شاید روزی تبلیغ سایت «یک پزشک» را در تبلیغات کنار زمین در بازی فینال جام جهانی دیدید- آینده نرم‌افزارهای ویرایش و خلق ویدئو و اثر آنها روی جامعه و خلاقیت آدمی

35

نه! متوهم نشده‌ایم!

اما اگر بازی بازی رئال مادرید و آتلتیکو مادرید را دیده باشید، تصدیق خواهید کرد که این تخیل، زیاد هم تخیل دور از دسترسی نیست.

نخست خبری را که سایت خوبی آی‌تی‌ایران منتشر کرده است، با هم می خوانیم. (با ویرایش اندک) «شهرام شریف» نوشته است:

بازی رئال مادرید و آتلتیکو مادرید تبلیغی از پارس آنلاین پخش شد که بسیاری را به تعجب واداشت. یعنی پارس آنلاین در لالیگا تبلیغ داده ؟ خیلی‌ها تصور کردند این تصاویر یک جعل دیگه از صدا و سیمای ایران است برخی اسکرین شات‌هایی از ماهواره‌های دیگر را پیدا کردند که این گمان را تقویت می‌کرد که صدا و سیما یک تحریف انجام داده اما واقعیت چیز دیگری است.

1-10-2015 6-11-17 PM 1-10-2015 6-10-51 PM

1-10-2015 6-11-42 PM

یک تکنولوژی جدید تبلیغاتی به نام digital replacement technology اخیرا توسط چند شرکت معدود تبلیغاتی با همکاری شبکه‌های ماهواره‌ای انجام می‌شه که توسط آن می‌توان تبلیغات کنار زمین را کاملا هدفمند برای مناطق مختلف تغییر داد. به این ترتیب تبلیغات محلی را در یک رویداد بین‌المللی مثل مسابقه مهم فوتبال جایگزین کرد. به این ترتیب بینندگان در هر نقطه از جهان تبلیغی را می‌بینند که آگهی‌دهندگان محلی سفارش داده‌اند. نکته جالب اینکه هزینه این تبلیغات برای شرکت تبلیغ دهنده به مراتب از هزینه تبلیغ در صدا و سیما پایین‌تر است.

اما این تکنولوژی چیست ؟

در سایت شرکتی که اینکار را انجام می‌دهد گفته شده : ما یکی از چند آژانس بین‌المللی هستیم که از تکنولوژی جایگزین تبلیغات Digital replacement technology استفاده می‌کنیم. بارسلونا یا رئال مادرید فرقی نمی‌کند در هر کشوری که باشید ما می‌توانید تبلیغ متفاوتی را ( کنار زمین ) به بینندگان نشان دهیم.

بر اساس این مدل تبلیغاتی حالا برندهای محلی می‌توانند از یک رویداد بین‌المللی مثل مسابقه فوتبال برای تبلیغ مستقیم خود استفاده کنند.

لینک : DBRlive تکنولوژی جایگزین تبلیغات کنار زمین فوتبال

در این شیوه جدید تبلیغ بیلبوردهای LED کنار زمین همچنان مشغول نمایش تبلیغات نرمال خود هستند اما بینندگان تلویزیونی در سراسر جهان تبلیغ‌های متفاوتی را مشاهده می‌کنند. این سیستم تصویری با همسان‌سازی دوربین‌ها و زاویه‌های آنان عملا تبلیغات را با چنان پرسپکتیوی به بینندگان نشان می‌دهد که انگار واقعا کنار زمین در حال پخش است.

یک نکته مهم اینکه هزینه تبلیغات در این شیوه به مراتب از هزینه تبلیغات در یک شبکه محلی ( مثل صدا و سیما ) پایین‌تر است و این احتمالا چالشی بزرگ برای همین شبکه‌هاست. صدا و سیما که خود در زمانی استاد صحنه‌های آهسته و جایگزین برای عدم پخش صحنه‌هایی که نامناسب تشخیص می‌داد بود، حالا در این زمینه کاملا عقب افتاده و با توجه به اینکه این تبلیغات دور زمین را می‌پوشانند هم دیگر نمی‌توان از حربه صحنه‌های آهسته و تکراری برای عدم نمایش آنها سود جست.


