دانمارک جهت عبور نفت از یک دکل نفتی را برعکس کرده تا از چاه نفت به عنوان منبع ذخیره دی اکسید کربن مایع استفاده کند!

2

دانمارک با پروژه Greensands ابتکار جالبی به خرج داده تا مقادیر زیادی دی اکسید کربن مایع را به یک سکوی نفتی در دریای شمال منتقل کند. این دی اکسید کربن  را به سمت پایین پمپ می‌شودذ و آن را در سازندهای ماسه سنگی که زمانی نفت و گاز را در خود جای داده بودند، ذخیره می‌شود.

دانمارک برای پروژه Greensands سکوی نفتی Nini A را تغییر خواهد داد. این سکو حدود ۲۰۰ کیلومتر ساحل دانمارک در دریای شمال است و جهت جریان قبلی خود را معکوس می کند تا CO2 مایع را در حدود ۱۸۰۰ متر زیر بستر دریا پمپ کند و شروع به پر کردن مخزن ماسه سنگ پالئوسن معروف به میدان سیری می‌کند.

دانمارک قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ جداسازی کربن را در اینجا به میزان ۱.۵ میلیون تن در سال آغاز کند که تا سال ۲۰۳۰ به ۸ میلیون تن در سال افزایش یابد.فعلا CO2، باید با کشتی به آنجا برسد، بنابراین تا زمانی که حمل و نقل بدون استفاده از وسیله‌ای که خودش از سوخت فسیلی استفاده می‌کند،  بخشی از فرآیند همچنان «کثیف» خواهد بود.

وب سایت پروژه ادعا می کند که فضای کافی در این مخزن واحد وجود دارد تا تمام کربنی که دانمارک تا به حال در تاریخ خود ایجاد کرده است و حتی بیشتر از آن ذخیره شود. در واقع، می‌گوید در زیر خاک دانمارک به اندازه کافی پتانسیل  وجود دارد تا انتشار گازهای گلخانه‌ای ۵۰۰ ساله را با نرخ امروزی ذخیره کند.

اما چرا اینقدر به دریا برویم و برای خود این همه دردسر را ایجاد کنیم و در طول روز تانکرها را در سفرهای رفت و برگشت ۴۰۰ کیلومتری بفرستیم؟ احتمالاً به این دلیل که قبلاً یک حفره بزرگ خوب، لوله‌ها و یک سکوی نفتی در آنجا آماده است.

 
2 نظرات
  1. آرمان می گوید

    متن مشخص نکرده که هدف و فایده ذخیره حجم گاز گلخانه ای در زیر زمین چیست ؟ از این ذخیره چه استفاده ای میشه برد ؟

    1. علیرضا مجیدی می گوید

      چون پیش قرض می‌گذایم که خواننده مرتب اخبار اینجا رو دنبال می‌کنه توضیح بیشتر نمی‌دیم. محققات امید بستن که درخت یا ریه مصنوعی بسازن که گاز گلخانه‌ای را با مواد شیمیایی به مقدار زیاد جذب کنه. اما این مواد باید جاییی دفع بشن به صورت ایمن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.