آینده ای رویایی از شهر پاریس

8

نام پاریس برگرفته از نام گروهی از افراد ” قوم گل”  به نام پاریزیها است. در دوره استیلای روم نام این شهر به «لوتشیا» تغییر کرد، اما در زمان یولیانوس پادشاه روم نام شهر دوباره به پاریس تغییر یافت. پاریس دارای القاب متعدد زیادی است، اما مهم‌ترین نام آن «شهر نور» (به فرانسوی: La Ville lumiere) است. این نام هم به مرکزیت این شهر در زمینه علم و تحصیلات و هم به پر نور بودن این شهر در شب‌ها برمی‌گردد. پاریس مدرن امروزی حاصل تغییرات میانه سده ۱۹ میلادی است. برای قرن‌ها پاریس دارای خیابان‌های باریک و کم عرض بود، اما از سال ۱۸۵۲ با شروع عملیات بارون هاوسمن خیابان‌های باریک به خیابان‌های عریض تبدیل شدند. از این دوران تا به امروز ارتفاع ساختمان‌های هر خیابان در پاریس با توجه به عرض آن خیابان انتخاب شده‌است. بسیاری از ساختمان‌های قرن نوزدهم کماکان در پاریس پابرجا هستند و استفاده می‌شوند. شهر پاریس در حال حاضر یکی از زیباترین شهرهای جهان محسوب می شود و این لقب خودش را مدیون دشت ها , پارک ها و جاده های فوق العاده دیدنی است که حسادت تمام شهرهای دیگر را نسبت به خودش برمی انگیزد. پاریس همچنین با دارا بودن ۴۷۸٬۰۰۰ درخت سرسبزترین پایتخت اروپا می‌باشد. معمولا آرشیتکت ها به هرچیزی به شکلی نو و با تکنولوژی و طراحی به روز نگاه می کنند و همیشه با طراحی های تاریخی در جدال هستند ولی معماری که طرح های آینده ی پاریس را خلق کرده با دیدی کاملا سبز و دوست داشتنی به آینده ی این شهر نگاه کرده است. ” وینسنت کالبوت ” طراحی است که پایتخت باشکوه فرانسه را به صورتی طراحی کرده که بیشتر به  رویا شبیه می ماند تا یک طرح قابل اجرا.

Screen-Shot-2015-01-19-at-10.28.49

پروژه ی ” شهر هوشمند پاریس در ۲۰۵۰ ” به سفارش سازمان محیط زیست این شهر ساخته شده و هدف اصلی آن پیدا کردن راه هایی برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای در آینده است. با این طراحی که توسط تیم وینسنت و خودش انجام شده دیواره ی خارجی و نمای برج ها و ساختمان های بلند را به پوشش هایی مجهز می کنند که انرژی خورشیذی و گرما را جذب کرده و تولید الکتریسیته می کند. از طرفی برای استفاده و تولید آب گرم در واحدهای مسکونی نیازی به هیچ منبع انرژی جداگانه ای وجود ندارد. آب باران هم توسط پمپ های مخصوصی جذب می شوند و برای تولید انرژی پاک مورد استفاده قرار می گیرند.دور تا دور ساختمان ها را جلبک های مخصوص و بامبو احاطه کرده و باغ های کوچک و پل هایی از سبزی ها هم به تمیز بودن شهر کمک شایانی خواهند کرد.

در اینجا سری به نقاط مختلف شهر می زنیم و پاریسی را می بینیم که اصلا هم بعید نیست در سال های آینده ی زندگی مان به حقیقت مبدل گردد. در این طراحی ها احتمال افزایش جمعیت شهرهم لحاظ گردیده است.

Screen-Shot-2015-01-19-at-10.27.55

Screen-Shot-2015-01-19-at-10.28.11

Screen-Shot-2015-01-19-at-10.28.22

Screen-Shot-2015-01-19-at-10.28.35

Screen-Shot-2015-01-19-at-10.29.12

Screen-Shot-2015-01-19-at-10.29.28

Screen-Shot-2015-01-19-at-10.29.43

Screen-Shot-2015-01-19-at-10.30.12

منبع

 
8 نظرات
 1. میرزا جواد می گوید

  با پیشرفت حال حاضر کشورهای جهان اول چنین طرحی تا ۳۵ سال دیگر دور از ذهن نیست

 2. siamak gol می گوید

  دیگه شورشو در آوردن. خیلی سبزه!!
  .
  انرژی خورشیدی الان به نظرم بازده خیلی کمی داره. واینکه آب باران؟ این خیلی متزلزله. البته پاریس رونمیدونم اما اینجا که هست.
  یه چیزی رو متوجه نشدم: اینا ساختمونن یا فقط توشون درخته؟ اگه ساختمون باشن که نمیشه. اما اگه صرفا درخت (کارخونه تولید اکسیژن !!) باشن جالبه.
  مترو چرا روی شهره؟… عکس آخر. ماشین هاش جالبن.
  به نظرم یه چیزی که باید تغییر کنه جنس پوشش جاده هان که سال هاست تغییری نکرده و یکی از فضا بر ترین عوامل شهریه. باید اون رو یه جوری سبز کنن.
  ی چیزی رو بازم نفهمیدم: اون جیزای که شبیه DNA هستن چی ان؟ عکس اول و آخر…. تو فیلم فراموشی تام کروز هم بودن. oblivion
  جالب اینکه بافت اصلیه شهر هنوز حفظ شده. و برج ایفل.

 3. اکبر می گوید

  این درخت ها ریشه ندارن ؟ که همینجور تو هر طبقه استفاده کردن؟

 4. mehdi می گوید

  بعضی آدم ها چه قدر دور اندیش هستند!فاصله بین ایده تا عمل برای این افراد هم چندان دور از دسترس نیست..

 5. آپلود عکس می گوید

  طراحی های جالبیه اما دست نیافتنی نه حداقل طی قرن های آینده

 6. saghi می گوید

  خیلی خوشگل با دیدنش جون می گیری مرسی آقا ضیا

 7. مهیار می گوید

  سلام دکتر
  میخوام بپرسم چرا همه مطالب سایت توی فید نمی آد؟ آیا سیاست سایت بر این قرار گرفته یا مورد دیگه ای وجود داره؟
  خیلی ممنون

 8. مينا می گوید

  سلام
  قشنگ بود و جالب.
  الان هم در روی پشت بام بسیاری از ساختمان های پاریس درخت وجود دارد و اینکه برای جلوگیری از خرابی ساختمان چه میکنند را نمیدانم.
  اونها مترو نیستند،تراموایند. در پاریس علاوه بر مترو و RER ( متروی سریع) چند خط تراموا هم هست که روی زمین است.
  ممنون از زحمتی که کشیدید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.