سامسونگ و هواوی آینده گوشی‌های تاشو را نابود کردند؛ آیا از ابتدا ایده گوشی‌های تاشو بد بود؟

داستان مسابقه خرگوش و لاک‌پشت را دو شرکت سامسونگ و هواوی در دنیای واقعی بازسازی کردند. حالا، این دو شرکت یاد می‌گیرند که همیشه اولین بودن، تضمینی برای موفقیت و برنده شدن در بازار نیست.

سامسونگ و هواوی خواستند با عرضه گلکسی فولد و میت ایکس، اولین شرکتی باشند که یک گوشی تاشوی آینده‌نگر عرضه کرده است اما چرا خبری از این گوشی‌ها نیست؟ قرار بود گلکسی فولد ۲۶ آوریل وارد بازار شود و هواوی گفته بود میت ایکس را ماه ژوئن می‌فروشد.

بازار هیجان‌زدگی خود برای یک گوشی با صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر را از دست داده و تا حدودی بی‌رمق و نا امید است. چون هر دو گوشی انعطاف‌پذیری که از آینده آمده بودند؛ با تاخیر عرضه می‌شود.

هر دو گوشی گلکسی فولد ۱۹۸۰ دلاری و میت ایکس ۲۶۰۰ دلاری در معرض بازطراحی و تولید از صفر هستند.

فقط چند ساعت تست گلکسی فولد توسط رسانه‌ها کافی بود تا مشخص شود با ایرادها و ضعف‌های آشکاری در طراحی و و صفحه‌نمایش روبرو است. مشکلات صفحه‌نمایش گوشی تاشو آن‌قدر زیاد بود که سامسونگ را به عقب‌نشینی از زمان عرضه این محصول به بازار وادار کند.

هواوی هم دلیل تاخیر ورود میت ایکس به بازار را «بهبود صفحه‌نمایش» و عدم تکرار اشتباهات سامسونگ عنوان کرده است. قطعا گوشی تاشوی هواوی هم همان مشکلات روکش پلاستیکی صفحه‌نمایش سامسونگ را دارد.

مهم نیست این گوشی‌ها چند ماه دیگر وارد بازار شوند یا اینکه یک سال دیگر آماده به فروش باشند؛ بلکه آن چیزی که مهم است؛ نابودن شدن ایده گوشی‌های تاشو و انعطاف‌پذیری است که قرار بود آینده صنعت اسمارت‌فون‌ها را بسازد.

سازنده‌های تلفن همراه به مردم وعده دادند گوشی بسازند که صفحه‌نمایش را دو برابر کرده و دو جین کارایی و کاربری اثربخش به همراه داشته باشند. اما مشکلات دو گوشی بزرگ و نمونه این رویا باعث شد همه بدبین شوند و اسمارت‌فون فعلی خود را دو دستی بچسبند.

مشکل اصلی روکش پلاستیکی است؟

به نظر می‌رسد ایده استفاده از روکش پلاستیکی روی صفحه‌نمایش برای جلوگیری از خراش و آسیب‌دیدگی پنل نمایشگر، در حالی قرار است صفحه‌نمایش تا شو و تحرک داشته باشد؛ مشکل طراحان گوشی‌های تاشو است. این روکش پلاستیکی هم به کناره‌ها و زاویه‌های صفحه‌نمایش ضربه می‌زند و هم در کار لولاها اختلال ایجاد خواهد کرد.

روکش پلاستیکی یک مشکل است ولی مشکل اصلی نیست. مشکل اصلی همان بخشی است که سال‌ها عرضه تلفن‌های انعطاف‌پذیر را به تعویق انداخت و به نظر می‌ٰسد هنوز هم برای عرضه آن زود است.

پاشنه آشیل و قطعه کلیدی در تاشوها، شیشه انعطاف‌پذیر است. شیشه تاشو باید به اندازه‌ای محکم و منحصربه‌فرد باشد که حتی بدون روکش پلاستیکی در معرض خراش و فشار و ضربه نباشد.

وقتی برای دستگاهی قیمتی ۲ هزار دلار یا بیشتر تعیین می‌شود؛ قاعدتا کاربران انتظار ندارند لبه‌ها یا لولاهای آن شکسته و خراش دیده باشد.