حالا بیایید خبر را تکمیل کنیم و چیزهایی بر آن بیفزاییم:

در ویکی‌پدیا در مدخل Virtual advertising هم چیزهای جالبی در این مورد نوشته شده است.

– نخستین چیزی که به نظر می‌رسد این است که آیا این کار نوعی دزدی «رایت» بازی است یا نه. باید بدانید که این کار، «فعلا» به صورت قانونی انجام می‌شود. از آنجا که همه حقوق تبلیغ پخش بازی را شرکت پخش‌کننده بازی خریده است، حق تبلیغ مجازی را هم داراست.

– دومین چیزی که به نظر می‌رسد، پیچیدگی‌های فنی این کار است. در نرم‌افزار استفاده شده، به صورت خودکار حدود و حاشیه تابلوهای تبلیغاتی شناسایی می‌شود و بعد به صورت زنده، تبلیغ روی آن رندر می‌شود.


اما در بخش سوم، بر آن هستم که آینده دور و نزدیک این فناوری و نیزی فناوری‌های ویرایش هوشمند ویدئو را در ذهنم تخیل کنم و برای شما بنویسم:

۱- تبلیغات هوشمند و متنوع و محلی، چیزی که همین حالا هم میسر شده است:

این نوع تبلیغات در خیلی جاها دیگر مرسوم شده‌اند. مثلا فاکس اسپورتس، تبلیغات مجازی‌ای را در پشت دروازه‌ها، همیشه نمایش می‌دهد. در لیگ بزرگ بیسبال هم چنین تبلیغاتی در نمایش زنده رویداد نمایش داده می‌شود و این تبلیغ‌ها به تناسب کشوری که بازی را پخش می‌کند، متفاوت است.

1-10-2015 7-11-04 PM 1-10-2015 7-10-47 PM

۲- فعلا این فناوری در دست شبکه‌های بزرگ پخش رویدادهای ورزشی است. اما خب، نرم‌افزار چیزی نیست که بشود همیشه روی آن انحصار داشت. به هر حال شرکت‌هایی پیدا می‌شوند که بتوانند مشابه این فناوری را خلق کنند.

حتی به گمانم صدا و سیمای ایران هم آنقدر بودجه و توانایی دارد که بتواند، چنین نرم‌افزاری را تهیه کند یا سفارش نوشتن آن را بدهد.

پس هیچ بعید نیست که به زودی در جریان پخش زنده همه رویدادهای ورزشی و حتی پخش زنده ویدئوهای خبری، تبلیغاتی مجازی و محلی‌شده را روی ویدئو ببینیم.

در این صورت به نظر می‌رسد که شرکت‌ها و شبکه‌هایی که حق پخش بازی‌ها را به شبکه‌های کوچک‌تر می‌فروشند، دو پکیج متفاوت خرید به آنها ارائه بدهند: الف- بدون حق نمایش تبلیغات مجازی. ب- با حق پخش تبلیغات مجازی.

اما چنان که افتد و دانی، بسیاری از بازی‌ها هم بدون پرداخت حق پخش از شبکه‌های داخلی ما پخش می‌شوند، در این صورت درج کردن تبلیغ مجازی، روی آنها سود سرشاری را نصیب صدا و سیما خواهد کرد!

۳- اگر ویرایش هوشمند ویدئوها و فیلم‌ها ممکن شود …

اما یک گام جلو می‌رویم و تصور می‌کنیم که مثلا یک دهه بعد، نرم‌افزارهایی در دسترس همه ما، یا دست‌کم عده قلیلی از ما قرار بگیرد که به ما امکان بدهند که با سخت‌افزارهایی قابل قبول بتوانیم، به سرعت، یک ویدئو یا فیلم را ویرایش کنیم.

من می‌توانم تصور کنم که اگر شرایط فعلی ایران از نظر کپی‌رایت، ادامه داشته باشد با رویش قارچ‌گونه چه سایت‌هایی روبرو خواهیم شد! تصور کنید سایت‌های دانلودی را با مشترکان بسیار زیاد که فیلم‌های روز و کلاسیک را باکیفیت بلوری برای دانلود قرار می‌دهند. منبع درآمد آنها؟ درج تبلیغات مجازی هوشمند روی فیلم‌ها و ویدئوها! در این صورت هیچ بعید نیست که مثلا روی فیلم کازابلانکا یا مثلا «سینما پارادیزو» گاهی تبلیغات عجیب و غریبی را ببینید! مثلا تبلیغ سایت فروش وی ..ی ان! یا چای مح..ن!

