آلبوم هفتگی : همدم ۱۹ ساله ی مرد ژاپنی

7

هفته ای که گذشت در تاریخ تکنولوژی


۱۳ ژوئن ۱۹۸۳ – اولین ساخته ی دست بشر که منظومه شمسی را ترک کرد

pioneer10

پایونیر۱۰ اولین فضاپیمایی بود که توانست به کمربند سیارک‌ها سفر و نیز مشتری را به طور مستقیم رصد کند. پایونیر۱۰ در ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۷۲ وارد کمربند سیارک‌ها شد و همچنین در ۳ دسامبر ۱۹۷۳ به مشتری رسید. این کاوشگر، در ساعت ۱:۴۹:۰۰ روز ۳ مارس ۱۹۷۲ از قسمت پرتاب ۳۶A ایستگاه کیپ کاناورال نیروی دریایی پرتاب شد. عکاسی از مشتری در سوم نوامبر ۱۹۷۳ از یک محدوده ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ آغاز گشت و حدود ۵۰۰ قطعه عکس به زمین مخابره شد. پایونیر ۱۰ هم اکنون به سمت ستارهٔ دبران واقع در صورت فلکی گاو در حال حرکت است.

پایونیر ۱۰ به بیانی، نخستین شی مصنوعی ساخته بشر است که منظومه شمسی را ترک کرده‌ و به طور قطع این اولین کاوشگر ساخته بشر است که به قصد خارج شدن از منظومه خورشیدی ساخته شده‌است. با این حال این کاوشگر هنوز موفق به گذر از ناحیه هلیوپاز و یا ابرهای اورت نشده‌است. مأموریت پایونیر ۱۰، مطالعه میدان مغناطیسی سیاره‌ای و بین سیاره‌ای، بادهای خورشیدی، پرتوهای کیهانی، مرحله گذر از هلیوسفر، فراوانی هیدروژن خالص، توزیع، اندازه، جرم، جریان و سرعت ذرات غبار معلق، جو مشتری و برخی از قمرهای آن  به خصوص آیو و همچنین تصویربرداری از مشتری و ماه‌های آن بود.

پایونیر ۱۰ به عنوان بخشی از ماموریت پایونیر مرکز تحقیقات ناسا طراحی شد. جرم آن نسبتاً سبک بود: این کاوشگر در مجموع تنها ۲۶۰ کیلوگرم جرم داشت، که شامل تجهیزات و سوخت آنکه به ترتیب ۳۰ و ۲۷ کیلوگرم جرم داشتند می‌شد. همانند ویجرها، توان پایونیر ۱۰ توسط ژنراتورهای ترموالکتریک رادیوایزوتوپ که شامل پلوتونیم ۲۳۸ بود می‌شد و توانی در حدود ۱۵۵ وات برای لحظه پرتاب و ۱۴۰ وات برای کاوش مشتری فراهم می‌کرد. این ژنراتورها به قدر کافی دور از بدنه کاوشگر نصب شده بودند تا تابش‌های آن‌ها موجب اختلال در عملکرد تجهیزات دیگر نصب شده نشوند. پایونیر ۱۰ در برگیرنده لوحی بود که به عنوان پیامی برای هر موجود فرازمینی بر آن نصب شده بود.


۱۴ ژوئن ۱۸۲۲ – ساخت ماشین های تفاضلی و تحلیلی

DifferenceEngine-235x300

چارلز بابیج یک فیلسوف تحلیلگر و ریاضیدان انگلیسی و نخستین کسی بود که ایده یک ماشین محاسبه گر برنامه‌پذیر را ارائه داد. وی در سال ۱۸۲۰ طراحی ماشین محاسبه گر خود را آغاز نمود؛ ماشینی که بعدهابه نام ماشین تفاضلی معروف شد. بابیج ایده و وقت بسیار زیادی را صرف کرد تا بتواند ماشین محاسبه گر مکانیکی را طراحی کند که اولاً بتواند به صحت نتایج اعلام شده به وسیله او اطمینان داشت و دوم اینکه زمان طولانی را که صرف محاسبات پیچیده و طولانی می‌شدرا کاهش دهد. وی برای این کار طرحهایی مبتنی بر ساختارهای مکانیکی متنوع طراحی و با ارائه آن به دولت وقت انگلستان آنها را راضی کرد تا روی ساخت این ابزار مهم سرمایه‌گذاری کنند. نتیجه مذاکرات وی با دولت ۱۷ هزار پوند حمایت مالی بود که از طرح او به عمل آمد. با این کمک مالی و همین طور استفاده از مجموعه‌ای از مهندسان و صنعتگران، وی زمانی طولانی را صرف ساخت ابزارهای لازم برای بدنه نهایی ماشین تفاضلی خود کرد اما برخلاف انتظار، وی به نتیجه جالبی نرسید و حتی نتوانست نمونه کاملی از ماشین خود را ارائه کند. بخش‌هایی از سازوکارهای ناتمام ساخت او در موزه دانش لندن به نمایش درآمده است.

