بیوگرافی «اوا گاردنر»، ستاره جادوان و زیباروی دنیای سینما به مناسبت سالمرگ او

6

اوا گاردنر در ۲۴ دسامبر ۱۹۲۲ در‌ یک‌ شهر‌ جنوبی ایالت کـارولینا بـه‌نام گـراب‌تاو، به دنیا آمد. نام او دو ماه پیش‌ از تولدش انتخاب شده بود :اوا لاوینیا گاردنر.

اوا فرزند یـک زوج کشاورز‌ بود و دوران کودکی خود‌ را‌ در مزارع تنباکو سپری کرده او کوچکترین عضو یک خانواده پرجـمعیت نه نفری بود.

در دوران رکـود اقـتصادی دهه بیست و سی، اوا به‌همراه خانواده‌اش دوران سختی را سپری کرد. طوری که گاهی‌ مجبور می‌شد یک شبانه‌روز را تنها با یک شلغم یا هویج سر کند.

هنگامی‌که او هجده ساله شد یک عکاس نیویورکی که بـه‌طور اتفاقی از شهر گذر می‌کرد عکسی از او‌ گرفت‌ و در بازگشت، آن را بزرگ کرد و در ویترین مغازه‌اش گذاشت.یکی از مسئولین متروگلدوین مه‌یر با مشاهده عکس «اوا»، چهره فتوژنیک او را پسندید و از «اوا» برای بستن قرارداد جهت‌ بازی‌ در نقش‌های کوچک دعوت بـه کـار کرد.

اوا گاردنر

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در فاصله ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۶، «اوا» در هفده فیلم در نقش‌های کوچک ظاهر شد. اولین این فیلم‌ها «ما می‌رقصیدیم»(۱۹۴۲) نام داشت‌.

با‌ فیلم« تجدید دیدار در فرانسه» (۱۹۴۴)، «اوا» پس از دو سال سکوت و ایفای نقش‌هایی که حتی یک دیالوگ هـم نـداشتند، لب به سخن گشود.این دیالوگ‌ها چنین بود «ببخشید‌ آقا‌- امروز‌ غذا چی میل دارید؟»

۱۹۴۶ سال‌ مهمی‌ برای‌ اوا بود.آغاز سال همراه با ایفای نخستین نقش اول او در یک فیلم رده «ب» وسترن با عنوان «سـوت تـوقف» بود. و پایان‌ آن‌ بازی‌ در شاهکار کلاسیک «قاتلین» (۱۹۴۶).

ایفای نقش او‌ در‌ نقش زن شریر فیلم قاتلین چندان قدرتمند و تأثیرگذار بود که مسؤولین کمپانی متروگلدوین مه‌یر برای پیشگیری از اثرات سوء‌ آن‌ بر‌ سـلامت اخـلاقی جـوانان آمریکایی قسمت اعظم صـحنه‌های بـا حـضور‌ او را از فیلم بیرون کشیدند!

The Killers (1946)

کار بعدی که اوا را به شهرت رساند حضور در کنار کلارک‌ گیبل‌ افسانه‌ای‌ در«دوره گردان» (۱۹۴۷) در نقش یک خواننده از خود متشکر‌ بـود‌.

قـرارداد ۱۷ سـاله‌ای که مسئولین کمپانی با زیرکی و سوءاستفاده از ساده‌لوحی اوا، با او‌ بسته‌ بودند‌ و او را مجبور به حضور در شمار زیادی از فیلم‌های ضعیف و بی‌ارزش‌ کرد‌. آثاری‌ که تنها به مدد حضور اوا گـاردنر مـوفق شـدند در گیشه به فروش خوبی‌ دست‌ پیدا‌ کنند.

اوا گاردنر هیچگاه از سـوی مسئولین کمپانی به‌عنوان یک بازیگر واقعی جدی گرفته‌ نشد‌ و همین امر باعث عدم اعتماد به‌نفس و رضایت او به حـضور در هـر فـیلمی‌ چه‌ پیش‌ از شهرت جهانی و چه پس از آن شد. اما در معدود آثاری چون مـوگامبو‌(۱۹۵۳‌،جـان فورد)، تقاطع بهوانی (جرج کیوکر ۱۹۵۶)و کنتس پابرهنه (جوزف ال‌منکیه‌ویچ ۱۹۵۷) او‌ به‌خوبی‌ قریحه‌ سرشارش را در زمینه بازیگری به نـمایش گـذاشت.

پس از سـه شکست پیاپی در ازدواج‌ با‌ سه مرد مشهور میکی رونی (۱۹۴۳-۱۹۴۱)، آرتی شاو (۴۶-۱۹۴۵) و فـرانک‌ سـیناتر‌ا (۱۹۵۷‌-۱۹۴۸)، او دلزده و خـسته از روابط حاکم بر هالیوود و فضای مسموم آن آمریکا را به‌ مقصد‌ اسپانیا‌ ترک کرد.

