به مناسبت ده‌سالگی نقشه گوگل

6

ده سال پیش، پیدا کردن آدرس‌ها با الآن خیلی متفاوت بود. گویی مردم در عصر دیگری زندگی می‌کردند. الآن هر آدرسی که بخواهیم به‌راحتی با برنامهٔ گوگل مپ درون گوشی پیدا می‌کنیم. کافی است پیش از حرکت نگاهی به گوگل مپ بیندازیم و مسیرهای یک‌طرفه، خیابان‌های پرترافیک یا ایستگاه‌های اتوبوس را بررسی کنیم تا بهترین مسیر را انتخاب کرده و از هدر رفتن زمان به خاطر گم کردن آدرس یا انتخاب مسیر نادرست جلوگیری کنیم.

گوگل مپ و برنامه‌های مشابه توانسته‌اند ارتباط مهمی میان دنیای دیجیتال و دنیای فیزیکی برقرار کنند. حتی در بیابان‌ها و جنگل‌ها که نقشهٔ راهی وجود ندارد، با تصویر ماهواره‌ای گوگل مپ به‌راحتی می‌توان مسیریابی کرد.

اینترنت از سال ۱۹۹۳ تاکنون از نقشه‌های آنلاین پشتیبانی می‌کند ولی پیش از به وجود آمدن گوگل مپ، استفاده از این نقشه‌ها عمومیت چندانی نداشت.

b504e491-8c58-4277-8be5-dbcbd10139fe-620x372

در سال ۲۰۰۴ دو برادر دانمارکی به نام‌های لارس و جِنز ایلستراپ، از شرکت Where 2 Technologies ایدهٔ ایجاد یک برنامهٔ نقشه تحت وب را به گوگل ارائه کردند. ایدهٔ آن‌ها به این صورت بود که این برنامه نه‌تنها نقشه را نمایش دهد، بلکه قابلیت جستجو درون نقشه، حرکت نقشه بر روی صفحه و زوم کردن درون آن را نیز داشته باشد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

گوگل این شرکت را به همراه شرکت Keyhole که درزمینهٔ سه‌بعدی سازی کار می‌کرد (و بعداً به ایجاد نرم‌افزار Google Earth انجامید)، خرید. این شرکت‌ها با گوگل ادغام شدند و یک تیم ۵۰ نفره برای ایجاد و توسعهٔ گوگل مپ تشکیل دادند.

گوگل مپ در ۸ فوریهٔ ۲۰۰۵ در آمریکا و دو ماه بعد در انگلستان شروع به کار کرد. در آن زمان گوگل تنها ارائه‌دهندهٔ نقشهٔ اینترنتی نبود. MapQuest هشت سال زودتر سرویس نقشه‌اش را راه‌اندازی کرده بود و حتی برای رسیدن به مقصد، قدم‌به‌قدم راهنمایی می‌کرد. در سال ۲۰۰۴ نیز نقشهٔ یاهو شروع به کار کرده بود. ولی نقشهٔ گوگل توانست توجه مردم را به خود جلب کند و عمومیت پیدا کرد. برتری نقشهٔ گوگل، قابلیت جستجو درون نقشه بود.

ap_resize.php

گوگل سرویس ZipDash را نیز خرید. این سرویس به‌صورت آنلاین ترافیک مسیرها را نمایش می‌داد. ZipDash برنامهٔ موبایل نیز داشت. شاید به وجود آمدن برنامهٔ موبایل گوگل مپ از ZipDash نشأت گرفته باشد.

nexus2cee_Zipdash_-_Live_Traffic_Maps-668x401

گوگل به توسعهٔ نقشه ادامه داد و مدتی بعد، قابلیت مسیریابی برای رانندگان و پیدا کردن مسیرهای حمل‌ونقل عمومی را ارائه کرد.

