ایده جدید اپل برای ساخت آیفون تاشو: صفحه‌نمایشی با قابلیت خودترمیمی خراش‌ها و فرورفتگی‌ها

1

دیروز یک ثبت اختراع جدیدی از شرکت اپل منتشر شد. این ثبت اختراع ایده‌ای جالب و متفاوت را برای ساخت یک گوشی تاشو مطرح می‌کند و شامل کاور صفحه‌نمایش خود ترمیم (self-healing) است.

این کاور صفحه‌نمایش به گوشی اجازه می‌دهد برخی از خراش‌ها، فرورفتگی‌های صفحه‌نمایش را ترمیم و رفع کند.

این ثبت اختراع در ماه ژانویه امسال توسط اپل ثبت شده و اکنون سایت Patently Apple آن را منتشر کرده است.

اپل در این ثبت اختراع نوشته است، نمایشگر مفهومی پیشنهادی به دستگاه اجازه می‌دهد خودش را بدون دخالت دست ترمیم کند.

از نظر تئوری، قابلیت خودترمیمی این دستگاه تاشو می‌تواند به طور خودکار فعال شود. مثلا، هنگامی که دستگاه در حال شارژ شدن است یا براساس یک برنامه از پیش تعیین شده کار کند.

کاور صفحه‌نمایش از گرما، نور، جریان الکتریکی و روش‌های دیگری برای ترمیم یک لایه محافظت بالای صفحه‌نمایش استفاده می‌کند.

همچنین، در این ثبت اختراع ذکر شده پوشش محافظ صفحه‌نمایش می‌تواند شامل یک لایه الاستومر باشد که می‌تواند از بین برود و دوباره شکل خود را بسازد تا از قطعات و سنسورهای حساس داخل دستگاه محافظت کند.

از نظر تئوری، این قابلیت می‌تواند مقاومت و دوام یک صفحه‌نمایش تاشو را افزایش دهد و مانع از خرابی صفحه‌نمایش شود.

چندین ثبت اختراع گوشی تاشو بدون هیچ خروجی تجاری

ایده‌های خلاقانه زیادی برای ساخت گوشی تاشو در بازار مطرح شده و حتی برخی از آن‌ها توسط شرکت‌های صاحب نامی مانند سامسونگ و موتورولا در حال پیگیری و توسعه هستند ولی هیچ‌یک از این ایده‌ها دنبال صفحه‌نمایشی خودترمیمی پیشنهادی اپل نیستند.

ساخت یک صفحه‌نمایش شیشه‌ای با دوام و مقاوم، بزرگ‌ترین چالش گوشی‌های تاشو است. تجربه مشکلات متعدد گوشی گلکسی فولد سامسونگ باعث شده شرکت‌های دیگر از جمله اپل و مایکروسافت بی‌گذار به آب نزنند و دنبال روش‌هایی برای جلوگیری از خرابی زودهنگام صفحه‌نمایش باشند.

وقتی به تاریخ گوشی‌های تلفن همراه نگاه می‌کنیم؛ فقط در سال ۲۰۱۳ شرکت ال‌جی یک گوشی به نام G Flex عرضه کرد که قابلیت خودترمیم داشت. این گوشی در بدنه پشتی خود دارای پوششی بود که می‌خواست برخی خراش‌ها مانند خراش چاقو را ترمیم کند.

این فناوری ال‌جی چندان کاربردی و کارآمد نبود و تست‌ها نشان می‌داد یک خراش عمیق همچنان روی بدنه گوشی باقی می‌ماند.

حالا، اپل در سودای طراحی و عرضه یک گوشی تاشو با قابلیت خودترمیمی صفحه‌نمایش است. فعلا همه اطلاعات ما در حد یک ثبت اختراع از این شرکت است و هیچ نشانه یا سندی برای توسعه چنین گوشی توسط اپلی‌ها نداریم.

اپل سال‌ها است دارد روی ایده گوشی‌های تاشو کار می‌کند و تا کنون چندین ثبت اختراع از این شرکت برای لولاها، صفحه‌نمایش و نحوه کار با نمایشگرها منتشر شده است.

منبع

   
1 نظر
  1. راتین می گوید

    حرکت جالبیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.