چه بسا وقتی که فیلم صحنه‌ای از خیابان‌های پاریس یا نیویورک را نمایش می‌دهد، به جای تابلوهای مغازه‌ها، بنرهای تبلیغاتی دیجی‌کالا را ببینید!

۴- یک گام دیگر جلوتر می‌رویم و تصور می‌کنیم که فناوری ویرایش هوشمند، خیلی هوشمندتر شود! مثلا بشود به نرم‌افزار دستور داد که لباس یک هنرپیشه را سرخ کند. همین و دیگر هیچ! یعنی اصلا نیازی نباشد که شما توانایی پیچیده ویرایش ویئو داشته باشید.

فراتر از آن تصور کنید که اصلا نرم‌افزار بتواند لباس هنرپیشه‌ها را تغییر بدهد!

اوه! در این صورت می‌شود تصور کرد که شاید بشود، خیلی از فیلم‌های غیرقابل پخش از صدا و سیما را با هنرپیشه‌هایی با لباس‌های کاملا پوشیده و حتی بومی‌شده دید! اما خب، اینکه این فیلم‌های تحریف‌شده چقدر بیننده خواهند داشت، جای سؤال دارد. همین حالا هم گاهی صدا و سیما به صورت بسیار ابتدایی، اقدام به پوشاندن بدن هنرپیشه‌ها در بعضی از فیلم‌ها می‌کند.

۵- حالا یک گام دیگر هم جلوتر می‌رویم، حالا تصور کنید که ویرایش هوشمند، دیگر خیلی هوشمندتر شود و شما بتوانید حتی چهره یک هنرپیشه را با هنرپیشه دیگر عوض کنید. البته همین حالا هم استودیوهای بزرگ، می‌توانند به هنگام نیاز چنین کاری را به صورت محدود با صرف وقت و انرژی زیاد انجام بدهند. اما تصور کنید که یک کاربر انتهایی هم بتواند مثلا چهره خود را جای همفری بوگارت یا اینگرید برگمن بگذارد! آن هم فقط با گرفتن یک دو جین عکس از چهره خود از زویای مختلف و یک دستور ساده.

1-10-2015 7-14-48 PM

۶- اما گام بعدی در این مسیر چه خواهد بود؟

خلق ویدئو!

بله! نباید شک داشت که روزی به جایی خواهیم رسید که بتوانیم با تعریف یک سناریو و دادن تعدادی عکس و ویدئو به یک نرم‌افزار بعد از چند دقیقه یک فیلم کوتاه یا بلند را ببینیم.

می‌شود تصور کرد که آن نرم‌افزار دیتابیس بزرگی از فیلم‌ها و ویدئوها را خواهد داشت و می‌تواند هوشمندانه در یوتیوب یا «یوتیوب‌های» آن زمان بگردد، تا منابعی برای خلاقیت و الهام‌گیری خود داشته باشد.

آن نرم‌افزار به دقت به سناریوی ما گوش خواهد کرد، متوجه علایق ما خواهد شد، عکس‌ها و ویدئوهای پیش‌فرض ما را خواهد گرفت و بعد مبادرت به ساختن فیلم و ویدئو خواهد کرد.

برای مثال می‌توانیم این سناریو را به این نرم‌افزار بدهیم:

زنی بیست ساله زیبایی در هوای سرد پاییزی روی پلی قدم برمی‌داشت، باد هر لحظه موهای آشفته‌اش را به سوی پراکنده می‌کرد، زن به وسط پل رسید و با ناامیدی به امواج خروشان آب در زیر پل نگاه کرد… و تا پایان.

نرم‌افزار اینجا در دیتابیس خود ابتدا دنبال جستجوهای ما در گوگل می‌گردد و متوجه می‌شود که اصلا تعریف پنهان ما از «زیبایی» چیست. بعد دنبال پل‌هایی با ابعاد مناسب برای امر خطیر«خودکشی» می‌گردد. پس از آن دیتابیس فیلم‌ها و انیمیشن‌ها را جستجو می‌کند تا ببینید، پیش از آن چه سکانس‌هایی با مضمون مشابه ساخته شده است. بعد در سرویس جستجو عکس، گوگل می‌کند تا مناسب‌ترین نما برای یک نمای پاییزی سرد، را پیدا کند. نرم‌افزار حتی بدون اینکه ما برایش بگوییم، شاید از روی لحن ما متوجه شود که باید این زن، سریع گام بردارد یا آهسته!

