گوشی‌های موبایل دو صفحه‌نمایشی که شکست خوردند!

شرکت‌های سازنده گوشی تلفن همراه برای رقابت در بازار ناچار هستند دست به خلاقیت و تغییر بزنند و در طراحی و سخت‌افزار گوشی‌های معمول بازار دستکاری‌هایی انجام بدهند. برخی نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها زیبایی، سادگی و کارایی را با خود به همراه می‌آورد و در نتیجه آن گوشی خیلی زود در میان کاربران جا می‌افتد و فروش می‌کند. اما برخی اوقات نوآوری و خلاقیت جدید نتیجه عکس می‌دهد و با محصولی روبرو هستیم که نه تنها زیبا نیست بلکه کار کردن با آن سخت و پیچیده شده و کارایی گوشی نسل قبلی خود را هم ندارد. در این شرایط، فروش نمی‌کند و با شکست مواجه می‌شود.

چند روز پیش شرکت ال‌جی گوشی هوشمند جدیدی به نام V10 معرفی کرد. بزرگ‌ترین قابلیت این اسمارت‌فون استفاده از دو صفحه‌نمایش واقعی است. صفحه‌نمایش اصلی ۵.۷ اینچی ولی یک صفحه‌نمایش دوم هم در بالای صفحه‌نمایش اصلی طراحی شده است که بیشتر شبیه یک نوار اعلان است. این صفحه‌نمایش عرضی حدود دو اینج و ارتفاعی کمتر از یک سانتی‌متر دارد و دقت تصویر آن ۱۰۲۴ در ۱۶۰ پیکسل است. ال‌جی می‌گوید صفحه‌نمایش دوم همیشه روشن است و قرار است اطلاعاتی مانند وضعیت آب‌وهوا، ساعت، شارژ باتری دستگاه و تعدادی میانبر را نمایش دهد. هنوز خیلی زود است که بخواهیم درباره موفقیت گوشی V10 قضاوت کنیم اما یک پیشینه درباره گوشی‌های موبایل دو صفحه‌نمایشی در ذهن‌ها باقی مانده است که باعث می‌شود نسبت به V10 نیز بدبین باشیم و احساس کنیم این گوشی نیز نخواهد توانست جاه‌طلبی‌های ال‌جی را برآورده کند و با شکست مواجه خواهد شد. با هم نگاهی به این پیشینه و گوشی‌هایی بیندازیم که دو صفحه‌نمایشی بودند و شکست خوردند یا باعث بلندپروازی شرکت سازنده نشدند.

Samsung Continuum

Samsung-Continuum

گل سرسبد گوشی‌های دو صفحه‌نمایشی را سامسونگ در سال ۲۰۱۰ عرضه کرد. Continuum یک صفحه‌نمایش کوچک برای به‌روزرسانی‌های RSS، وضعیت آب‌وهوا و برخی اعلان‌های شبکه‌های اجتماعی داشت. چون سفارشی‌سازی این صفحه‌نمایش برای اینکه چه نوع اطلاعاتی نمایش بدهد بسیار محدود بود و از سوی دیگر اطلاعات زیادی مرتباً روی این صفحه‌نمایش پیش چشمان کاربر ظاهر می‌شدند و تایپ کردن نیز بسیار سخت و جان‌فرسا بود، خیلی زود و کمی بیشتر از یک سال حضور در بازار بازنشسته شد. ما قدردان سامسونگ برای عرضه این گوشی هستیم چون برای اولین بار پای صفحه‌نمایش دوم را به دنیای اسمارت‌فون‌ها باز کرد ولی واقعاً بدریخت و غیرکاربردی بود.

