امروز اپل و اپیک‌گیمز با هم شکست خوردند: اپل میلیاردها دلار درآمد را از دست داد و اپیک‌گیمز فورتنایت رایگان

حکم نهایی دادگاه به نفع اپیک‌گیمز و محکوم شدن اپل

1

حکم نهایی دادگاه اپل و اپیک‌گیمز صادر شده و یک قاضی فدرال امریکا تقریبا حکمی بر ضد شرکت اپل صادر کرده است. در این حکم، اپل باید امکان استفاده از دیگر سیستم‌های پرداخت را برای توسعه‌دهندگان فراهم کند.

چندی پیش، شرکت بازی‌ساز «اپیک گیمز»، سازنده بازی معروف «فورتنایت» بر ضد اپل به دادگاه شکایت کرده بود و به سیستم پرداخت و درآمد انحصاری این شرکت در اپل‌استور اعتراض داشت.

کارشناسان می‌گویند اگرچه دادگاه اپل را ناچار کرده سیستم‌های پرداخت مختلفی برای توسعه‌دهنده‌ها در اپ‌استور فراهم کند ولی هنوز اپل مجبور نیست امکان استفاده از سیستم پرداخت درون برنامه‌ای را برای اپلیکیشن‌ها فراهم کند. شرکت اپیک گیمز در دعاوی خود درخواست کرده بود این روش پرداخت در اپ‌استور اپل فراهم شود. براساس حکم دادگاه، اپل همچنان امکان دریافت ۱۵ تا ۳۰ درصد کمیسیون پرداخت برای سیستم پرداخت درون برنامه‌ای را دارد.

این حکم دادگاه در واقع یک شکست برای هر دو شرکت اپل و اپیک گیمز است. اپل در روش جدید احتمالا میلیاردها دلار درآمد حاصل از اپ‌استور را از دست می‌دهد ولی از آن سو هم اپیک گیمز موفق نشده است به خواسته‌های خود برسد و بازی مانند فورتنایت را رایگان و با پرداخت‌های درون برنامه‌ای روی پلتفرم اپل ارائه دهد.

«تیم سوینی»، مدیرعامل «اپیک گیمز»، در توییتی اعلام کرد که این حکم «پیروزی توسعه‌دهنگان یا مشتریان نیست.» در حکم دادگاه آمده است که اپل باید مقررات خود را به صورت سنجیده تغییر دهد. پرداخت‌های درون برنامه‌ای بخش مهمی از درآمد ۵۳.۸ میلیارد دلاری اپل از بخش خدمات را تشکیل می‌دهند و اکنون به ناچار باید بخشی از آن را از دست بدهد.

اپل دیگر نمی‌تواند مانع از دکمه یا کلید‌هایی شود که به درگاه‌های پرداختی خارج از اپلیکیشن ارجاع داده می‌شوند و از سیستم پرداختی به غیر از سیستم پرداخت اپل سود می‌برند. شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از اطلاعاتی که در زمان ثبت‌نام مشتری دریافت کردند؛ روش‌های جایگزین پرداخت به آن‌ها پیشنهاد بدهند.

در نتیجه این حکم، سهام شرکت اپل عصر جمعه ۲.۵ درصد سقوط کرده و ۶۳ میلیارد دلار از ارزش این شرکت کسر شد. هر دو شرکت اپل و اپیک گیمز به این رای دادگاه اعتراض دارند. اپل می‌گوید این حکم دادگاه به معنی امکان استفاده از سیستم‌های پرداخت درون اپلیکیشنی برای توسعه‌دهنده‌ها نیست. درخواست اپیک گیمز برای استفاده از فروشگاه‌های اپلیکیشن دیگر روی دستگاه‌های اپل نیز رد شده است.

بخش عمده‌ای از درآمدهای اپ استور مبتنی بر پرداخت‌های درون برنامه‌ای اپلیکیشن‌های رایگان و خرید حق اشتراک است. اپ استور توسعه‌دهنده‌های زیادی دارد ولی بخش عمده‌ای از آن‌ها درآمد ناچیزی دارند و غالب درآمد به تعداد محدودی توسعه‌دهنده می‌رسد که همان شرکت‌های غول بازار هستند.

شرکت «سنسور تاور» در سال ۲۰۲۰ گفته بود که بیش از ۹۵ درصد از درآمد اپ استور توسط ۲ درصد از توسعه‌دهندگان به دست می‌آید و ۹۸ درصد باقی مانده سالانه کمتر از ۱ میلیون دلار درآمد دارند.

چالش‌های اپ‌استور با صدور این رای تمام نخواهند شد و احتمالا اپل با چالش‌های جدی‌تری روبرو است. برخی از قانون‌گذاران اروپایی و امریکایی در حال تصویب قوانینی هستند که مقررات درآمدی اپ استور را تغییر دهند.

منبع theverge
 
1 نظر
  1. سعید می گوید

    تیتر می تونست عوض بشه، درسته اپیک گیمز شکست نسبی خورد، ولی تونست با اعتراضش راه رو برای بسیاری برنامه نویس های نوپا باز کنه، این تیتر شما تمام زحمات اپیک رو بی ارزش نشون میده و روحیه ی مبارزه رو بی اثر می کنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.