در سال ۱۹۹۱ بر پایه طرح‌های اصلی بابیج یک دستگاه تفاضلی ساخته شد که بخوبی کار می‌کرد. این امر نشان داد که دستگاه بابیج درصورتی‌که کامل می‌شد می‌توانست بخوبی کار کند. وی همان سالها روی طرح ماشین پیچیده تری هم کار می‌کرد که نام ماشین تحلیلی بر آن گذاشته بود. شاید یکی از عواملی که به بابیج اجازه نداد تا طرح ماشین تفاضلی خود را نهایی کند، کار هم‌زمان روی ۲ طرح بسیار زمانگیر بود اما بدون توجه به نتیجه کار طرح و ایده ماشین تحلیلی، درهای جدیدی به روی چشم انداز آیندهٔ دنیای رایانه گشود.


۱۶ ژوئن ۱۹۰۳ – تاسیس موسسه فورد

henry-ford-238x300

درمورد شخصیت فورد و زندگینامه اش به طور کامل در یک پزشک صحبت کردیم. درمورد شرکت فورد بد نیست بدانیم اولین خودروی جهان در شرکت فورد تولید شد. گرچه این شرکت در سال ۱۹۰۳ تأسیس شد، اما هفت سال پیش از آن، هنری فورد، بنیانگذار شرکت، به عنوان یک مهندس جوان و خلاق، اولین وسیله نقلیه چهار چرخ را ابداع کرده و ساخته بود. این وسیله که «چهارچرخ» نامیده می‌شد، مانند یک قایق، با فرمانی رانده می‌شد و بدون اینکه امکان برگشت به عقب داشته باشد، با دو سرعت متفاوت حرکت می‌کرد.

شرکت فورد، در تاریخچه فعالیتش در صنعت خودروسازی، تاکنون محصولاتش را در قالب ۹ برند عرضه نموده است، که عبارتند از: فورد، لینکلن، مرکوری، جگوار، استون مارتین، مزدا، ولوو، لندرور، رنجرور و ادسل. خط تولید خودروهای برند ادسل، در سال ۱۹۶۰ تنها ۲ سال پس از آغاز فعالیتش، متوقف شد. در ۱۹۸۹ تولید برند مرکور نیز متوقف گشت. کارخانه تولید خودروهای برند مرکوری نیز در سال ۲۰۱۱ به علت اقتصادی نبودن، تعطیل شد. در سال ۲۰۰۸ برندهای جگوار، لندرور و رنجرور بطور یک‌جا به ارزش ۲٫۳ میلیارد دلار به شرکت هندی تاتا موتورز واگذار گردید. شرکت فورد در سال ۲۰۱۰ میلادی ولوو کارز را با قیمت ۱٫۸ میلیارد دلار به شرکت چینی جیلی فروخت.

پس از افت شدید فروش خودرو و متحمل شدن زیان سنگین ۱٫۶ میلیارد دلاری در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶، مدیران فورد شرکت تصمیم به تغییر ساختار تولید و منابع انسانی شرکت گرفتند. در این راستا شرکت فورد اعلام کرد که ۱۴ کارخانه را تعطیل و ۳۰٬۰۰۰ کارمند خود را اخراج خواهد نمود. در این راستا، ولوو و جگوار را فروخته، و تولید خودرو با مارک مرکوری را متوقف کرد.


۱۷ ژوئن ۱۹۸۰ – اولین بازی های ویدئویی که قانون کپی رایت به آنها تعلق گرفت

LunarLanderAsteroids-211x300

در سال ۱۹۸۰ آتاری توانست برای اولین بار حق کپی رایت را برای دو بازی ویدئویی اش به ثبت برساند. شرکت اصلی آتاری در سال ۱۹۷۲، توسط نولان باشنل و تد دابنی پایه گذاری شد. شرکتی که از همان آغاز، پیشرو در زمینه بازی‌های ویدئویی، کنسول‌های بازی و رایانه‌های خانگی بود. محصولاتی چون پونگ و آتاری ۲۶۰۰ از تولیدات محبوب و پرفروش این شرکت به حساب می‌آمد. این محصولات و فعالیت‌های شرکت آتاری، کمک شایانی را برای معرفی سیستم‌های رایانه‌ای در پیشبرد صنعت سرگرمی از ۱۹۷۰ تا میانه ۱۹۸۰ انجام داد.


۱۷ ژوئن ۱۹۹۷ – شکسته شدن الگوریتم DES

encryption-300x230

در سال ۱۹۷۲ موسسه بین‌المللی استاندارد و فناوری آمریکااعلام کرد که به یک الگوریتم برای حفاظت از اطلاعات غیر رده بندی شده خود نیاز دارد. این الگوریتم می‌بایست ارزان، قابل دسترس وبسیار مطمئن می‌بود. در سال ۱۹۷۳،NIST فراخوانی برای چنین الگوریتمی اعلام نمود ولی هیچ یک از الگوریتم‌هایی که در پاسخ به این فراخوان ارائه شدند شرایط لازم را نداشتند. دومین فراخوان در سال ۱۹۷۴ مطرح شد در این زمان IBM الگوریتم خود را مطرح نمود که به نظر می‌رسید می‌تواند که نیازهای NISTرا بر طرف کند. این الگوریتم به عنوان یک استاندارد فدرال در سال ۱۹۷۶ تصویب شد ودر سال ۱۹۷۷ منتشر شد. با امکان پذیر شدن حمله جستجوی جامع فضای کلید برای این الگوریتم سازمان ملی استاندارد و فناوری آمریکا در آغاز سال ۱۹۹۷اعلام کرد که برای تدوین استاندارد پیشرفته رمزنگاری تلاشی را آغازکرده‌است در سپتامبر همان سال این سازمان به طور رسمی فراخوانی را برای ارائه الگوریتم‌های رمزنگاری اعلام نمود.

