیم متخصص هست. محتوای وب با محتوای چاپی تفاوت زیادی داره و مدیران نشریات باید فرد یا افراد مجربی رو برای اینکار استخدام کنن و دستشون برای مانور در فضای وب باز بزارن.

 11. فرهاد می گوید

  به سختی این کامنت رو گذاشتم مرتب هنگام کامنت گذاشتن صفحه بالا پایین می شه یا می ره توی صفحه ی لاگین!! یک باگ جدید الان دیدم وقتی این مطلب خواستم بخونم متوجه شدم بخشی از متن و عکس ها به سمت راست چپ نمایشگر منتقل شده و در دید من نیست و همین طور نمی تونم زوم کنم، گوشی من سونی اکسپریا تی ایکس است البته شاید هم ایکس تی است الان بخشی از کامنت که دارم می نویسم سمت چپ نمایشگر و من نمی دونم دارم چی می نویسم!!!!!

 12. محسن می گوید

  اقای دکتر شما که ادم شناخته شده ای هستید و به شرق هم به قول خودتون ارادت ویژه داشتید و از همه مهم تر از نظر اینترتی برند خاص هستید چرا خودتون این نکات رو به مدیران مسؤل اون روزنامه متذکر نشدید.
  مثلا در بند2 نوشتید” چرا هیچ کس به مسئولان سایت یادآوری نمی‌کند که حتی مثلا با وردپرس هم می‌شود با هزینه‌ای اندک و یک قالب مجله‌ای آماده، سایتی بهتر درست کرد؟!”
  خب چرا خود شما متذکر این نکته نشدید؟؟ مطمعنا حرف شما به عنوان یک صاحب نظر و کارشناس خیلی موثر هست.
  همین طور که شما از خوانندگانتون انتظار واکنش مثبت و کامنت گذاری و فعالیت مثبت دارین اهتمالا اونها هم از امثال شما همین انتظار رو داشتن شاید شما اگر به مسؤولین روزنامه میگفتین و یکم راهنماییشون میکردین سایتشون هم پا میگرفت

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   من علاوه بر شرق مثلا به صورت غیرمستقیم به مسئولان کنونی دانشمند هم پیشنهاداتی دادم. اما خوب گفتند که بسیاری از کارها تنها با رغبت و تمایل مدیران ارشد این نشریات ممکن می‌شود و بس.

 13. علی.ا آهنگری می گوید

  رسانه های چاپی از روزنامه ها گرفته تا انتشارات کتاب در بخش سایت مشکل اساسی دارن و واقعا به این جنبه اهمیت خیلی کمی میدن، امیدوارم شرق که با وجود در دوران طلایی نبودنش باز هم پیگیرشم، کمی این روال رو اصلاح کنه
  ممنون از نوشته خوبتون و بیان این موضوع

 14. محمد می گوید

  متاسفانه توکشورما وقتی یچیزی روشروع میکنن همره با پیشرفت ها تغییرنمیکنن از اون طرح اولیه تاجایی که جان داره میخان استفاده بکنند نهایتا نتیجه اش چیزی بهترازاین نمیشه
  اینهافقط به فکرپول دراوردن بودن کوچکترین ارزشی برای راحتی کاربران قائل نبودن بنظرم اخروعاقبتی این چنین رزونامه هایی مصداق این جمله هس که ازماست که برماست

 15. شهریار می گوید

  تو ایران برای داشتن سایت خبری، حتی برای روزنامه باید مجوز جداگانه داشت.

 16. مهدی می گوید

  سلام
  من مدتیه که نمی تونم مطالب سایت را توی فیدلی بخونم. یادمه قدیم تر ها یکی از سیاست های نویسنده های یک پزشک این بود که کل مطالب سایتشون را بشه تو فید ریدر ها خوند. اما الان نه.
  اگه این تصمیم عمدی بوده، نشان از تصمیم گیری مشابه شما در مواجهه با مخاطبین آنلاینتان نبوده؟ یعنی یه جورایی بستن بخشی از محتوا

 17. حسین شمس می گوید

  من حسین شمس هستم مدیر سایت جار که نسخه pdf روزنامه شرق را ارایه می‌دهد.
  متاسفانه عدم اطلاع رسانی مدیران روزنامه شرق باعث ایجاد یک سوء تفاهم بزرگ شده است.
  قرار نیست سایت روزنامه شرق بسته شود بلکه فقط قرار است نسخه pdf آن پولی شود البته نسخه pdf رایگان نیز با تاخیر چند ساعته بر روی سایت قرار می‌گیرد (همانند امروز که روزنامه دیروز با تمامی اطلاعات در دسترس است)

  در تمام دنیا روزنامه‌های خصوصی که بر روی درآمد تیراژ خود حساب می‌کنند، نسخه الکترونیکی روزنامه کاغذی خود را می‌فروشند و در کنار آن نسخه‌های متنی محتوای روزنامه را به شکل‌های متنوع در وب‌سایت خود بازنشر می‌دهند و البته با ایجاد ارزش افزوده برای آن محتوا باعث بالا بردن استقبال از سایت و بیشتر دیده شدن محتوا خود می‌کنند.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنونم. این طوری که مشکلی نیست. اما همچنان ما از رویکرد آنلاین این روزنامه و برخی از نشریات دیگر راضی نیستیم. همین جا هم به قول شما اطلاع‌رسانی اشتباه، نمود یکی از ضعف‌های روزنامه را می‌رساند.

