عجیب ترین موجودات کره زمین : حشره ای بی رحم که بعد از مکش محتویات درونی طعمه، لاشه آن را پشت خود سوار می کند!

7

یکی از مواردی که از قدیم تا به امروز, از سرخ پوست های مایا گرفته تا چینی ها به صورت مشترک در همه ی قبیله ها و تاج و تخت ها وجود داشته این است پس از گردن زدن دشمنان, هیچ استفاده ی بهینه و مفیدی از اجساد بدون سر آنها نمی کردند. برخی از مردم بر این اعتقاد هستند که این سرها روح تازه ای به اجتماع می بخشند، برخی دیگر از آنها برای ترساندن دشمنان خود استفاده می کنند، گروهی دیگر نیز وجود دارد که قطعه ای از آن را به عنوان یادگاری نزد خود نگه می دارند!

این بی رحمی ها و خونریزی ها فقط مختص آدمیزاد ها نیست و در دنیای حیوانات هم می توان مواردی از این قبیل را نام برد. برای مثال نوعی حشره قاتل و بی رحم وجود دارد که بعد از سوراخ کردن بدن طعمه خود، محتویات درونی آن را تخلیه کرده و کالبد وی را بر پشت خودش سوار می کند! به خاطر داشته باشید این حشرات به صورت گله ای در اطراف دشمنان خودشان زندگی می کنند. اگرچه در ظاهر رفتار آنها بسیار وحشیانه و منحوس به نظر می رسد اما این کار آنها باغث می شود از نظر بینایی و هم از نظر بویایی بتوانند از دشمنانشان پنهان بمانند.

rostrum

حدود ۷۰۰۰ گونه حشره قاتل در جهان شناسایی شده است، اگرچه همگی به انجام چنین رفتاری مبادرت نمی ورزند اما همگی مجهز به نوعی زائده دهانی بسیار کریه و محکم شبیه منقار هستند. حشره قاتل، منقار خود را مانند خنجر به بدن طعمه فرو می کند. طعمه وی می تواند مورچه، زنبور و یا موریانه باشد. به گفته زیست شناسان، پوشش بیرونی آن وقتی در درون بدن طعمه است کنار می رود تا فک بالا و فک پایین در معرض طعمه قرار بگیرند. سپس با تزریق نوعی ماده سمی، در کسری از ثانیه، قربانی را فلج می کند، بعد از این مرحله فرآیند آبگون کردن اعضای داخلی آغاز می شود ، رفتاری درست مشابه با رفتار عنکبوت ها با طعمه!

آنها با حفر سوراخی در بدن طعمه، آرواره زیرین را فرو می کنند و سپس با تزریق ماده، روند انقباض قربانی متوقف می شود، بعد از آن با فرو کردن آرواره فوقانی، محتویات را هورت می کشند!

درست مثل حشره ای که در فیلم Strahsip Troopers  مغز پسر جوان را نوشید!

Reduviidae_camouflaged_with_debris

برخی گونه ها با ترشح ماده ای چسبناک از پوسته خود، لاشه طعمه را بر پشت خود سوار می کنند. در حقیقت این که این امر چگونه انجام می شود همچنان یک راز است، زیرا دسترسی آنها به پشت خود درست مثل این است که انسان بخواهد آرنج خود را لیس بزند! اما علاوه بر اینکه این توده به منزله نوعی استتار و فرار از دست شکارچیان است، زیست شناسان معتقدند: وقتی یک مارمولکی به دنبال شکار یکی از آنهاست، نتیجه این جست و گریز، دهانی پر از لاشه مورچه خواهد بود؛، اما دریغ از یک حشره قاتل!

این توده علاوه بر استتار حشره قاتل و حفظ وی از شر شکارچیان ، باعث می شود شکار نیز متوجه حضور وی نشود. به عنوان مثال، حشره ای که به دنبال موریانه هاست، خود را توسط مواد ساختاری آشیانه خود پوشش می دهد؛ در این صورت علاوه بر اینکه با محیط اطراف ادغام می شود، طعمه یا شکارش دیگر قادر به شناسایی وی نخواهد بود.

