آلبوم هفتگی : پرواز انسان در آسمان ها , آرزویی دست یافتنی

2

هفته ای که گذشت در طول تاریخ تکنولوژی


۹ می ۱۹۹۶ – انتخاب پنگوئن خوشحال به عنوان لوگوی لینوکس

tuxbig1-257x300

در چنین روزی لینوس که هسته ی اصلی لینوکس را طراحی کرده بود تصمیم گرفت از این پنگوئن با اسم تاکس به عنوان لوگوی لینوکس استفاده کند. تاکس مایه خوش‌شانسی هسته لینوکس است. تاکس توسط لاری اِوینگ در سال ۱۹۹۶ طراحی شد و به شکل پنگوئن خپل و خوشحال و راضی است. تصویر کلی تاکس از لینوس تروالدز خالق هسته لینوکس می‌باشد.

برخلاف سایر سیستم‌عاملهای تجاری، این نشان زیاد جدی نیست! تاکس نشانگر وضعیت بدون نگرانی لینوکس است. درباره دلیل انتخاب پنگوئن به عنوان مایه خوش‌شانسی لینوکس، لینوس می‌گوید که «پنگوئن‌ها را دوست دارد» و هنگامی که برای تعطیلات به استرالیا رفته بود، در دیداری که از یک باغ وحش داشت، هنگام بازی با یک پنگوئن، حیوان دست وی را گاز گرفت و همین ایده‌ای شد تا از پنگوئن به عنوان نشان لینوکس استفاده شود. دلیل نامگذاری این پنگوئن به تاکس هم مربوط می‌شود به این ایده که رنگ بدن پنگوئن‌ها، چیزی شبیه به لباس تاکسیدو است و تاکس، مخفف این نام. البته در جاهایی هم اشاره شده است که TUX مخفف Torvalds UniX است که به نظر چندان معتبر نمی‌رسد.


۱۰ می ۱۸۹۴ – اختراع وایرلس

Guglielmo_Marconi-212x300

گوگلیلمو مارکونی در شهر بولونیای ایتالیا زاده شد. وی دومین پسر خانواده جوزپه مارکونی و آنی جیمسون که از خانواده‌های اشراف و متشخصین ایتالیا به شمار می‌رفتند، بود. مادرش آنی دختر آندرو جیمسون از نوادگان دافنه دروکسفورد ایرلند برای خود تاریخچه بزرگی خانوادگی داشت. مارکونی به طور خصوصی درس خواند و تحصیلاتش را زیر نظر آموزگاران کارکشته ایتالیایی در بولونیا و فلورانس ادامه داد. به عنوان یک پسربچه علاقه زیادی به فیزیک و علوم الکترونیکی داشت و کارها و پژوهش‌های کسانی مانند ماکسول، هرتز و دیگران را بررسی و مطالعه می‌کرد.

در سال ۱۸۹۵ تجربیات و فعالیتهای آزمایشگاهی اش را در آزمایشگاه پدرش در پونتچیو شروع کرد جایی که اولین سیگنالها و نشانه‌های رادیویی تلگراف بی‌سیم را در فاصله یک و نیم مایلی مخابره کرد. در سال ۱۸۹۶ مارکونی تجهیزات آزمایشگاهی خود را به انگلیس آورد و در آنجا با سر ویلیام پریس مهندس الکترونیک اداره پست آشنا شد و بعد از یک سال حق ثبت امتیاز نخستین سیستم تلگراف بی سیم را دریافت کرد و این اختراع را به نام خود ثبت کرد.در سال ۱۹۳۱ مارکونی پژوهشهای گسترده خود را درباره انتشار گسترده امواج کوتاه از سر گرفت که نتیجه آن در سال ۱۹۳۲ در قالب اولین تلفن بی سیم که از امواج کوتاه الکترومغناطیسی بهره می‌برد ارائه داد که میان واتیکان رم و کستل گاندولفو، شهری که پاپ تابستان‌ها در آنجا مستقر بود بکار گرفته شد. دو سال بعد در سستری لوانته امواج کوتاه رادیویی که برای هدایت کشتی کشف کرده بود را در برابر نیروی دریایی به معرض نمایش گذاشت. او پس از این اختراعات، مدرک دکترای افتخاری دانشگاه‌های بسیاری را در سراسر اروپا کسب کرد و در مجامع جهانی جوائز و افتخارات زیادی را به نام خود ثبت نمود که از میان آنها می‌توان به جایزه نوبل با مشارکت فردیناند برون در فیزیک در سال ۱۹۰۹، نشان آلبرت از جامعه سلطنتی هنری، نشان جان فریتز، نشان کلوین اشاره کرد.


۱۲ می ۱۹۴۱ – رونمایی از کامپیوتر Z3

Z3_Deutsches_Museum-300x225

زد۳  ابداع شده توسط کنراد تسوزه نخستین رایانه عملیاتی کاملاً خودکار قابل برنامه ریزی جهان بود. کنراد تسوزه در ۲۲ ژوئن سال ۱۹۱۰ در شهر برلین آلمان متولد شد. در طول دوران مدرسه، دانش آموز بسیار خلاق و باهوشی بود و سال ۱۹۲۸ از مدرسه فارغ‌التحصیل شد. او در دوران تحصیل ۳ بار رشته تحصیلی اش را تغییر داد، چون نمی‌دانست که چه رشته‌ای برای او بهتر است و خودش می‌گفت بین مهندس شدن و هنرمند شدن دو دل مانده است. آثار بسیار زیبای نقاشی که از او باقی‌مانده بیانگر استعداد خوب او در زمینه نقاشی است. کنراد در بعضی از مقاطع تحصیل و زندگی توانست با فروش تابلوها و آثار هنری خود هزینه‌های جاری زندگی اش را تامین کند ولی در نهایت تصمیم گرفت تا در رشته مهندسی عمران و شهرسازی ادامه تحصیل دهد.