اولین تجربه‌های کار با گلکسی فولد و میت ایکس نشان داد که هنوز باید روی شیشه انعطاف‌پذیر این گوشی‌ها کار شود و شاید امروز برای رونمایی از اسمارت‌فون‌های منعطف زود بوده است.

هنگامی که یک گوشی تاشو باز می‌شود و در حالت تبلت مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ کاربران انتظار دارند یک صفحه‌نمایش کامل، سراسری و صاف را مشاهده کنند در حالی‌که گوشی‌های تاشو معرفی شده فاقد چنین ویژگی هستند.

روکش پلاستیکی استفاده شده در این گوشی‌ها اطراف لولاها چروک شده، در یک محل جمع شده و در محل دیگر بریده شده است. انگار یک چیز اضافی است. به همین دلیل، برخی از کاربران تصور کردند بای این روکش پلاستیکی را از صفحه‌نمایش جدا کنند ولی سامسونگ در اطلاعیه‌اش توصیه کرد کاربران جدا از این اقدام اجتناب کنند.

سامسونگ گفته است مشکل روکش پلاستیکی محافظ صفحه‌نمایش را در گلکسی فولد رفع کرده است ولی این گوشی هنوز برای ارایه به بازار آماده نیست.

آیا تحریم‌های ایالات متحده باعث تاخیر میت ایکس شده است؟

برخی رسانه‌ها مدعی هستند حرکت اخیر دولت امریکا در قطع همکاری شرکت‌های فناوری با هواوی و اعمال تحریم‌های جدید باعث تاخیر در عرضه گوشی تاشوی این شرکت شده است.

گفته می‌شود هواوی نیاز به پشتیبانی گوگل و اندروید از گوشی‌‌های تاشو و البته میت ایکس دارد. این گوشی بدون برنامه‌های اندروید کار نخواهد کرد.

هنوز مشخص نیست ممنوعیت‌های ایالات متحده شامل چه بخش‌هایی از میت ایکس می‌شود ولی اگر این‌طور باشد که این گوشی بدون اندروید و نرم‌افزارهای روی آن از کار می‌افتد؛ باید تایید کرد اقدام دولت ترامپ بی‌تاثیر نبوده است.

البته، نشریه وال‌استریت‌زورنال به نقل از یکی از سخنگوهای هواوی اعلام کرده تحریم‌های امریکا و گوگل با میت ایکس ارتباطی ندارند و هیچ تاثیری روی عرضه آن نخواهند داشت.

هنوز برای گوشی‌های تاشو زود است

آیا گوشی‌های منعطف و تاشو به پایان راه خود رسیدند؟ هنوز زود است با قاطعیت این موضوع را بگوییم.

سامسونگ و هواوی دارند تمام تلاش خود را می‌کنند که هرچه زودتر گلکسی فولد و میت ایکس را روانه بازار کنند. گوگل در کنفرانس Google I/O اعلام کرد اندروید از گوشی‌های تاشو پشتیبانی می‌کند و در حال بهینه‌سازی نرم‌افزارها و رابط‌های کاربری برای آن‌ها است.

شرکت‌های سازنده تلفن همراه میلیون‌ها دلار روی گوشی‌های تاشو سرمایه‌گذاری کردند و اصلا دوست ندارند بازنده این قمار باشند. به جز سامسونگ و هواوی، چندین برند دیگر هم رویای عرضه گوشی تاشو دارند و حتی نمونه‌های اولیه‌ درون شرکتی دادند. ده‌ها ثبت اختراع و مدل مفهومی دیدیم و احتمالا به‌زودی رونمایی می‌شوند.

پس، شاید هنوز به آینده گوشی‌های تاشو امیدوار بود ولی قطعا می‌توانیم بگوییم سامسونگ و هواوی عجله کردند و هنوز فرصت داشتند مشکلات و ضعف‌های محصولات خود را شناسایی و رفع کنند.

این شرکت‌ها برای اول شدن در بازار هول شدند و اکنون دارند تاوان این عجله را پس می‌دهند. کاربران هنوز هم منتظر دیدن یک گوشی تاشو کاملا آینده‌نگرانه و بهتر از اسمارت‌فون‌ها هستند ولی نه به این زودی‌ها.

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.