۷- اما خطرات این فناوری در حال پیشرفت و به باور من «محتوم» چه خواهد بود:

الف- تحدید کپی‌رایت، طوری که شاید نهادهای قانونی مجبور شوند، تعریف جدید از کپی‌رایت ارائه دهند.

ب- تحریف واقعیت در ابعاد کوچک و بزرگ: تحریف واقعیت می‌تواند چیزی ساده، مثلا تعویض جامه یک هنرپیشه باشد. اما در بعدی خطرناک‌تر این تحریف می‌تواند شامل تغییر یک ویدئوی خبری، مستند تاریخی و  از نو نوشتن تاریخ باشد. تصور کنید که این فناوری در دست قدرتمندان چقدر می‌تواند خطرناک باشد.

زمانی دیکتاتورها، کار تحریف واقعیت را به دست روتوش‌کننده‌های عکس می‌سپردند و مثلا عکس یاران انقلابی محبوب دیروز خود را که حالا دیگر به زعم آنها عناصر ضدانقلابی و نامطلوب شده بودند، از عکس‌های دست‌جمعی پاک می‌کردند. حکایت عبرت‌آموزی را با هم می‌خوانیم:

کلاه کلمنتیس:

«در فوریه ی ۱۹۴۸، “کلمنت گوتوالد”، رهبر کمونیست (چکسلواکی) به مهتابی قصری از دوران “باروک” در میدان بزرگ قدیمی شهر “پراگ” قدم گذاشت تا برای صدها هزار مردمی که در میدان جمع شده بودند، سخن بگوید. لحظه ای حساس در تاریخ قوم چک، از آن لحظات سرنوشت ساز که یکی دو بار در هر هزاره پیش می آید! رفقا “گوتوالد” را دوره کرده بودند و “کلمنتیس” در کنارش ایستاده بود. دانه های برف در هوای سرد می چرخید و “گوتوالد” سر برهنه بود. کلمنتیس دلسوز، کلاه پوست خز خود را از سر برداشت و آن را بر سر گوتوالد گذاشت.

بخش تبلیغات حزب (کمونیست) صدها هزار نسخه از عکس آن روز در آن مهتابی را چاپ کرد؛ گوتوالد با کلاه خزی بر سر، و رفقا در کنارش، با ملت سخن می گوید. تاریخ چکسلواکی کمونیست بر آن مهتابی زاده شد. به زودی در سراسر کشور، هر بچه ای از طریق کتاب های مدرسه، دیوار کوب ها و نمایشگاه ها با آن عکس تاریخی آشنا شد.

چهار سال بعد، کلمنتیس به خیانت متهم و به دار آویخته شد. بخش تبلیغات (حزب کمونیست) بی درنگ او را از تاریخ محو کرد، و البته چهره ی او را هم از همه ی عکس ها بیرون کشید. از آن تاریخ، گوتوالد تنها بر مهتابی ایستاده بود! و در جای کلمنتیس، فقط دیوار لخت قصر دیده می شد. تنها چیزی که از کلمنتیس باقی ماند، کلاه او بود که هم چنان بر سر گوتوالد مانده بود!»

1-10-2015 7-22-11 PM

اما با فناوری تازه، آنها می‌توانند ویدئوها را هم تغییر بدهند! در این صورت آنها می‌توانند ظالم را جای مظلوم و مظلوم را جای ظالم، قالب کنند.

ج- به خطر افتادن خلاقیت آدمی

زمانی ما وقتی چیزی یادمان می‌رفت، کلی تلاش می‌کردیم، آن چیز را به یاد بیاوریم. مثلا اگر شعری یادمان می‌رفت، ساعتی با خودمان کلنجار می‌رفتیم تا به یادش بیاوریم. اما مدت‌هاست که دیگر چنین تلاشی را نداریم، چون فوری گوگل می‌کنیم.

حالا تصور کنید که در زمینه تخیل و آفرینش هنری هم روزی شاهد چنین پدیده‌ای باشیم.