 18. میثم -د می گوید

  سایت شرق بسته نشده . صرفا نسخه آنلاین هر روز رو در عصر اون روز قابل دسترس میکنه نه در صبح اون روز . یعنی شما اگر در عصر به سایت شرق بروید می توانید روزنامه را رایگان بخوانید

  1. Hamid می گوید

   بله. آقای میثم درست میگن . سایت شرق بسته نشده . فقط تا پایان وقت اداری هر روز نمیشه اخبار اونروز رو خوند . بعدش آزاده . الان مثلا این لینک یکی از مطالب صفحه 11 امروز -یکشنبه .
   http://www.sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?News_Id=48789&V_News_Id=&Src=Main

 19. مهدی صالح پور می گوید

  مشکل فید باعث شده حداقل منِ خاموش، نظردهنده بشم! این رو به فال نیک می گیرم. اینکه کاش بشه دوباره رونق کامنت ها و بحث های توی کامنت ها که گاهی از خودِ پست جذاب تر و بهتر می شد رو شاهد باشیم.
  اما در مورد این پست؛ چرا فیدیبو یا پیشخوان رو به عنوان گزینه های احتمالی مطرح می کنید اما جار که مرجع و بنیانگذار فروش آنلاین مجلات هستش رو درنظر نمی گیرید. در حالی که حتی توی اصلاح پست و خط اول، نام جار وجود داره.
  روزنامه هفت صبح هم دقیقا با همین مشکل روبروئه؛ یک سایت غیرفعال و فروش پی دی اف از طریق جار؛ در حالی که هر روز تعداد بسیار زیادی مطالب خوب و دست اول و گزارش های جنجالی توی این روزنامه منتشر میشه، هیچ نسخه مکتوب و تکست ازشون وجود نداره.
  + حال این روزهای یک پزشک (بعد از تعییرات فنی) رو دوست دارم. یک درجه دیگه حرفه ای تر شده و دوست داشتنی تر! موفق و موفق تر باشید. خسته هم نباشید اساسی! 🙂

 20. رامین می گوید

  دکتر واقعا ممنون هستم ازتون که چنین راه کارهای ارزشمندی رو به روزنامه شرق نشون دادید مشاوره بهتر از این میشه

 21. احسان می گوید

  کاملاً درست و بجا. موافقم

 22. Rahim می گوید

  من از دکتر مجیدی به جهت زحماتی که برای سایت می کشن تشکر می کنم و چون علاقه دارم کامنت های دوستان رو بخونم روزی یکی دو بار به این وبسایت سر میزنم و به همه آشنایان هم معرفی می کنم چون مطالبش همه سلیقه ها رو جوابگوست. مرسی از آقای مجیدی و خانم فرانک مجیدی.

 23. امید عطاالهی می گوید

  بسیار مطلب خوب و تحلیل عالی ای بود.متشکرم.این پیشنهاد برام جالب بود :
  “اگر می‌خواهید این مصاحبه را به صورت صوتی بشنوید به وب‌سایت ما مراجعه کنید یا اینکه برای دیدن عکس‌های بیشتر و کامل‌تر به وب‌سایت ما بروید.”

  جان هرکی دوس داری یه پست بزاره راجع به مسایل فنی و طراحی سایت تا این دانشمندانی که حتی یه بار حاضر به خودندن کامنت ها نیستن ، این قدر چرت ننویسن.

 24. محسن برجی می گوید

  جالب است که مدیران رسانه‌های ما این‌قدر با فضای مجازی و تکنیک‌های نوین ژورنالیسم آنلاین بیگانه‌اند.
  مدل‌های درآمدی که رسانه‌های آفلاین می‌توانند از مدل آنلاین‌شان کسب کنند، جدی و تثبیت‌شده است.

 25. محسن می گوید

  اقای دکتر تا حالا دها بار خوانندگان از مشکل فید نالیدن و مثل اینکه هر چه قدر هم شما پاسخ میدین باز دوباره یه عده دیگه میان همین سوال رو دوباره میپرسن.
  پیشنهاد میکنم یه پست بذارید فقط با یه تیتر “مشکل فید به زودی حل خواهد شد تمام” شاید این جوری بفهمند بعضی ها, اعصاب نداشتن برامون بس که هی نق زدن

 26. یاسمین ثقفی می گوید

  چند نکته قابل توجه: بودجه و هزینه ها مهمند! شاید شرق به این درآمد نیاز داشته باشه و بعیده که به اندازه مجلات همشهری امکانات برای دست و دلبازی داشته باشه مخصوصا که متخصصین تکنیکی و فنی کامپیوتر معمولا همیشه میگن کاری نداره… هزینه ای نداره… ولی داره. دیگر اینکه سایت فیدیبو پی دی اف نمیفروشه نسخه الکترونیک یا ای بوک میفروشه امکانات مطالعه اش خیلی بهتر از پی دی اف هست و چه بسا حمل کردنش و آرشیو کردنش خیلی آسونتر از نسخه کاغذی باشه. در ضمن مجله بخارا سایت داره البته در حد امکانات یک مجله خصوصی ولی پی دی اف خیلی از شماره های گذشته، عکس، برخی مقالات قدیمی و اخبار نشستهای فرهنگی را مرتب منتشر میکنه http://www.bukharamag.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.