او پیش از ورود بـه هـالیوود، تـحصیلات ابتدایی داشت و آن‌طوری‌ که‌ خودش روایت کرده تا بیست سالگی فقط دو کتاب را توانسته بـود کـه بخواند: «انجیل و بربادرفته‌»!

در‌ اکثر فیلم‌ها، نقش اوا، زائد و تنها جنبه دکوری داشت اما او در‌ کارنامه‌ بـازیگریش ایـفای نـقش‌های تماشایی و به یاد ماندنی هم به چشم می‌خورد:

‌- بازی‌ در نقش جولی در قایق نمایش: او‌ در‌ این فیلم چند ترانه از جـروم کـرن را اجرا کرد اما هنگام اکران‌ بنا‌ به صلاحدید مسؤولین کمپانی و به‌خاطر‌ لهجه‌ جـنوبی اوا‌ ایـن‌ تـرانه‌ها‌ مجددا صداگذاری شد)

– بازی در نقش‌ لارا‌ در موگامبو (۱۹۵۳)، در نقش مقابل گیبل. این فیلم بازسازی یک اثر‌ کـلاسیک‌ بـا عنوان شنهای سرخ بود که‌ در آن جین هارلو‌ نقشی‌ مشابه را ایفا کرد

– فیلم کنتس پابرهنه (۱۹۵۴)، در نقشی که به‌نظر می‌رسید او برای بازی در‌ آن‌ زاده شده است: یک رقاص‌ گمنام اسپانیایی که تبدیل بـه الهـه سینما می‌شود اما تقدیر چنین مـعین کرده که هیچگاه در زنـدگیش بـه خوشبختی و شادی واقعی نرسد.

5-25-2015 10-05-41 AM

اوا پس از جـدایی از فـرانک سیناترا در‌ ۱۹۵۷‌، در واپسین فیلمش در آمریکا در نقش برت اشلی کتاب «خورشید همچنان می‌درخشد» ظاهر شـده ایـفای نقشی عالی که به‌خاطر عـدم تـطابق فـیزیک کاراکتر داستان بـا اوا گـاردنر هیچگاه‌ مورد‌ توجه قـرار نـگرفت.

پس از ورود به اسپانیا، فلامینکو و گاوبازی بدل به دو سرگرمی اصلی اوا گاردنر شد.

اوا آخرین نقش مهمش را‌ در‌ فـیلم شـب ایگوانا (۱۹۶۴) و در‌ مقابل‌ ریچارد برتون بازی کـرد.او در هـنگام بازی در ایـن فـیلم چـهل و هشت سال داشت، اما زندگی تلخ عاطفی که‌ پشت‌ سر گذاشته او را‌ به‌ شکل یک زن شـصت سـاله درآورده بود.

کارهای بعدی اوا، همگی آثار بـی‌ارزش مـشترک اروپایـی-از هـمان قـماش محصولات سینمایی مـعمول اسـپانیایی-ایتالیایی-بود. اوا شخصا از تمامی آنها به‌عنوان‌ کارهایی‌ که به‌خاطر درآوردن یک لقمه نان انجام داده است نام بـرده.

در ۱۹۶۸ پس از مـشکلات مـالی که در اسپانیا برای او به‌وجود آمد، او به لنـدن نـقل مـکان کـرد‌ جـایی‌ کـه تا ‌ ۲۲سال بعد و زمان مرگش زندگی آرام و بی‌هیاهویی را داشت.

در لندن، و در پنج سال آخر عمرش‌ همنشین اوا، تنها یک خدمتکار پیر اسپانیایی و سگ‌ سفید‌ ولزی‌اش -مارنی- بـود. پس از سکته مغزی اوا، در ۱۹۸۹ که منجر به فلج نیمی از بدن او ‌‌شد‌. فرانک سیناترا، همسر سابق او هزینه معالجاتش را برعهده گرفت. اوا یک سال‌ بعد‌ در‌ ژانویه ۱۹۹۰ درگذشت. خدمتکارش جنازه او را برای دفن به کارولینای جنوبی بـرد.

هـنگام تشییع‌ جنازهء اوا از میان چهره‌های سرشناس هالیوود، تنها گریگوری پک-همبازی سابق او‌ -بر مزارش حضور داشت‌. هیچ‌ یک از شوهران «اوا» نیز در مراسم شرکت نکردند. «اوا» از هیچ یک از ازدواج‌هایش کودکی نداشت.

در ۱۹۹۵ اوا گاردنر به‌عنوان زیـباترین هـنرپیشه تاریخ هالیوود از سوی مجله امپایر انتخاب‌ شد. پیش از آن مجله پیپل او را به‌عنوان «زیباترین جاندار قرن بیستم»انتخاب کرده بود.