این فناوری واقعا یک شمشیر دولبه خواهد بود، از سویی خلق یک ویدئو، عکس یا فیلم را با هزینه‌ای خیلی کم ممکن خواهد کرد. دیگر تنها چیزی که لازم خواهد بود، قریحه هنری یک کارگردان خواهد بود.

آخرین باری که شما دوست داشتید، خواب خود را به صورت عینی به کسی نشان بدهید، کی بوده است. آیا شما هم مثل من پیش آمده است که هنگام شنیدن یک ترانه یا موسیقی، در ذهن خود کلیپ ویدئویی برای آن تهیه کنید. در آینده این ویدئوهای ذهنی دیگر، چیزهای پنهانی نخواهند بود.

اما از سویی دوری از شرایط واقعی خلق یک اثر هنری، باعث می‌شود که خیلی از مسیرها برای تغییر و خلاقیت دیگر پیموده نشوند. شخصیت‌ها احتمالا بسیار صناعی و خشک خواهند بود و میمیک‌های صورت آنها خیل صناعی.

بله! ما شخصیت‌هایی دوست‌داشتنی زیادی شبیه آل پایچنو، مارلون براندو، نیکول کیدمن، مریل استریپ را خواهیم دید. اما از سویی، شاهد کاهش ژرفای هنر خواهیم بود.

البته قابل پیشبینی است که شرکت‌های بزرگ با استفاده از نظرسنجی‌ها و تحلیل علایق ما ستاره‌های پاپ بسیار قابل توجهی خواهند ساخت. قبول ندارید؟! باید بگویم همین حالا هم در ژاپن ما شخصیت‌هایی مجازی بسیار محبوبی داریم که شاید Hatsune Miku، یک خواننده پاپ، محبوب‌ترین آنها باشد.

1-10-2015 7-29-46 PM

جدال بین فیلم‌سازی سنتی و فیلم‌سازی ماشینی در آن زمان، عرصه‌ای بسیار رقابت‌زا خواهد بود.

حتی می‌شود به این مسئله فکر کرد که صنعت تولید فیلم‌های «قبیح» هم به نوعی بخواهد از این فناوری استفاده کند …

به نظر می‌رسد که اگر چنین نرم‌افزارهایی واقعا روزی در دسترس کارگردان‌ها و افراد علاقه‌مند قرار بگیرد، یک مسیر از خلاقیت دچار انسداد خواهد شد و از سوی دیگر یک مسیر دیگر به روی آنها باز خواهد شد.

مسلما تغییر یک بنر تبلیغاتی با حدود مشخص در یک ویدئو، کار بسیار ساده‌تری نسبت به ویرایش پیشرفته یک فیلم یا خلق یک ویدئو، خواهد بود. اما من دوست دارم، چند دهه بعد عمری باقی باشد، تا با هم این پست قدیمی را بخوانیم، تا ببینیم، چه میزان از این تخیلات عملی شده‌اند!

1-10-2015 7-23-52 PM

 
35 نظرات
 1. محمد گلزار می گوید

  مطلب تامل برانگیزی بود.
  میانه های مطلب بودم، کلاه کلمنتیس، یه لحظه به ذهنم رسید مطلب خیلی خوبیه و سبکش آشناست. با خودم گفتم شرط می بندم نویسندش دوستان نویسنده ی جدید یک پزشک نیستن!! رفتم بالا رو نگاه کردیم دیدی بله! درست حدس زدم.
  این روزا زیاد بهتون انتقاد شده بود بخاطر رویکرد جدید سایت با مطالب زیاد و نه چندان قوی.
  فکر کنم کم کم باید به این نتیجه برسید که اگر کسی مثل من مدتهاست که خواننده شماست، به خاطر اینه که علاوه بر استفاده از محتوای مطالب از طرز نگارششون هم لذت می برده.
  موفق باشید.

