وقتی عاشق می‌شویم در مغزهایمان چه رخ می‌دهد؟!

0

این سؤالی است که از دیرباز مطرح بوده. وقتی عاشق می‌شویم واقعا مغز ما چه تغییری می‌کند؟ می‌شود این روند را از بین برد و رهایی پیدا کرد یا اینکه برعکس می‌شود کسی را وادار به عشق ورزیدن به ما کرد؟

با اینکه عشق را یک احساس منفرد بی‌همتا می‌دانیم، اما در واقع آمیزه‌ای از هیجان، حس وابستگی، شهوت، حتی در ترکیب با حس ترس از دست دادن است.

از نظر ادبی و عرفانی و روانی، پیشینه تحقیق و ابراز نظر در مورد عشق بسیار است، اما تحقیقات علمی جسمانی که عشق را با عدد و رقم و تصویر بررسی کنند، سابقه بسیار کوتاه‌تری دارند.

تحقیقات عجیب و غریب در مورد عشق یا شرایط همسران هم کم نبوده، مثلا در تحقیقی مشخص شده، افراد هم‌بستر ریتم قلب‌هایشان با هم مدتی همسان می‌ماند یا اینکه با آهنگ هماهنگ‌تری نفس می‌کشند.

در پژوهش دیگری دکتر ساندرا لنگ‌اسلگ که یک دانشمند علوم اعصاب رفتاری است، از آدم‌های عاشق‌پیشه خواست که در طول یک روز تعداد دفعاتی را که یاد عشقشان می‌افتند یاداشت کنند! عدد متوسط 65 بار به دست آمد، اما در مورد برخی این عدد به 90 هم می‌رسید.

در سال 2019، تحقیق روی 102 نفر مشخص کرد که آنهایی که علایق رومانتیک دارند، خیلی کمتر استرس یا درد را حس می‌کنند. در این تحقیق برای ایجاد حس درد از قرار دادن دست در آب یخ استفاده شده بود. مشخص شد که حتی اگر یار این افراد در نزدشان نباشد، باز هم آنها علائم استرس کمتری دارند.

اما این تحقیقات کلی عددی، قطعا راضی‌مان نمی‌کنند. ما می‌خواهیم عشق را در مغز عینا ببینیم!

پس پژوهشگران با استفاده از دو فناوری تصمیم گرفتند که چهره عشق را برای ما نمایان کنند.

آنها از MRI عملکردی یا fMRI استفاده کردند. در این شیوه اول، هر بخشی از مغز که بیشتر جریان خون داشته باشد و فعال‌تر باشد در تصویر نمایان و متمایز می‌شود.

شیوه دوم استفاده از پتانسیل الکتریکی برانگیخته شده با رخداد یا ERP است که سیگنال‌های الکتریکی مغز را با دقت هزارم ثانیه‌ای مشخص می‌کند.

در تحقیقی به افراد عکس‌ معشوق و عکس یک آدم بیگانه به دنبال هم نشان داده شد و مشخص شد آن دسته از سیگنال‌هایی که نشاندهنده توجه هستند، هنگام دیدن عکس معشوق، به وضوح برجسته و مشخص می‌شوند.

اما از نظر میانجی‌های شیمیایی داخل مغز، مدت‌هاست که هورمون اکسی توسین معروف به هورمون عشق شده است. سطح این هورمون حتی حین تماس‌های اجتماعی دلپذیر یا رابطه فیزیکی هم بالا می‌رود.

ولی موضوع به این سادگی‌ها نیست و مثلا نمی‌توانید اکسی توسین مغز یکی را به صورت مصنوعی بالا ببرید و عاشقش کنید!

به نظر می‌رسد که مجموعه‌ای از هورمون‌ها با هم، حس عشق را سبب می‌شوند. در واقع یک تریلوژی پیچیده از دوپامین، اکسی توسین و وازوپرسین باعث عشق می‌شود.

دوپامین از بخشی موسوم به tegmental  زیرین یا شکمی در مغز رها می‌شود. هسته‌ای از مغز موسوم به Nucleus accumbens  اکسی توسین آزاد می‌کند و Ventral pallidum هم گیرنده‌های وازوپرسین زیادی دارد.

این مجموعه با هم یک سیستم پاداش و احساس لذت را درست می‌کنند. اینها هم با مواد مخدر و هم عشق قابل تحریک و شعله‌وری هستند.

ماجراهای عشقی از تگمنتوم شکمی با رهاسازی دوپامین شروع می‌شود؛ اما این هسته accumbens  که حس رومانتیک ایجاد می‌کند و pallidum شکمی هم سیگنال‌های انگیزشی و پاداش را پردازش می‌کند.

هورمون دوپامین در آغاز و استمرار عشق مؤثر است. در این میان گیرنده‌های هورمون اکسی توسین هم در استمرار عشق مؤثرند و آنهایی که گیرنده‌های بیشتری برای آن دارند، بیشتر احتمال دارد که یک عشق ماندگار در تمام طول عمر داشته باشند.

در سال 2003، دانشمندان تحقیق جالبی کردند. می‌دانید که برخی از جانوران در سراسر عمر تنها یک همسر اختیار می‌کنند و به آن وفادار می‌مانند. اما وقتی دانشمندان گیرنده‌های دوپامین و اکسی توسین آنها را مسدود کردند، این حس آنها هم از بین رفت.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

هوش مصنوعی میدجرنی Midjourney تصور می‌کند که اساتید رشته‌های مختلف باید چه ظاهری داشته باشند؟ گالری…

کودک و نوجوان که بودم برای خودم یک پا Midjourney  بودم. کتاب‌ها را که می‌خواندم از روی توصیف چهره‌ها و مکان‌ها و اشیا تصور می‌کردم که مثلا کاپیتان نمو یا ربات آر دانیل الیواو باید چطوری باشد، فضاها را تصور می‌کردم و آب و رنگ به آنها در ذهن…

چرا بسیاری از ساختمان‌های تاریخی در بریتانیا دارای پنجره‌های آجرکوبی شده هستند؟

زمانی در بریتانیای کبیر داشتن پنجره در خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار گران از آب درمی‌آمد! چرا؟!چون در سال ۱۶۹۶ با وضع مالیات بر پنجره که بسیار در جامعه منفور بود، وضعیت تغییر کرد. در این زمان مالیات بر صاحبان املاک را بر اساس تعداد…

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است.با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

کشف خانه‌ای متروکه در فرانسه که پر از عروسک‌های به ظاهر شیطانی است!

برایان سانسیرو می‌نویسد که خانه‌ای متروک در فرانسه کشف کرده که به‌طور کامل توسط درختان انگور پوشانده شده  بود و گویی از دنیا پنهان بود. خود خانه عادی است، اما برخی آن را می‌توانند بدترین کابوس خود بدانند. اتاق‌ها مملو از چیزهای غیرعادی…

شوخی با مجسمه‌ها – وقتی حال مردم خوش است!

شوخی و طنز هم حال و هوای خاص خودش را می‌طلبد. مردم اگر از نظر پیشبینی شرایط اقتصادی آینده و وضعیت رفاه اکنون، آرامش و اطمینان خاطر لازم را داشته باشند و اگر بتوانند خود مقوله فرهنگ و اخلاق و دانش خود را ارتقا بدهند، شرایظ ظاهری و باطنی دیگر…
منبع sciencefocus
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو / دوچرخه تاشو /حرف آخر /قرص لاغری /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /آموزش تزریق ژل و بوتاکس /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /شیشه اتومبیل /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5