گام بزرگ بعدی که تحولی در نقشه‌های آنلاین به شمار می‌آمد، ارائهٔ نقشهٔ ماهواره‌ای بود. جان هانکه، معاون بخش فضا-زمینی گوگل در آن زمان که یکی از مؤسسان شرکت Keyhole بود، می‌گوید: «می‌خواستیم یک نقشهٔ یکپارچه از تمام جهان درست کنیم. می‌خواستیم زمینی درست کنیم که می‌توانید هرکجای آن را بگردید.» طبق گفتهٔ او، مؤسسان گوگل سرگئی برین و لری پیج، فکر می‌کردند برای اینکه گوگل بتواند اطلاعات تمام جهان را جمع‌آوری و طبقه‌بندی کند، لازم است اطلاعات جغرافیایی مربوط به مکان‌ها را نیز داشته باشد.

او همچنین بیان داشت: «تصاویر ماهواره‌ای در آن زمان بسیار گران‌قیمت بودند. زیرا ماهواره‌های زیادی وجود نداشتند. من شهرهای مهمی که می‌خواستیم نقشهٔ ماهواره‌ای از آن‌ها تهیه کنیم به سرگئی نشان دادم. او نگاهی کرد و گفت، چرا نقشهٔ همهٔ جهان را تهیه نکنیم؟»

گشت‌وگذار در خیابان‌ها به‌وسیلهٔ گوگل مپ

Street View که یکی از جالب‌ترین و مشهورترین قابلیت‌های گوگل مپ است، به کاربران اجازه می‌دهد توسط عکس‌های ۳۶۰ درجه در خیابان‌ها به گشت‌وگذار بپردازند، گویی واقعاً در آن خیابان هستند.

این قابلیت در سال ۲۰۰۶ برای چند شهر آمریکا و در سال ۲۰۰۸ برای اروپا، ژاپن استرالیا عرضه شد. برای تهیهٔ عکس‌ها، یک خودرو مجهز به دوربین ثبت تصاویر ۳۶۰ درجه در تمام خیابان‌های یک شهر حرکت می‌کرد و از نقاط مختلف خیابان عکس می‌گرفت. هرکدام از این خودروها به سنسورهایی مثل GPS مجهز بودند. لذا گوگل می‌توانست نقشهٔ راه‌ها و خیابان‌ها را بدون احتیاج به نقشه‌های دیگر شرکت‌ها و سازمان‌ها تدوین کند. فایدهٔ دیگری که تصویربرداری از خیابان‌ها داشت، ثبت تصویر علائم راهنمایی و رانندگی بود. علائمی مثل گردش ممنوع، محدودیت سرعت، خیابان یک‌طرفه، و … توسط این دوربین‌ها ثبت شدند که در نقشه‌های هوایی و ماهواره‌ای معلوم نبودند. این کار به گوگل امکان داد تا دقیق‌ترین نقشه‌ها را تهیه کند و در مسیریابی هم بتواند مسیرهای دقیق‌تری برای کاربران مشخص کند.

2c413e0e-28ac-4415-b7fc-23fff493fae6-1020x612

گوگل مپ در موبایل‌ها

اولین حضور گوگل مپ در موبایل‌ها در سال ۲۰۰۷ بر روی اولین گوشی آیفون بود. در آن زمان گوگل و اپل مثل الآن باهم رقابت نداشتند. اکنون نقشه‌های دیجیتالی به یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های تلفن‌های همراه تبدیل‌شده است.

5499359508_d2503ae162_o-620x372

هانکه در مورد اولین برنامهٔ موبایل گوگل مپ چنین می‌گوید: «ما با اپل همکاری نزدیکی داشتیم تا برنامهٔ Maps برای اولین آیفون آماده باشد. این کار فرصت‌های زیادی برای ما ایجاد می‌کرد.»

از آن موقع، گوگل قابلیت‌های زیادی برای نرم‌افزار موبایل نقشه ایجاد کرده است. می‌توان مسیریابی، امتیازبندی رستوران‌ها، اطلاعات ترافیک، و Street View را ازجملهٔ این قابلیت‌ها نام برد.

