اولین اینترنت وای‌فای رایگان عمومی در سرزمین شکر و تنباکو

1

کوبا در حال برداشتن گام‌های کوچکی برای دسترسی به اینترنت عمومی در سراسر کشور است. به تازگی، یک مرکز فرهنگی در شهر هاوانا اینترنت وای‌فای عمومی رایگان راه‌اندازی کرده است؛ چیزی که برای اولین بار در کوبا شاهد هستیم. کوبا پهنای باند اینترنت محدودی دارد که تا کنون به مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز تجاری حساس اختصاص داده شده بود و اکنون ایجاد امکانی برای استفاده عمومی از اینترنت آن هم به صورت وای‌فای برای عموم مردم بدون اینکه نیاز باشد تک‌تک از دولت مجوز بگیرند؛ یک اتفاق قالب توجه است و نشان می‌دهد سیاست‌های دولت نرم‌تر شده‌اند.

این مرکز فرهنگی به هنرمند هنرهای تجسمی به نام Kcho اختصاص دارد که ظاهراً رابطه خوبی با دولت این کشور دارد. ماه گذشته، فیدل کاسترو در این مرکز فرهنگی مشاهده شده است. اینترنت وای‌فای رایگان عرضه شده در این مرکز فرهنگی با اجازه و تایید دولت و با هزینه و مجوز شخصی Kcho است و سرعتی حدود دو مگابیت بر ثانیه دارد. اگرچه، ممکن است این سرعت برای کاربران سایر نقاط جهان بسیار کم باشد اما برای کاربران کوبایی یک مزیت بزرگ است چون بسیاری از مردم هنوز به اینترنت دسترسی ندارند. میانگین سرعت اینترنت وای‌فای در جهان ۳.۹ مگابیت بر ثانیه است.

خبر خوش دیگر برای کاربران این کشور، راه‌اندازی سرویس وای‌فای در دومین شهر بزرگ این کشور، سانتیاگو توسط اپراتور مخابراتی ETECSA است. اما طبق اخباری که منتشر شده است، هزینه استفاده از آن ساعتی ۴.۵۰ دلار است که بسیار گران به نظر می‌رسد. چون عموم مردم این کشور درآمد ماهیانه ۲۰ دلاری دارند. Kcho ظاهراً برای سرویس اینترنت وای‌فای رایگانی که راه‌اندازی کرده است، ۹۰۰ دلار در ماه پرداخت می‌کند. او می‌گوید ده‌ها کاربر اجازه دسترسی رایگان به این اینترنت را دارند. به همین دلیل، اغلب اوقات سرعت بسیار کند است. در جایی که مردم برای دسترسی به اینترنت و نصب روتر، نیاز به مجوز و احرازهویت دولت را دارند؛ همین سرعت بسیار کند هم از هیچی بهتر است. Kcho می‌گوید سرویس اینترنتی که خریداری می‌کند بسیار گران است ولی نفع فوق‌العاده‌ای به دیگران می‌رساند. وی اعتقاد دارد «این یک اتفاق بزرگ است که از دست من ساخته بود. من فقط می‌توانستم این کار را بکنم و اینترنت را به اشتراک بگذارم.»

منبع

 
1 نظر
  1. Rahim می گوید

    آقا من یک کافه بین راهی دارم که اصلا بهش نمیاد وای فای رایگان با پهنای یک مگ داشته باشه ولی چون خودم علاقمندم این کارو کردم! بابا هم دیزی شو می خوره هم با اینترنت مفتی که معمولا رفتن به شبکه های اجتماعی است شارژ میشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.