 2. عليرضا می گوید

  همه اشون

 3. sin می گوید

  موازی با این پیشرفت تکنولوزی بربریت و توحش هم رشد خود را دارد و در هردورهای ان را به شکلی می بینیم.مثلا امروزه در داعش و بوکو حرام و القاعده و…لذا حس می کنم علیرغم پیشرفت های علمی و فنی و غیره متاسفانه هنوز ار دیوارهای غارنشینی چندان دور نشده ایم……

 4. تیلیم می گوید

  دکتر حالا این مقاله را نوشتین که مثلا سانسور نام آذربایجان را توجیح کنید؟ آخه چطور می شود در مورد تماشاگران ایرانی این کار را کرد وقتی که صدا سیما هیچ گاه برای یک مسابقه فوتبال غیر از جام جهانی و جام ملت هاحق پخش نمیدهو همیشه تصویر از فید میدزدهاز فید های رایگان روی ماهواره w7
  صداسیما طرف قرارداد با برودکستینگ نبوده که تصاویر رو با تبلیغات سفارشی بگیره!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   اول مطلب را تا آخر بخوانید، بعد کامنت بگذارید. مطلب من هیچ ربطی به آذربایجان و این طور رویکردها نداشت.

  2. پریسا می گوید

   سلام. اول باید به شما عرض کنم که همانطور که توی تصاویر مشخصه نام آذربایجان سانسور نشده و بالای تبلیغ پارس آنلاین وجود داره. دوما من خانواده مادری ام تماما ترک هستند. هیچ وقت ندیدم اینجور با دید نژادپرستانه و متعصبانه به همه چیز نگاه کنند. همیشه با حرارت درباره ایران و ایرانی صحبت می کنند. دوست عزیز به جای نگاه سرشار از تعصب خود به مسائلی که اصلا ربطی به توهین به ترک ها و آذربایجان نداره، بهتره با دید بازتری به مسائل نگاه کنید. از دوستان متعصب خود فاصله بگیرید و ببینید کردها، بلوچ ها، و حتی عرب های خوزستان با وجود فقر بسیار و محروم بودن از بسیاری امکانات چگونه نگاه زشت نژادپرستی را از خود دور کرده اند.

  3. سعید می گوید

   اون ژرفای دقتت منو کشته !
   ولی کاش دوباره عکس‌ها رو می‌دیدی و نام آذربایجان رو که سانسورش ناراحتت کرده تو عکس‌ها با اون عظمتشون می‌دیدی
   کمی هم بقیه مطلب رو می‌خوندی ببینی آقای مجیدی چی ‌می‌خواسته بگه

 5. مهدی می گوید

  با سلام،

  اشتباه نوشتاری:
  در قسمت ۷، بخش «الف»، به‌جای «تهدید»، نوشته شده «تحدید».
  لطفاً اصلاح بفرمایید

 6. هرکی می گوید

  سلام یک پزشک !
  یه انتقاد کوچولو ! یا اخبار فناوری رو پوشش ندید یا اگر قصد پرداختن به اون هارو دارید، حداقل به وقتش !
  ناراحت نشین ولی اکثر اخبار فناوریتون به صورت جامع تر و کامل تر در سایت های نظیر زومیت پیدا میشه . برا مثال این قضیه ی تبلیغات بر میگرده به حدود ۳-۴ روز پیش و تقریبا خز شد دیگه 😉
  به امید بهتر شدن ۱ پزشک

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   در یک پزشک به سبک خودمون اخبار را پوشش می‌دیم که سبکی متفاوت با سایت‌های دیگر است. اما این روزها معمولا کسی مطالب را با دقت تا آخر نمی‌خواند. هدف از این پست هم مسلما پوشش خبری ساده خبر نبود. به گمانم اصلا مطلب را تا انتها نگاه نکردید.

   1. احسان می گوید

    آقای مجیدی نگاه شما به موضوعات و ذهن خلاقتون قابل ستایشه
    امیدوارم ضمن اضافه کردن نویسندگان سایتتون از کیفیت مطالب کاسته نشه، دائم القلم باشید 🙂

  2. سروش می گوید

   فکر نمی کنید انتقادتون کمی غیر منصفانست؟ بخش اعظم مطلب در مورد آینده ی این فناوریه ، که قاعدتا ارتباطی با این که چند روز از بازی گذشته، نداره.