3b6f0b71-adc0-4021-9939-66a2ddb9a36d-1020x612

مسیر پیشرفت گوگل مپ همیشه هموار و همراه با اقبال عمومی نبوده است. در سال ۲۰۱۰ معلوم شد خودروهای عکس‌برداری از خیابان‌ها، اطلاعات شبکه‌های وای فای خصوصی را نیز حین حرکت در خیابان‌ها ضبط می‌کردند. مقامات آمریکایی به خاطر این کار گوگل را ۷ میلیون دلار جریمه کردند.

Street View مشکلات متعددی نیز درزمینهٔ حریم خصوصی مردم به وجود آورد. چون دوربین کار گذاشته‌شده بر روی خودروها در ارتفاع بالایی قرار داشت، از داخل خانه‌ها و مکان‌های خصوصی نیز عکس می‌گرفت. علاوه بر این عکس‌های بسیاری از مردم در حالاتی منتشر شد که دوست نداشتند و آبروی آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌داد. نمایش خیابانی گوگل برای بسیاری از مردم نه یک قابلیت باحال، بلکه یک شُک اجتماعی بود. برخی از عکس‌های جالب Street View‌ را در اینجا می‌بینید:

desktop-1409332278

desktop-1409332295

desktop-1409332302

گوگل مپ امروز

امروزه می‌توان گوگل مپ را پادشاه نقشه‌های آنلاین نامید. اکنون خدمات نقشه گوگل از ارائه تصویر نقشه فراتر رفته با برنامه‌ی Google Now در گوشی‌ها، عینک گوگل و ساعت‌های هوشمند به برنامه‌ریزی روزمره‌ی افراد کمک می‌کند.

nexus2cee_cards1

رقیبان گوگل مپ

هرروز به رقابت درزمینهٔ مسیریابی و نقشه‌های آنلاین افزوده می‌شود. نرم‌افزارهای متعددی هستند که نقشه‌های گوگل را در برنامهٔ متفاوتی ارائه می‌دهند. یا سرویس‌هایی که نقشه‌های مخصوص خودشان را دارند.

اپل در سال ۲۰۱۲ تصمیم گرفت برای خودش سرویس نقشهٔ جداگانه‌ای به نام Apple Maps به‌جای Google Maps ایجاد کند. نقشهٔ اپل بعد از انتشار پر از اشکال بود و به همین خاطر مدیرعامل این شرکت، تیم کوک به خاطر اشکالات متعدد این برنامه از مردم عذرخواهی کرد. اپل در این برنامه متوجه شد ایجاد یک برنامهٔ نقشه جایگزین Google Maps اصلاً کار راحتی نیست.

apple-maps-app--image-courtesy-of-apple_100393056_m

نرم‌افزار Bing Maps مایکروسافت نیز نرم‌افزار پیش‌فرض نقشه در سیستم‌عامل Windows Phone است. مایکروسافت در Bing Maps به کاربران امکان می‌دهد نقشه‌ها و ساختمان‌ها را از نمای ۴۵ درجه (از دید پرنده) ببینند.

bing-birds-eye

نوکیا در سال ۲۰۰۷ بزرگ‌ترین شرکت تولید نقشه‌های مخصوص خودروها، Navteq را خرید و تاکنون نقشه‌های بسیاری دقیقی تهیه کرده است که به شرکت‌هایی مثل Garmin, BMW و آمازون می‌فروشد.

th

علاوه بر نقشه‌های پیشرفته، پروژه‌های گروهی نیز توانسته‌اند از موفقیت نسبتاً خوبی برخوردار شوند. برای مثال در پروژهٔ Open Street Map نقشه‌های رایگانی از جهان ارائه می‌شوند که همانند ویکی‌پدیا توسط کاربران قابل‌ویرایش و تصحیح هستند.