الگوریتم DES در دهه‌ی ۷۰ میلادی در آمریکا به‌عنوان یک استاندارد کدگذاری مطرح شد. این الگوریتم این‌گونه عمل می‌کند که رشته‌ای از متن اصلی با طول ثابت را به عنوان ورودی می‌گیرد و پس از انجام یک سری اعمال پیچیده روی آن خروجی را که طولی برابر طول ورودی دارد تولید می‌کند. DES هم چنین از یک کلید برای ایجاد رمز استفاده می‌کند و تنها کسانی قادر به رمزگشایی خواهند بود که مقدار کلید را می‌دانند. اگرچه تحلیل‌هایی که درباره DES انجام شده‌است از هر روش رمز قطعه‌ای دیگری بیشتر است ولی عملی‌ترین حمله علیه این الگوریتم جستجوی جامع فضای کلید است. سه حمله تئوریکی برای این الگوریتم وجود دارند که زمان کمتری نسبت به جستجوی جامع فضای کلید نیاز دارند ولی این روشها در عمل امکان پذیر نیستند.

با شکسته شدن الگوریتمDES این استاندارد در سال ۱۹۹۸ تمدید نشد و در سال ۲۰۰۱، الگوریتم AES به عنوان استاندارد جایگزین آن تصویب شد. این الگوریتم مانند DES یک الگوریتم رمزقطعه‌ای است ولی بر خلاف DES از ساختار فیستل استفاده نمی‌کند. تا سال ۲۰۰۶ تنها حمله موثر علیه الگوریتمAES حمله side channel بوده‌است. در ژوئن سال ۲۰۰۳ دولت آمریکا اعلام کرد که ازAES می‌توان برای حفاظت از اطلاعات رده بندی شده و سری نیز استفاده کرد. برای اطلاعات فوق سری و محرمانه باید از کلیدهایی با طول ۱۹۲ یا ۲۵۶ بیت استفاده کرد.


منتخب برترین عکس های هفته


شکار یک ماهی بزرگ در انگلستان

1


عکس گرفتن با آخرین کرگدن نر در کنیا

KENYA-CRICKET/


گروهی از مهاجران با این روکش ها از خودشان در برابر هوای بد محافظت می کنند

3


لاک پشتی ۱۹ ساله همدم مرد ژاپنی در خیابان های توکیو

4


تخریب یک ساختمان در چین

5


مردم یمن خیره به شخصی که از روی پل آویزان است و گفته می شود توسط القاعده کشته شده است

6


برگشت فضانوردان از ایستگاه فضایی به زمین در قراقستان

7


فوران کوه آتشفشان در اندونزی

INDONESIA-ENVIRONMENT/


حیوانات باغ وحش تفلیس بر اثر وقوع سیل جانشان را از دست دادند

9


راننده ای در مکزیکوسیتی

MEXICO-DAILYLIFE/


اسب آبی که در خیابان های تفلیس قدم می زند. سیل باعث کشته شدن و آوارگی حیوانات باغ وحش تفلیس شد

11


به تازگی ویروس مرس در کره در حال فراگیر شدن است و دولت تمام مکان های عمومی را ویروس زدایی می کند

Hkg10188013

   
7 نظرات
 1. a_hosseini می گوید

  دستتون درد نکنه همیشه منتظر آلبوم هفتگی هستم.
  اگر امکانش هست تعداد عکس ها رو بیشتر کنید.

 2. reza می گوید

  سلام، راجع به این ویروس مرس که تو کره جنوبی اومده و اقدامات اون کشور یه مطلب بنویسید ، ممنون از مطالب خوبتون

 3. mehdi می گوید

  فرود اومدن فضا نوردها تو قزاقستان دلیل خاصی داره!
  سپاس جناب ضیاء!

  1. اردلان می گوید

   منم همیشه واسم جای سواله چرا اون طرفا فرود میان

   1. البرز می گوید

    چون با فضاپیمای روسی فرود میان و پایگاه فضایی روسیه تو قزاقستانه.

 4. محمود می گوید

  سپاس از مطالب ارزشمندتون

 5. خواننده می گوید

  ممنون از زحمتی که کشیدید ولی واقا شکار و کشتار یک ماهی حالا چه بزرگ باشد چه کوچک صحنه ای دیدنیست؟ عکس های بهتری هم برای جایگزینی وجود دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.