 7. یاسین همتی می گوید

  دیگه خیلی داریم به آقای مجیدی بابت این رویکرد جدید فشار میاریم، کاش تا عید صبر کنیم ببینیم هدفش چیه، شاید وبلاگ به مسیر بهتری بره
  نباید زیاد عجول باشیم
  من برخی از مطالب نویسنده های جدید رو هم می پسندم
  تو این چند سال زیاد اهل کامنت نبودم
  اما از این به بعد سعی می کنم بیشتر کامنت بزارم
  اپلیکیشن هم که دیگه حرف نداره و همه چی تمومه
  موفق باشید
  شاد زی

 8. فرشاد می گوید

  چه ایده جالبی بود! حتا شاید بشه اونهایی که برای دیدن مسابقه پول پرداخت کردند (مشابه تلوزیون کابلی یا اشتراک کانال ماهواره) درخواست حذف آگهی رو بدن و از شرش خلاص بشن!

 9. Abed می گوید

  خسته نباشید. نگاه زیبا و خلاقانه‌ای بود.. ارزش خوندن داشت.

 10. علی می گوید

  بسیار خوب دکتر جان
  دلم شدید حوس مقاله های نوع دیگرتونو کرده بود
  آدمو به فکر میبری،خیلی وقتا برای فرار از فکر کار و زندگی میام تو نت و وب شما و وقتی یه کقاله اینجوری میخونم فراموش میکنم که امروز چه بر من گذشته،میرم تو فکر یاران انقلابی و …
  تاریخ همیشه تکرار میشه ولی هر تکرارش پیشرفته تر از قبل یه زمانی مورخین بودن،بعد عکاس ها و احتمالا به قول شما بعد ها ادیتور ها
  توقفی برای این چرخه هست؟!
  میشه که یه روزی ما به جای پیشرفته تر فقط انسان تر بشیم؟!
  به امید روزی که دیگه کسی مهره سوخته نباشه،کسی شاه و کسی سرباز
  همه جفت شش بیارن و زندگیامون پر از آس
  ممنون دکتر خان مجیدی

 11. mohamad می گوید

  رویکرد شما نسبت به خبرا عالیه
  نوشته ها به سبک یک پزشک
  غوغا می کنید

 12. amiR می گوید

  کلاً ما آدم‌ها از تغییر می‌ترسیم؛ نمونش همین سایت خودمون ، وقتی شکل ظاهری عوض شد یه عده انتقاد کردند ، وقتی نویسنده جدید با قلم جدید اضافه شد باز یه عده انتقاد کردند. خیلی از این انتقاد ها واقعی نبود و فقط به خاطر این بود که نظام عادت‌های ما رو به هم ریخت.
  پ.ن:دکتر ببخشید اگر پسر خاله شدم و به یک‌پزشک میگم سایت خودمون.

 13. samir می گوید

  سلام.اپ یک پزشک خیلی خوبه برای من خیلی مفید بوده تا الان.فقط یه مشکلی که دارم برای این که بخوام لینک پست رو برای کسی بفرستم باید سایت رو باز کنم. کاش یه جاش لینک هر پست هم باشه که برای کپی کردنش نخوایم سایت رو دوباره باز کنیم.ممنون از مطالب خوبتون.

 14. فرهاد می گوید

  درود،
  این کارها توی علمی به نام پردازش تصویر یا image processing که در رشته ی کامپیوتر است که پیشرفت خیلی خیلی سریع دارد چیزی در حد پیشرفت machine learning که اگر وقت داشته باشید و یک نگاهی به مقالات توی آن زمینه بی اندازید بدون شک سوپرایز خواهید شد.
  یک نکته ی دیگه که چند وقتی می خوام بگم اینه که توازن توی یک پزشک کاملا بهم خورده، من خودم بخوام اخبار تکنولوژی بخونم نمیام اینجا، ولی بخوام چیزهای تحلیلی، دانستنی، علمی و… بخوانم حتما یک پزشک جز گزینه های اولمه. ولی چند وقتی است که پست های فناوری و اخبار موبایل و… به شدت نسبت به سایر پست ها زیاد شده که بدون شک باعث عوض شدن ماهیت اینجا می شه، یا اون پست ها رو کم کنید یا پست های غیر تکنولوژیتان را زیاد کنید، ما یک پزشکی می خواهیم نه دیجیاتو یا زومیت و…

  1. ژینوبون | رایحه تازه زندگی می گوید

   دقیقا موافقم

 15. محدثه می گوید

  چه مقاله جالبی!
  فکر کنم یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت شما توی سبک نگارش و مقاله‌های خوبتون، به خاطر مطالعه خیلی زیاده! چطوری این همه اطلاعات دارین؟! انصافا از کجا به کجا می‌رسین و چه نتابج جالبی هم می‌گیرین.

