سامسونگ خرید بلک‌بری به قیمت ۷.۵ میلیارد دلار را تکذیب کرد

0

دو شرکت سامسونگ و بلک‌بری به خبر رویترز واکنش نشان داده و آن را تکذیب کردند. سامسونگ طی اطلاعیه‌ای از اساس قصد و نیت خرید شرکت بلک‌بری را تکذیب کرد.

روز پنج‌شنبه خبرگزاری رویترز خبر داد دو شرکت سامسونگ و بلک‌بری هفته گذشته ملاقات‌هایی را با یکدیگر داشتند و سامسونگ پیشنهاد خرید این شرکت به مبلغ ۷.۵ میلیارد دلار را روی میز مدیران بلک‌بری گذاشته است. سامسونگ می‌خواهد به ازای هر سهم ۱۳.۳۵ تا ۱۵.۴۹ دلار بپردازد که نزدیک به ۶۰ درصد بالاتر از قیمت فعلی شرکت بلک‌بری است. به گزارش اسناد معتبر رویترز، هنوز این معامله نهایی نشده و بسیاری از جزئیات باقی مانده است که قرار است در ملاقات‌های بعدی این دو شرکت به صورت خصوصی توافق شود.

این خبر در حالی منتشر شد که شرکت بلک‌بری در چند ماه اخیر وضعیت رو به سامان و پایداری داشت و در بازار رشد کرده بود. مدیرعامل این شرکت، جان چن تعهد داده بود بلک‌بری ثبات بیشتری بگیرد و روی پاهای خودش بایستد. به نظر می‌رسید این وضعیت تا حدودی برقرار شده است. گوشی‌های تلفن همراه Classic و Passport فروش خوبی داشتند و برای بلک‌بری موفقیت‌آمیز بودند. همچنین، این شرکت در حوزه خودروهای هوشمند فعالیت‌های رو به رشدی را آغاز کرده بود که به تقویت هرچه بیشتر آن کمک می‌کرد.

blackberry-classic-hands-on-4-970x0

اخیراً کلید اولین همکاری‌ها میان سامسونگ و بلک‌بری روی نرم‌افزارهای امنیتی زده شده بود و بخش توسعه‌دهنده سیستم امنیتی بلک‌بری و ویژگی‌های امنیتی Knox سامسونگ تبادل اطلاعات کردند و پلتفرم‌های خود را در اختیار یکدیگر قرار دادند. با انتشار خبر تلاش سامسونگ برای خرید بلک‌بری، به سرعت سهام این شرکت حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد. این شرکت مجوزهای ثبت‌اختراع و ابداعات زیادی دارد و می‌تواند هر شرکتی را از نظر مالکیت معنوی ثروتمند کند. بنابراین، همه تصور می‌کنند ارزش این شرکت بیشتر از چیزی خواهد شد که فکر می‌کنند و ترغیب به سرمایه‌گذاری شدند. البته چند ساعت بعد کمی این تب و تاب فروکش کرد.


دلایل زیادی وجود داشت که همه باور کردند سامسونگ برای خرید شرکت بلک‌بری پیش‌قدم شده است. هنوز چند ساعتی از انتشار این خبر نگذشته بود که دلایل این خرید هم منتشر شد. اکنون که اصل خبر تکذیب شده است ولی اگر درست بود، سه دلیل عمده زیر قابل قبول بودند:

اول: فعالیت بلک‌بری فقط گوشی‌های تلفن همراه نیست. اگرچه همه برند بلک‌بری را با گوشی‌های موبایل معروفش می‌شناسند ولی این شرکت در حوزه اینترپرایس نیز فعالیت می‌کند و اتفاقاً واحدهای سودده این شرکت هستند. BlackBerry Enterprise Server یا BES یک استاندارد طلایی برای کسب‌وکارهای امنیت و مدیریت ارتباطات موبایل است که توسط هزاران شرکت خصوصی و عمومی در سراسر جهان استفاده می‌شود. شاید این بازار فریبنده به نظر برسد اما سودآور و قابل اعتماد است و چه چیزی بهتر از این برای شرکتی مانند سامسونگ که گرسنه و پراشتها است؟ ساموسونگ از این طریق فناوری Knox خود را نیز به بازار عرضه خواهد کرد و حتی مشتریان ناراضی را به سوی نرم‌افزارهای امنیتی گسترده بلک‌بری سوق می‌دهد. سامسونگ با BES به درون دفاتر اداری و شرکت‌های تجاری می‌آید و همه‌جا حضور دارد. BES علاوه بر اینکه یک منبع درآمد ثابت برای این شرکت کره‌ای است و به این زودی‌ها شکست نخواهد خورد یا اینکه بازارش را از دست نمی‌دهد بلکه می‌تواند با اکوسیستم سامسونگ به‌خصوص موبایل هم ادغام شود و این حوزه کم سود را نیز نجات دهد. تنها این نیست و BlackBerry Messenger را هم باید در نظر گرفت که روی هر دو سیستم‌عامل محبوب آندروئید و iOS و البته سیستم‌عامل بلک‌بری قابل استفاده است.