تکنیک شکار این حشرات یکی از خارق العاده ترین روش هاست. همانطور که می دانید مورچه ها از روشی به نام ایمنی اجتماعی تبعیت می کند، بدین ترتیب که دوستان مرده یا در حال مرگ خود را از مجموعه دور می کنند تا از بروز فاجعه هایی بزرگتر جلوگیری شود . حشره قاتل نیز از این تکنیک به نحو احسن بهره می گیرد، بدین ترتیب که بعد از شکار یکی از موریانه ها، به سراغ لانه آنها رفته و به کمک زائده منقاری شکل خود، طعمه را به درون لانه آویزان میکند و بدین ترتیب موریانه های دیگر را به سمت خود فرا می خواند. به گفته یکی از شاهدان، یکی از این حشره های قاتل با این نیرنگ توانست در یک جلسه ۴۸ موریانه شکار کند!

kill-1024x819

گونه های دیگری از این حشرات قاتل هم وجود دارند که با دفع نوعی ماده چسبناک توسط پاهای جلوئی، تبدیل به نوعی کاغذ سمی مگس کش واقعی می شوند. گونه های دیگری هم با استخراخ صمغ گیاهان، از آن در همین راستا استفاده می کنند.

ویروچِ زیست شناس سال گذشته در کامرون به خوبی فهمید که جمع آوری نمونه هایی از آنها با تله های نورانی امری بسیار دشوار است. وی می گوید: “بنا به دلایلی ناگهان گردنم را لمس کردم، اما شدیدا احساس سوزش کردم”. بنابراین به نظر می رسد نوعی ماده در غده های دفاعی حشرات قاتل که از موجودات چندپایی تغذیه می کنند، وجود دارد که این امر باعث شده است غدد دفاعی آنها خطرناک تر از حشرات قاتل عادی باشد.

صرف نظر از گزش گاه به گاه بسیار دردناک، این حشرات قاتل هیچ خطری برای انسان ها ندارند. مگر گروهی از آنها به نام حشرات مکنده خون! این حشرات انسان ها را در خواب و در نواحی دهان می گزند که البته این گزش هیچ دردی ندارد اما در فرآیند خارج شدن مدفوع، نوعی موجودات تک یاخته ای از مدفوع آنها خارج شده و وارد زخم می شود که ممکن است مشکلات قلبی جدی به وجود بیاورد که البته نشانه های آن چندین دهه بعد آشکار می شود. بیماری Chagas، یکی از مشکلات جدی در آمریکای جنوبی است که زندگی در شرایط غیر استاندارد منجر به نفوذ هر چه بیشتر این حشرات و افزایش عفونت در آمریکا شده است.

backpack-1024x694

چارلز داروین نیز در آمریکای جنوبی توسط این حشرات گزیده شده بود- در واقع گفته می شود بیماری وی که از سال ۱۸۳۹ آغاز شد، به دلیل گزش این حشرات ایجاد شده بود. پرواضح است که گزیده شدن توسط این حشرات در حالت خواب برایش چندان ناخوشایند نبود، اما بعد ها از این حشره به عنوان نیرنگ استفاده کرد. در دفتر خاطرات روزانه خود، چنین می نویسد: روزی یکی از آنها را گرفتم و روی میز قرار دادم، اطراف میز پر از آدم های مختلف بود، اگر انگشت فردی در دسترس بود، وی بلافاصله لوله های مکنده خود را آماده کرده و شروع به مکیدن خون می کرد.

با این حال باید قدردان این موضوع بود که حشرات قاتل، علیرغم تنوع سرسام آور آنها، از میلیون ها سال قبل تنها بر حول محور یک طرح اولیه می گردند و به همین ترتیب بر اساس فیزیولوژی های بسیار تخصص یافته، تکامل یافته اند. این حشرات قاتل چه به دنبال شکار مورچه باشند، یا عنکبوت و یا هزارپا، به صورت شگفت انگیزی در کار خود عملکرد ماهرانه ای دارند.

منبع


   
7 نظرات
 1. هادی می گوید

  اوفففف این دیگه خیلی جالب بود. مرسی آقای دکتر

 2. حسین ق می گوید

  یاد سریال هانیبال افتادم

 3. seedni می گوید

  دستتون درد نکنه موضوع جالبی بود . لطفا نام علمی یا انگلیسی این حشره رو اعلام کنید .

 4. بیر دوهتور می گوید

  مطلب جالبی بود…
  سپاس از مترجم متن

 5. چنگیز می گوید

  تو شهر ما از اینا هست.

 6. مهدی می گوید

  آشنایی با دنیای پر رمز و راز و گاها مخوف حشرات جذاب و دیدنی ست.
  سپاس جناب ضیاء!

 7. سعید می گوید

  سلام
  بخش خیلی جالبی به وبلاگ اضافه کردید. من از بچگی عاشق دونستن در مورد حشرات و موجودات عجیب بودم. الانم اوقات فراقت گاهی تو اینترنت دنبال اینجور چیزا میگردم و سرگرم میشم. ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.