با این تانک مثل فوت کردن به شمع، به چاه‌های نفت مشتعل کویت فوت می‌کردند تا خاموش شوند!

0

تصور کنید که شما یک تانک قدیمی روسی را با دو موتور هواپیمای جت و مقدار زیادی آب ترکیب کنید تا یک دستگاه عجیب آتش‌نشانی بسازید که قادر باشد که حتی حریق چاه‌های نفت را خاموش کند!

به سال ۱۹۹۱ می‌رویم، در این زمان جنگ خلیج فارس به انتهای خود نزدیک شده بود و ارتش در هم شکسته عراق، هنگام ترک کویت، ۷۰۰ چاه نفت این کشور را به آتش کشید.

نتیجه این کار ایجاد منظره‌های آخر الزمانی بود. هر روز و به مدت ۳۰ هفته تمام، حدود ۶ میلیون بشکه نفت می‌سوخت و شعله‌های چاه‌های نفت تا صد متر به هوا می‌رفتند و آسمان از دود غلیط و سیاهی پوشیده شده بود. دمای چاه‌های نفت به ۲ هزار درجه فارنهایت می‌رسید و حتی در فاصله نزدیک از آنها دما ۶۵۰ درجه فارنهایت بود و طبعا کار آتشنشانی را دشوار می‌کرد.

اما در مجارستان، کشوری که سابق بر این در حلقه کشورهای بلوک شرق و تحت نفوذ شوروی بود، از یک ایده قدیمی روسی الهام گرفته شده بود. در این زمان مهندسین یک تانک T-34 را که قدمتش به جنگ جهانی دوم می‌رسید برداشتند و دو موتور یک میگ ۲۱ را روی آن سوار کردند و به علاوه شش لوله آب‌فشان عظیم هم روی آن گذاشتند.

این تانک به نزدیکی چاه‌های نفت می‌تواست برود و با جریان قدرتمند هوا یا فوت بزرگی که می‌کرد و همزمان جریان آبی که برقرار می‌کرد، شعله نفت را برای لحظات یا دقایقی از گاز و نفت محروم می‌کرد تا بلکه خاموش شوند.

اسم این تانک را هم گذاشته بودند Big Wind.  عملا این تانک عجیب توانست ۹ چاه نفت کوبتی را خاموش کند.

این تانک می‌توانست حدود ۴۶۰۰ فوت مربع هوا را با سرعت ۷۷۰ مایل در ساعت به سمت آتش بفرستد. کل پرسنل آتش نشان هر تانک «بیگ ویند» هم کلا ۳ نفر بودند.

بر طبق اسناد شرکت نفتی MOL  مجارستان، این تانک هنوز مشغول خدمت است.

به سبب جریان شدید هوایی که این تانک ایجاد می‌کند مسلما در حریق‌های شهری نمی‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد، چون چنین جریان هوای قدرتمندی می‌تواند به راحتی درها و پنجره‌های ساختمان‌ها یا شاید هم برخی دیوارها را از جا بکند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.