آیا اپل با حذف حساب «اپیک گیمز»، تبدیل به یک دیکتاتور آشکار شده است؟

3

مطابق خبری که دیروز منتشر شده است، اپل اکانت اپیک گیمز Epic Games را بسته است.

مجادله اپیک گیمز و اپیک گیمز، وقتی حاد شد که این دو بر سر تقسیم درآمد ناشی از فروش داخل اپ گیم Fortnite به توافق نرسیدند.

خود گیم Fortnite هم کوتاه‌زمانی قبل از اپ استور خارج شده بود، اما حالا کل اکانت اپیک گیمز، بسته شده است. یعنی حالا دیگر شما نمی‌توانید نه Fortnite و نه دیگر اپلیکیشن‌های این شرکت را در آی‌فون و آی‌پد دانلود کنید: گیم‌هایی مانند Battle Breakers و Infinity Blade.

طرفداران Fortnite  حتما از اپل ناامید و عصبانی خواهند شد. البته آن دسته‌ای که قبلا گیم را دانلود کرده‌اند، همچنان می‌توانند بازی کنند. اما مشکل اینجاست که فعلا امکان بازی با دیگر کاربران اپ استور وجود دارد و طرفداران Fortnite  نمی‌توانند با گیمرهای روی ایکس باکس یا اندروید بازی کنند.

فعلا البته Unreal Engine  اپیک گیمز، تحت تاثیر قرار نگرفته.

اختلاف اپل و اپیک گیمز بالا گرفته بود و کار این دو به دادگاه هم کشیده بود. دادگاه نهایتا حکم داد که اپیک گیمز باید از قوانین اپ استور پیروزی نماید و به نوعی با اپل همکاری کند و درآمدها را تقسیم کنند.

اپل هم بیانیه رسمی داده و از موضوع پیش‌آمده، ابراز ناخشنودی کرده است. اپل گفته است که اپیک گیمز از پذیرفتن حکم دادگاه و پذیرفتن گایدلاین‌های اپ استور خودداری کرده است. اپل ابراز نظر کرده که خود اپیک گیمز مسئول وضعیت پیش‌آمده است و نوع عمل این شرکت بی‌انصافی در حق دیگر توسعه‌دهنده‌هایی که به قوانین اپ استور پایبند هستند، محسوب می‌شود.

اما اپیک گیمز اقدام اپل را یک نوع مونوپلی و تحمیل نظر در بخش درآمدهای ناشی از فروش داخل اپ می‌داند. اپیک گیمز می‌گوید که اپل رقابت آزاد را محدود می‌کند.

اپل از اپیک گیمز ۳۰ درصد درآمد ناشی از فروش داخل اپ را خواسته بود. اپیک گیمز مخالفت کرده بود و برای کوتاه کردن دست اپل، یک نوع سیستم مستقل فروش داخل اپ در یک به‌روزرسانی گیم Fortnite پیشبینی کرده بود.

اپل هم که گویا از این سرکشی و احتمالا تقلید دیگر توسعه‌دهنده‌ها از این مکانیسم خرید داخل اپ نگران شده بود، کل حساب کاری اپیک گیمز را بست.

البته همان طور که گفته شد، علیرغم این جنگ علنی، این دو شرکت همچنان در بخش Unreal Engine با هم همکاری می‌کنند که پلتفرمی برای تولید گیم‌های کنسول، پی سی و موبایل است. در ضمن بر اساس رای دادگاه اپل نمی‌تواند در بخش برنامه توسعه‌ای، اپیک گیمز را خارج کند.

منبع

 
3 نظرات
 1. مهدی می گوید

  واقعا به سوالی که خودتون تو عنوان مطرح کردین، جواب دادین؟
  حیف وقت من و بقیه.
  مقال تیپیکال برای click-bait

  1. آرش می گوید

   پاسخ این سوال به عهده خواننده هست نه نویسنده. این مطلب به درستی شرایط پیش آمده را توضیح داده اما تفکر و نتیجه گیری همیشه به عهده خواننده هست.

 2. یاس می گوید

  موضوع دیکتاتوری نیست بلکه طمع بیش از حد شرکت اپل هست که داره به ضررش تموم میشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.