منبع

   

پستهای اخیر

۱۰ خودروی پر فروش جهان در سال ۲۰۲۰

کرونا فروش خودروها را کاهش داد و خودروسازها در سال ۲۰۲۰ با ظرفیت کمتری مدل‌های جدید خود را تولید و روانه بازار کردند. تقریبا می‌توان گفت در اکثر مدل‌های معروف بازار، شاهد کاهش فروش در سال ۲۰۲۰ بودیم. قرنطینه‌های طولانی‌مدت، کساد شدن…

نگاه متفاوتی به یک مشکل خواب شایع: واقعا چرا برخی‌ها یکی دو ساعت بعد از خواب بیدار می‌شوند و یک…

خب، مشکلات خواب در حال حاضر تبدیل به یک مشکل شایع جامعه شده‌اند. خیلی‌ها بعد از خستگی شدید فکری و بدنی، پس از اینکه ساعت‌ها در انتظار هستند تا بتوانند به بستر بروند و خستگی از بدن و ذهن به در کنند، می‌بینند که عملا خواب خوبی ندارند.…

معرفی کتاب دوپامین، مولکولی با خواص شگفت‌انگیز، نوشته دانیل زد لیبرمن و مایکل ای. لانگ

نوروترنسمیترها یا  مواد شیمیایی میانجی، به ما انگیزه می‌دهند در پی رسیدن به چیز‌های بسیار دور برآییم؛ چه امور مادی و چه اموری مانند عشق و دانش و قدرت. یکی از مهم‌ترین میانجی‌های شیمایی در مغز، دوپامین نام دارد. این ماده چه بخواهیم نمکدان…

ویدئو: اگر اپل زمان معرفی نخستین نسخه کامپیوتر مک، فناوری ساخت تبلیغات ویدئویی به سبک الان داشت…

ویدئوهای تبلیغی این روزهای محصولات فناوری را در نظر بگیرید. همیشه کنجکاوم بدانم چه حسابگری‌هایی برای ساخت آنها صورت می‌گیرد؟ سناریوی ساخت آنها با چه حساسیت‌هایی دنبال می‌شود؟ چطور ویدئوهای گرفته شده با دوربین‌های پیشرفته و ویدئوهای سه‌بعدی…

افزایش ناگهانی بازیکنان بتلفیلد ۴ شرکت EA را وادار به نصب سرورهای اضافی کرد

بازی بتلفیلد ۴ همزمان با نزدیک شدن به هشتمین سالگرد انتشار خود؛ با هجوم گسترده و ناگهانی گیمرها مواجه شده است. البته، در این میان چندین عامل در دست یکدیگر باعث شدند تعداد بازیکنان به طور ناگهانی افزایش پیدا کنند. اعلام تاریخ انتشار نسخه…

چگونه حالت شب (Dark Mode) اینستاگرام را در اندروید و iOS فعال کنیم؟

ویژگی Dark Mode روی دستگاه‌ها و اپلیکیشن‌ها یک مزیت بزرگ است. حالت تاریک یا حالت شب می‌تواند امکان استفاده از دستگاه‌ها در نور کم را ممکن است و مانع از آسیب بیشتری به کره چشم شود. همین‌طور، مانع از مزاحمت و اختلال‌هایی می‌شود که با نور شدید…
6 نظرات
 1. shaian می گوید