 16. زمان می گوید

  مقاله خیلی جالبی بود. .واقعا زحمت کشیدید

 17. میٽم می گوید

  عالی بود.عاااااااالی

 18. وحید می گوید

  بی نظیر

 19. میلاد می گوید

  احسنت به شما با این ذهن خلاقی که دارید
  از این نوشته واقعا لذت بردم
  (راستی الان دارم از اپ یک پزشک نظر میذارم)

 20. Azad می گوید

  عالی بود
  خوبه یادی هم از میلان کوندرا شد 😉
  دکتر داری برای خودت “ژول ورن” میشی ها. ان شاءالله این طول عمر رو داشته باشی مثل بعضی ها…

 21. تیلیم می گوید

  جناب مجیدی لطفا این کامنت را به نمایش بگذارید در پاسخ به دوستان
  در این عکس به وضوح دیده می شود که چه چیزی سانسور شده است
  http://s4.picofile.com/file/8163187842/10933839_769920693095820_7940176075366289316_n.jpg

  1. پریسا می گوید

   باز هم این عکس چیزی رو عوض نمی کنه. چون همانطور که مشخصه این فوتبال از یک شبکه آذربایجانی گرفته می شده و با تکنولوژی توضیح داده شده در این پست تبلیغات ایرانی روی آن قرار داده شده. در نتیجه طبیعیه که تبلیغات آن شبکه نام آذربایجان داشته باشه.
   برای روشن شدن موضوع یک مثال می زنم: آیا اگر یک شبکه مثلا هندی این فوتبال را پخش کنه و تبلیغات خودش را روی آن قرار بده من حق دارم بگویم چرا تبلیغ شرکت پارس آنلاین رو حذف کرده و در نتیجه کلمه “پارس” رو سانسور کرده و به من توهین کرده؟!

 22. مهدی می گوید

  اولش انتظار نداشتم پست این همه مفصل باشه
  الان خوشحالم ک خوندمش

 23. نوید می گوید

  ممنون از مطلب خوبتون ، ضمنا دوستانی که در برابر تغییرات اخیر ۱پرشک موضع گرفتند کمی صبر کنند، با شناختی که طی این چند سالی که خواننده این سایت هستم از دکتر عزیز پیدا کردم شک ندارم ساختار های نوشتاری محبوب خوانندگان رو به نویسندگان جدید هم منتقل می کنند.نرم افزار اندرویدتون عالیه

 24. مجید می گوید

  مطلب بسیار جالب و مفیدی بود ، علاوه بر تکنولوژی که بسیار جالب هستش ، این نوع تبلیغات می تونه خیلی مفید باشه هم برای ببینندگان و هم برای تبلیغ گنندگان.
  ممنون از پوشش جامع تکنولوژی به علاوه قلم زیبا و خلاقیت گسترده تون برای آینده این تکنولوژی.
  از خوندن کامل متن بسیار لذت بردم.

 25. پویا می گوید

  بعضی مردم ما به شدت دچار فقر تفکر و منطقی فکر کردن هستن آخه هموطن ترک عزیز(خودمم ترک قشقاییم!) اون عکسی که گذاشتی آقای تیلیم اگه بالاشو نگاه کنی نوشته آذربایجان هست چرا اونو سانسور نکرده؟! در ظمن روی پیراهنای اتلتیکو هم نوشته آذربایجان میتونست بازی رو اصلا نشون نده! واقعا این حرفا خنده داره و احمق فرض کردن بقیه بابت القا کردن نظراتتون شرم آوره! جالبه تو یکی از سایتها یکی همین نظر رو گذاشته بود و بیش از ۱۰۰لایک و فقط دو سه تا منفی داشت! درحالیکه این سیستم فصل پیش اولین بار توسط شرکت های وب بود که ازش استفاده شد ولی کسی بهش توجه نکرد بازی رئال بود و اتلتیکو و آذربایجانی هم در کاری نبود!

 26. محبت می گوید

  باز هم یکی دیگه از نوشته های خوب آقای مجیدی
  بسیار زیبا و خلاقانه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.