 Tech-Talks-Back-Jim-L-BlackBerry-Q10-Hero-940x528

دوم: بلک‌بری یک پلتفرم نرم‌افزاری به نام QNX برای تجهیزات خودروهای پیشرفته دارد. پلتفرمی که به اذعان همه امن و انعطاف‌پذیر است. این سیستم مبنایی برای ارائه Apple CarPlay بود و اخیراً جایگزین نرم‌افزار مایکروسافت روی Ford Sync 3 شده است. سامسونگ به جای مبارزه‌ای سخت و طاقت‌فرسا برای ارائه نرم‌افزارهایی بهتر از گوگل و اپل، از نرم‌افزار آماده QNX استفاده می‌کند. به این صورت، جایگاه قوی خود در صنعت خودروسازی را حفظ می‌کند و یک میان‌افزار همانند CarPlay و Android Auto خواهد داشت. خودروهای هوشمند در چند سال اخیر بازار رو به رشد و آینده‌داری نشان داده و سامسونگ شرکتی نیست که به راحتی از کنار این موضوع بگذرد. حتی فراتر از خودروهای هوشمند، موضوعی است که در نمایشگاه CES امسال نمود زیادی داشت. سامسونگ به شدت دوست دارند به یک رهبر و لیدر در اینترنت اشیاء (IoT) تبدیل شود. سیستم‌عامل تایزن گام بلند این شرکت برای حضور در بازار تجهیزات هوشمند خانگی است و حلقه دوم آن می‌تواند پلتفرم‌هایی مانند QNX باشد. QNX علاوه بر خودرو، در صنایع مختلفی مانند هوافضا، دفاعی، سیستم‌های امنیتی، دستگاه‌های پزشکی و غیره استفاده می‌شود. پس، فرض کنید اگر این پلتفرم به چنگ سامسونگ بیفتد، در همه این حوزه‌ها حضور خواهد داشت و البته به صورت نرم‌افزار که سودآورتر است. مطمئناً یکی از دلایل پیش‌قدم شدن سامسونگ برای خرید شاه‌توت پلتفرمی مانند QNX است که هم‌راستا با اهداف این شرکت است.

سوم: ثبت‌اختراع‌های بلک‌بری. این شرکت ده‌ها سال مشغول مطالعه و تحقیق و توسعه و اختراع روی سیستم‌های بی‌سیم و دستگاه‌های موبایل بوده است. پتنت‌های این شرکت به تنهایی میلیاردها دلار ارزش دارند. رویترز پتنت‌های بلک‌بری را بسیار جذاب برای سامسونگ قلم‌داد می‌کند. این شرکت از طریق یکی از شرکت‌های زیرمجموعه خود به نام Certicom بیش از ۱۳۰ ثبت ‌اختراع سطح بالا روی رمزنگاری دارد که مورد توجه بسیاری از سازمان‌ها از جمله NSA هستند. سامسونگ با این پتنت‌ها می‌تواند سیستم‌ها و پلتفرم‌های موبایل امن‌تری فراهم کند یا با فروش آن‌ها درآمدزایی داشته باشد. نگاه کنید گوگل با پنت‌هایی که از شرکت موتورولا به دست آورد چه سودی کرد و چقدر به جلو پرتاب شد. سامسونگ هم می‌خواهد همین راه را در سوی دیگر بازار انجام دهد.

تحلیل‌گران اعتقاد دارند هرچقدر بلک‌بری در ارائه گوشی‌های هوشمند و سیستم‌عامل اختصاصی خود موفق عمل کند و بازار رو به رشدی داشته باشد، باز هم با فاصله‌ای زیاد پشت سر آندروئید و آیفون خواهد بود. واقعیت این است که اکوسیستم بلک‌بری بسیار ضعیف است و با وجود اینکه بارقه‌هایی از امید دیده می‌شود و سیستم‌عامل این شرکت در حال بهبود است ولی نخواهد توانست درصد قابل توجهی از بازار را کسب کند. اگر سامسونگ هم مالک گوشی‌های بلک‌بری و سیستم‌عامل آن شود، تایزن خود را توسعه می‌دهد و فقط مسئولیت پشتیبانی محصولات بلک‌بری را می‌پذیرد. در بازار گرمی که سود یک برنامه موبایل شبکه‌های اجتماعی می‌تواند ده میلیارد دلار باشد، شایعه خرید بلک‌بری با ۷.۵ میلیارد دلار عجیب است. در بازار گوشی‌های هوشمند چنین رقم‌هایی ولخرجی است اما شاید برای خرید بلک‌بری ارزشش را داشته باشد چون این شرکت معدنی غنی از مزایای منحصربه‌فرد است که می‌تواند یک شرکت بزرگ را به شدت تقویت کند. تصور کنید روی هر گوشی گلکسی سامسونگ برنامه BBM را ببینیم، برنامه Blackberry Bridge را روی نوت‌بوک‌های Ativ، BES را روی هر سرور و QNX را روی هر چیزی. سامسونگ یک تولیدکننده متنوع و گسترده در جهان است و بلک‌بری قطعه‌ای است که می‌تواند هر چیزی را هوشمندتر، بهتر و امن‌تر کند.

منبع: + و + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.