Kyocera Echo

6947b_Kyocera-Echo-Watermarked

ایده پشت سر این گوشی دو صفحه‌نمایشی تبدیل آن به یک دستگاه تبلت بود که انصافاً در نوع خودش منحصربه‌فرد بود. برخی قابلیت‌های این گوشی جالب بودند و توجه کاربران را به خود جلب می‌کردند. مثلاً می‌شد صفحه‌نمایش دوم پایینی را به یک صفحه‌کلید مجازی تبدیل کرد و صفحه‌نمایش اصلی به یک مرورگر تبدیل شود یا اینکه دو صفحه‌نمایش را به یکدیگر چسباند تا یک نقشه بزرگ روی یک صفحه‌نمایش ۴.۷ اینچی نشان داده شود. اما کار کردن با این گوشی سخت و گاهی اوقات غیرممکن بود که در نهایت فروش خیلی کمی در بازار داشت و سال ۲۰۱۱ متوقف شد.

LG DoublePlay

LG-DoublePlay

به این گوشی نگاه کنید: یک صفحه‌نمایش وسط صفحه‌کلید! شاید عجیب‌ترین ایده‌ای است که این شرکت معروف برای ساختن یک گوشی تلفن موبایل جدید پیاده‌سازی کرده است. این صفحه‌نمایش لمسی جا گرفته در میان کلیدها بسیار کوچک و دو اینچی با وضوح بسیار پایین بود. به سرعت آیکون‌های مختلف برنامه‌ها را به طور متناوب نشان می‌داد و هنگامی که شما روی یک آیکون فشار می‌دادید، میان برنامه‌ها سوییچ می‌کرد. برخی قابلیت‌های تکمیلی نیز داشت؛ مثلاً وقتی دارید در صفحه‌نمایش اصل یک ایمیل را می‌خوانید در صفحه‌نمایش دوم تایپ کنید. اما خیلی راحت و ساده می‌شود مشکلات این دستگاه را حدس زد: صفحه‌نمایش دوم صفحه‌کلید را به دو نیم تقسیم کرده بود که در نتیجه کار کردن با صفحه‌کلید خیلی سخت شد، صفحه‌نمایش دوم خیلی کوچک بود و عملاً کارایی چندانی نداشت و باعث حواس‌پرتی می‌شد. این گوشی هیچ‌وقت روی موفقیت را ندید و خیلی زود در سال ۲۰۱۱ وارد پروسه تجدیدنظر و بازنگری شد.

Samsung DoubleTime

DoubleTime_open02

یکی از بهترین ایده‌های استفاده از صفحه‌نمایش دوم در گوشی متعلق به این دستگاه است. صفحه‌نمایش دوم درون خود گوشی جاسازی شده بود و وقتی گوشی را همانند یک کتاب باز می‌کردید، می‌توانستید آن را ببینید. اما این صفحه‌نمایش و صفحه‌کلید درون گوشی باعث ضخیم‌تر شدن دستگاه شد و تجربه کاربری خوبی منتقل نمی‌کرد و در نهایت از خودتان می‌پرسیدید چه نیازی به صفحه‌نمایش دوم هست؟ یک عیب دیگر این گوشی استفاده از اندروید ۲.۲ بود در حالی که گوشی‌های دیگر بازار همگی از اندروید جدیدتر ۲.۳ استفاده می‌کردند که رابط کاربری بسیار بهتری داشت. در این‌جا ایده اولیه سامسونگ برای استفاده صفحه‌نمایش دوم خوب بود ولی پیاده‌سازی خیلی بدی داشت و برای نمایشگر دوم هیچ کارکرد مشخصی تعریف نشده بود.

YataPhone و YataPhone 2

sailfish-and-yota-strike-deal-on-future-partnership

در سال ۲۰۱۳، شرکت سازنده گوشی یاتا برای اولین بار یک صفحه‌نمایش دوم در پشت LCD استفاده کرد. صفحه‌نمایش دوم برای کاربران غیرمنتظره بود چون مصرف انرژی کمی داشت و ساعت و تقویم و وضعیت آب‌وهوا را نشان می‌داد. این گوشی از سیستم‌عامل اندروید استفاده می‌کرد. یک حرکت و طراحی جسورانه و خودشیفتگی از سوی این شرکت سازنده روسی بود و شاید تصور می‌شد پایانی بر عدم موفقیت گوشی‌های موبایل دو صفحه‌نمایشی باشد. واقعاً اسمارت‌فون جالب و جذابی بود و از یک ایده و مفهوم بالقوه کاربردی و مفید بهره می‌گرفت ولی باز هم در بازار موفق نشد و به علت برخی مشکلاتی که کاربران با صفحه‌نمایش دوم داشتند، نسخه بهبودیافته آن وارد بازار شد و باز هم موفق نبود.

