طراحی مفهومی بنای یادبودی به احترام کارگرانی که در جریان احداث بناهای جام جهانی قطر، فوت شده‌اند، بنایی که هرگز ساخته نخواهد شد

دردناک است که فوتبال، ورزشی که باید باعث سرگرمی و شادی همه انسان‌ها شود، اینقدر آلوده به فساد و پلیدی شده است.

هزاران کارگر مهاجر تا به حال در جریان ساخت بناهای مرتبط با جام جهانی ۲۰۲۲ قطر درگذشته‌اند، طوری که سازمان عفو بین الملل، این روند را یک «برده‌داری عصر جدید» تلقی کرده است.

در اقدامی جالب، گروهی از معماران یک طراحی مفهومی جالب را برای بزرگداشت این قربانی‌ها پیشنهاد کرده‌اند.

این پیشنهاد البته مفهومی است و گمان نمی‌رود که دولت قطر در شرایطی که حتی اظهار نظر رسمی در مورد شرایط دشوار و غیرانسانی کارگرها نمی‌کند، هزینه ساخت چنین بنایی را بدهد.

این بنای یادبود به شکل یک ساختمان حلقوی توخالی ساخته شده از هزاران ستون سنگی در هم قفل‌شونده است. هر ستون، نمایانگر کشته شدن یک کارگر مثلا نپالی است. طراحی طوری صورت گرفته که بتوان به صورت مستمر بر ارتفاع این برج افزود.

معمارانی که این طرح را در ۱Week1Project پیشنهاد کرده‌اند، بر این باورند که اگر واقعا این برج ساخه می‌شد، به ارتفاع یک مایل یعنی حدود ۱۶۰۰ متر می‌رسید، چرا که تخمین زده می‌شود، اگر ساخت و سازها به همین صورت، بدون بهبود شرایط کارگران ادامه پیدا کند، حدود ۴ هزار قربانی بر جا خواهد گذاشت.

نمایش تأسف‌بار و مضحک فساد در فیفا همچنان ادامه دارد. همین هفته سپ بلاتر ادعا کرد که مرگ کارگران هیچ ربطی به فیفا ندارد و اصلا این کارگران به برکت جام جهانی، شرایط بهتری نسبت به زادگاه خود پیدا کرده‌اند. به علاوه این هفته شواهد بیشتری مرتبط با فساد و ارتشاء مسئولان بلندپایه فیفا منتشر شد.

امسال دو فعال حقوق بشر که برای تحقیق در مورد شرایط کارگران به قطر رفته بودند، مدتی ناپدید شدند. پیگیری‌های بعدی باعث شد که دولت قطر اعتراف کند که آنها را به دلایل نامشخص بازداشت کرده است، این دو بعد مدتی آزاد شدند، اما شرایط ناگوار کارگران و مرگ آنها به دلایلی مثل گرمای بیش از حد و ایست قلبی همچنان ادامه دارد.

12-8-2014 8-49-38 AM

12-8-2014 8-49-28 AM

12-8-2014 8-49-16 AM

12-8-2014 8-49-06 AM

منبع

نظرات

 1. واقعا فیفا یکی ازپول‌پرست ترین و مفسد ترین سازمان ها هست، نمی دونم با این همه دلیل و مدرک آشکار چرا یه کار اساسی در باره فیفا انجام نمیشه

 2. و ما همچنان فوتبال ببینیم؟

  • خیلی پرسش قشنگیه به نظرم همه ادم ها که شاید جزء قشر ممتاز جهان(ثروتمند، فوتبالیست ،بازیگر، خواننده و غیره نیستند) در اتفاقاهای بدی که در زندگی بهشون تحمیل میشه نقش مستقیم دارند ولی هیچوقت هم درس نمی گیرند !!!!

 3. واقعا این فیفا فساد را از حد گذرونده. آخه با چه حسابی قطر را میزبان کردند. جالب اینجاست که هیچکس هم زورش بهشون نمی رسه و نمی تونه میزبانی قطر و روسیه را که با فساد و رشوه به دست اومده کنسل کنه

 4. هر کشوری که کوچکترین ارزشی برای حقوق بشر و مبارزه با فساد قائله باید جام جهانی قطر و روسیه را تحریم کنه: یعنی هیچ کشوری نمی کنه 🙁

 5. وقتی میبینی طرف چهار پنج بار پشت سر هم رییس میشه بدون کلی فساد
  تو اون فدراسیون هست

 6. من یکی خیلی وقته که از احترام به حقوق بشر به خصوص تو تمام خاورمیانه ناامید شدم؛ واقعاً اگه فکرشو کنید تو یه بازه تقریباً شش ماهه از امسال روزی نبوده که خبری نخونیم یا نشنویم که روی اعصاب نباشه؛ البته اینقدر زیاد اتفاق افتادن که خیلی راحت ازشون عبور می‌کنیم.

 7. تا عامریکا با حاکمان قطر هست حقوق بشر یعنی ….

 8. ما همه تو این برده داری سهم داریم. ماهمه که فوتبال می بینیم و تر جیح می دیم خبرای بد بد ! رو نشنیده بگیریم.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.