او مبنای اعداد را در کامپیوتر خود به صورت باینری (صفر و یک) در نظر گرفت و سعی کرد تا یک حافظه بسازد که قابلیت آدرس دهی و ذخیره کردن مقادیر مختلف دیتا (داده) را داشته باشد. همچنین برای ماشین خود یک بخش کنترل در نظر گرفت که قادر به کنترل کلیه عملیات ماشین باشد. بیشتر بخش‌های این ماشین به صورت مکانیکی بود و تنها بخش برقی آن یک موتور الکتریکی بود که فرکانس دستگاه را بر مبنای Hertz تولید می‌کرد. تعداد بسیار زیادی ورقه‌های کوچک آهنی که با اره مویی بریده شده بودند، قسمت اعظم این دستگاه را تشکیل می‌داد. این ماشین به وسیله یک نوار پانچ و یک نوار پانچ خوان خروجی سیستم (ورودی مثل کیبرد و خروجی مثل پرینتر) از هم مجزا بود و از این لحاظ بسیار شبیه به کامپیوترهای امروزی بود.


۱۳ می ۱۹۸۰ – انتخاب اترنت به عنوان رابط استاندارد شبکه

ethernet-300x300

Ethernet در شرکت PARC Xerox در سالهای ۱۹۷۵-۱۹۷۳ پایه ریزی شد. Robert Metcalfe و Dacid Boggs خلاصه‌ای از Ethernet را تا قبل از مارس ۱۹۷۴ نوشتند و ارائه کردند. در مارس ۱۹۷۴ شخصی بنام R.Z.Bachrach یادداشتی به Metcalfe و Boggs و مدیرشان نوشت، مبنی بر اینکه ً از لحاظ تکنیکی و یا مفهومی چیز جدیدی در پیشنهاد شما نمی‌باشد و تجزیه و تحلیل نشان خواهد داد که سیستم شما دچار خطا می‌شود. در سال ۱۹۷۵ شرکت Xerox این موضوع را به نام Metcalfe و Boggs به همراه Chuck thacker و Lampson Butler به‌عنوان مخترعین تحت کنام سیستم ارتباط داده‌ای چندین نقطه‌ای همراه با تشخیص تصادف ثبت کرد در سال ۱۹۷۶ بعد از اینکه سیستم در PARC توسعه یافت، Metcalfe و Boggs یک مقاله منتشر کردند.

Ethernet تجربی که در آن مقاله شرح داده شد با سرعت Mbit/s ۳ کار می‌کرد و فیلدهای آدرس مبداء و مقصد ۸ بیت بود و قالب آدرسهای Ethernet همچون قالبهای امروزی نبود. Metcalfe در سال ۱۹۷۹ از شرکت Xerox جدا شد تا بتواند استفاده از کامپیوترهای شخصی و شبکه‌های محلی را گسترش دهد از این رو شرکت ۳Com را تأسیس کرد. او شرکتهای DEC، INTel و Xerox متقاعد کرد تا به منظور توسعه Ehternet به‌عنوان یک استاندارد با همدیگر همکاری کنند. از اینرو استاندارد DIX نام گرفت که استانداردی برای Ethernet با سرعتی برابر ۱۰ مگابیت بر ثانیه با آدرسهای مبداء و مقصد ۴۸ بیتی و یک فیلد ۱۶ بیتی جهت نوع بسته اطلاعاتی Ethernet بود. اولین استاندارد در ۳۰ سپتامبر ۱۹۸۰ منتشر شد که رقیبی برای دو سیستم بزرگ ARCNET , Token ring می‌بود. اما بزودی آن دو سیستم بزرگ زیر موجهای عظیم تجهیزات Ethernet مدفون شدند. در واقع شرکت ۳Com تبدیل به یک شرکت اصلی و پیشرو گردید.


منتخب برترین عکس های هفته


مسافرکشی در پرو

1


کمک به حادثه دیدگان انحراف قطار در آمریکا

2


اعتراض دوچرخه سواران در اعتراض به مرگ و میر آنها بر اثر تصادفات

Campaign to Decrease Cyclist Accidents in Bangkok


جایزه لاتاری ژاپن به ارزش حدودا ۹ میلیون دلار

Dream Jumbo Public Lottery Launches in Japan


صخره نوردی در یونان

5


شبیه کردن فک آبی به ماموران نظامی در روسیه

6


وال مرده در کالیفرنیا

7


مردم نپال از ترس زلزله هنوز هم بیرون از خانه هایشان می خوابند

8


ساخت موتوری از چوب پس از ۱۲ سال کار و تلاش

GERMANY WOODEN MOTORBIKE


پرواز یک تیم سوییسی بر فراز دوبی

11


بارش برف در روسیه

12

   
2 نظرات
  1. reza می گوید

    عالی و بینظیر،تشکر بابت زحماتتون..

  2. mehdi می گوید

    سپاس جناب ضیاء!
    هفته ی سرخوشانه ای را برایتان آرزو می کنم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.