Samsung Galaxy Edge family

samsung-galaxy-note-edge-unboxing-5-of-19

شرکت سامسونگ دست ‌بردار ایده گوشی دو صفحه‌نمایشی نبود و در محصول گلکسی نوت ایج خود دوباره این ایده را تکرار کرد؛ البته با اصلاح‌ها و تغییرات زیاد و یک پیاده‌سازی نسبتاً خوب پس از چندین تلاش ناموفق و کسب تجارت زیاد. صفحه‌نمایش دوم به صورت خمیده در کناره طولی یک صفحه‌نمایش اندازه بزرگ با کیفیت قرار گرفته و میانبرها و اسکرول‌های عمودی برای اطلاعات در اختیار کاربر قرار می‌داد. سامسونگ این محصول را بهبود داد و گوشی گلکسی S6 Edge را با همین ایده روانه بازار کرد که نسخه‌ای از گوشی پرچم‌دار گلکسی S6 البته با دو لبه خمیده بود. در ادامه، این شرکت محصول گلکسی +S6 Edge را معرفی کرد که از یک صفحه‌نمایش با اندازه ۵.۷ اینچ بهره می‌برد و مجموعه‌ای از ابزارها و عملکردها برای صفحه‌نمایش دوم تعریف شده است. مثلاً شما می‌توانید به دلخواه برای برخی افراد یا برنامه‌ها میانبرهایی به صفحه‌نمایش دوم اضافه کنید یا برخی اعلان‌ها را به آن‌جا ببرید. می‌شود گفت مدل‌های جدید گوشی‌های سامسونگ زیبایی، سادگی و کارایی را تا حدود بسیار زیادی تامین می‌کنند و اکنون در بازار با استقبال مواجه شده و فروش خوبی دارند ولی هنوز برخی کاربران با ویژگی‌های صفحه‌نمایش دوم مشکل دارند و آزارشان می‌دهد و به یک چیز تزئینی تبدیل می‌شود. شاید برخی کاربران بگویند نباید نام این محصولات را در رده گوشی‌های دو صفحه‌نمایش ناموفق قرار داد ولی هنوز با ایده‌آل فاصله زیادی دارند.

 LG V10

LG-V10-001

تاریخ دوباره تکرار شده است و ما در یک حلقه گرفتار شدیم. سامسونگ یک گوشی دو صفحه‌نمایشی می‌دهد و ال‌جی در صدد پاسخ‌برمی‌آید. اکنون دوباره ال‌جی یک گوشی دو صفحه‌نمایشی معرفی کرده تا با سامسونگ رقابت کند و در بازار یک محصول دو صفحه‌نمایشی برای مشتریان و طرفدارانش داشته باشد. سامسونگ ترجیح داده صفحه‌نمایش دوم در بخش عمودی گوشی باشد ولی ال‌جی بخش عرضی و بالای گوشی، جای همیشگی بلندگوها را انتخاب کرده است. باید منتظر ماند و دید کدام‌یک موفق می‌شوند و اصلاً کاربران نیاز به یک نوار برای میانبرهای خود دارند؟

منبع

نظرات

  1. با درود
    مقالهٔ بسیار جالبی بود
    دستمریزاد..
    البته نام اون گوشی های روسی یوتا فون (YotaPhone) هست که به اشتباه یاتا ذکر شده.
    پاینده و شاد باشید.

  2. در باره این یوتافان میشه بگید از کجا میشه نظرات کارشناسی درباره خوند به نظر من ارزش خرید رو داره

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.