  سلام
  نقشۀ گوگل اشکال بزرگی دارد که آن را برای خیلی از ما غیرقابل استفاده کرده. من روی گوشی قبلی خودم که سیستم عامل سیمبیان داشت از یک ورژن قدیمی گوگل مپز استفاده می کردم که قابلیت ذخیرۀ آفلاین نقشۀ ماهواره ای را داشت و بارها در موقعیت های مختلف مرا از گم شدن یا آدرس پرسیدن و… نجات می داد.
  اما از وقتی از سیستم عامل اندروید استفاده می کنم، متوجه شده ام که اولا امکان ذخیرۀ نقشۀ ماهواره ای برای استفادۀ آفلاین را ندارد و ثانیا همان نقشه ای هم که ذخیره می شود توسط فون منیجر اندروید حذف می شود. بنابراین برای هربار استفاده باید نقشۀ تمام مناطق مورد نیاز مجددا دانلود شود که هم بسیار هزینه بر است و هم این که اغلب امکان پذیر نیست.
  شما معمولا در جایی به نقشه نیاز پیدا می کنید که به وای فای دسترسی ندارید. دانلود کردن نقشه ها (بخصوص نقشۀ ماهواره ای که کارگشاتر است) با اینترنت همراه هم اگر از هزینه اش بگذریم، معمولا آن قدر طول می کشد که به نوشدارو بعد مرگ سهراب می ماند. مگر این که قبل از خارج شدن از منزل، نقشۀ تمام مناطقی را که می خواهید بروید دانلود کنید و مراقب باید منیجر گوشی آن را حذف نکند.
  این کار گوگل برایم عجیب است. بهترین حدسی که می توانم بزنم مربوط می شود به علاقۀ گوگل به دانستن این که هر کسی در هر لحظه ای در کجا حضور دارد. بخصوص این که در محیط اندروید، شما فقط به این شرط می توانید از امکان موقعیت یابی استفاده کنید که اجازۀ ارسال اطلاعات موقعیتتان به گوگل را بدهید.
  احتمال دیگر هم این است که این مشکل راه حلی دارد و من از آن بی خبرم. لطفا اگر راه حلی برای این مشکل سراغ دارید همین جا بنویسید تا دیگران هم بهره مند شوند.

  1. ریری می گوید

   من نمیدونم داستان پاک کردن چیه ولی من مدت هاست از نقشه های آفلاین گوگل مپ برای تهران بدون هیچ مشکلی استفاده میکنم. تنها نکته expire شدن نقشه بعد از یک ماه ه

 2. ماهور می گوید

  بسیار ممنون از اطلاعاتی که در مورد تاریخچه گوگل دادید.
  من برای اولین بار از این سیستم برای رانندگی و پیدا کردن مسیر ۲۵۰۰ کیلومتری در سفر به اروپا استفاده کردم. بینظیر بود و بدون اون غیر ممکن.

 3. fatemeh می گوید

  aaaaaaaaali booood

 4. fatemeh می گوید

  aaaaaaaaaali booood

 5. hamed می گوید

  به عنوان کسی که بیش از یک سال برای توسعه و اصلاح نقشه گوگل ایران کار کردم ولی در مقابل چیز خاصی دریافت نکردم باید توجه دوستان را به شرایط استفاده از سرویس های نقشه گوگل جلب کنم که :

  -اولا امکان استفاده از سرویس آفلاین واقعی گوگل مپ وجود ندارد. مثلا ذخیره نقشه کل کشور و همچنین یک کشور مقصد برای مسافرت برای همیشه رو گوشی.

  -ثانیا گوگل در مقابل استفاده از سرویس های خود از تمامی مردم حتی کسانی که برای نقشه های گوگل سنگ تمام گذاشتند پول میگیرد. و این بزرگترین توهین به شعور و زحمت مردم عادیست.

  با کمی گشت و گذار در اینترنت به سرویس متن باز OpenStreetMap میرسیم که عملکردی مشابه Wikipedia دارد. هر کسی میتواند نقشه ها را گسترش دهد، اطلاعات آنها را تکمیل و اصلاح نماید و به صورت رایگان استفاده کند. امکان ذخیره نقشه های آن به صورت رایگان و آفلاین توسط بسیاری از نرم افزارهای گوشی های هوشمند وجود دارد و در بسیاری از شهر های کوچک (مثل سنندج، چالوس…) جزئیات بیشتری نسبت به مپ گوگل دارد.

  متاسفانه گسترش این نقشه های متن باز در کشور ما زیاد مورد توجه نگرفته و بسیاری از جوانان زحمت کش وقت خود رو صرف خدمت رسانی به گوگل میکنند. در مقابل گوگل هم نه تنها سرویس خاصی به ایرانیان نمیدهد بلکه بر خلاف کشور های منطقه حتی امکان استفاده از سرویس Turn by Turn Navigation را از ایرانیان سلب کرده است!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.