اوا گاردنر

اوا پیش از مرگ، اتوبیوگرافی خود را بـا عـنوان «اوا ،داستان من» در لندن چاپ‌ و مـنتشر‌ کـرد.


گفته‌های اوا گاردنر:

– من یک دختر دهاتی بود. هنوز هم یک دختر دهاتی‌‌ام که ارزش‌‌های ساده و معمولی را ترجیح می‌‌دهم.

– چیزی که واقعاً دلم می‌‌خواهد درباره ستاره‌‌‌‌بودن بگویم این است که به من چیزهای داده که هیچ‌‌وقت نخواسته‌‌ام.

– بعد از اولین تست بازیگری‌‌ام، کارگردان دست زد و با خوشحالی فریاد زد: «او نمی‌تونه صحبت کنه! نمی‌‌تونه بازی کنه! (اما) اون شورانگیزه!».

– من باید طلوع‌‌های آفتاب بیشتری از هر بازیگر زن دیگری در تاریخ هالیوود ببینم.

– من در بازیگری فقط یک قانون دارم: اعتماد به کارگردان و دل و جان دادن به او.

   

پستهای اخیر

چگونه در اندروید و آیفون تماس‌های مزاحم را مسدود کنیم؟

براساس یافته‌های شرکت The Harris Poll (از طریق Statista)، کلاه‌برداری‌های تلفنی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۹.۷ میلیارد دلار ضرر زدند. برخی گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد تا کنون نزدیک به ۲۲ میلیارد ربات تلفن مزاحم در سال ۲۰۲۱ برای کشور ایالات…

این بتن خودترمیم با برهم‌کنش گاز دی‌اکسیدکربن، در ۲۴ ساعت ترک‌های خود را پر می‌کند

در بتن می‌توان ردپای زیادی از کربن یافت. فناوری‌های زیادی به خدمت گرفته می‌شوند تا کارایی بتن را تقویت کرده و باعث دوام بیشتر آن شوند تا به طور غیرمستقیم فواید زیادی برای محیط زیست داشته باشد. یکی از این فناوری‌ها که در سال‌های اخیر مورد…

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

اگر معماری داخلی خانه‌های نشان داده شده در انیمه‌های استودیو جیبلی، در دنیای واقعی ساخته می‌شدند…

دنیایی که استودیو جیبلی (Ghibli) در انیمه‌هاش به کودکان و آدم بزرگ‌ها نشان می‌دهد، جادویی، بی‌همانند و شگفت‌انگیز هستند. حتی روتین‌ترین جاهای نشان داده شده در این انیمه‌ها، زیبایی و نکات ظریفی در خود دارند. حالا تصور کنید که در بخش…

اگر می‌خواهید بدانید که آدم‌هایی با این مشکلات پزشکی، چگونه می‌بینند، عکس‌های تهیه شده توسط این…

همیشه دشوار است که ما خودمان را جای دیگران بگذاریم. این در مورد مشکلات پزشکی و بیماری‌ها هم صدق می‌کند. یعنی ما خیلی بعید است که بتوانیم درد و رنج ناشی از یک بیماری را تصور کنیم، مگر اینکه روزی خودمان به آن مبتلا شده باشیم. چند وقت پیش…

نسخه ویژه‌ ۷۰ سالگی تویوتا لندکروز پرادو : زیبا، کارا و با استایل نوستالژیک

غول خودروسازی ژاپن می‌خواهد تولد ۷۰ سالگی لندکروز پرادو خود را جشن بگیرد و غافلگیر یبزرگ این مراسم، رونمایی نسخه ویژه‌ای از این خودروی شاسی‌بلند محبوب و معروف است. هفتاد سال پیش، تویوتا براساس فلسفه ساخت یک شاسی بلند شهری و کوچک‌تر نسبت…
6 نظرات
 1. siamak gol می گوید

  همممم جالب بود…
  زیباترین جاندار قرن بیستم!
  جالبه که معیار های زیبایه اون موقع با معیار های الان هم میخونه! ینی کلا زیباست….
  اثرات سوء‌ آن‌ بر‌ سـلامت اخـلاقی جـوانان آمریکایی؟؟
  من دیگه واقعا حرفی ندارنم

 2. احمد می گوید

  هالیوود موجود بیرحمیه! مخصوصاً سیستم اداره کمپانی‌های آن دوران.

 3. mehdi می گوید

  در بی رحم بودن هالیوود هیچ شکی نیست،اما صرفا به خاطر داشتن چهره ای زیبا و بدون توانایی های بازیگری از او در پروژه های مهم استفاده نکرد.

 4. الهام می گوید

  شبیه خانم لیلا حاتمی هستن

 5. هما می گوید

  مطالبتون خیلی طولانیه.اگر کمی کوتاهتر باشه جذاب تره

 6. مجید عینی می گوید

  روحش شاد یادش گرامی باذکر فاتحه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.