عکاسی که بعد از شکایت یک میمون برای کپی‌رایت یک عکس مشهور، به خاک سیاه نشست!

3

سال ۲۰۰۸، اتفاق جالبی رخ داد. عکاسی به نام دیوید اسلیتر به پارک ملی اندونزی رفته بود. در این جریان، ناگهان میمونی به دوربین Canon 5D او  که روی سه‌پایه بود،‌ نزدیک شد، دوربین را برداشت، وارسی‌اش کرد و چند بار تصادفی روی دکمه شاتر فشار داد.

همین بازیگوشی میمون، منجر به گرفته شدن عکس‌های جالب و از جمله یک عکس سلفی جالب شد.

این عکس از آن زمان تا حالا خیلی محبوب شده و به دفعات، در شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها و نشریات کاغذی چاپ شده است.

شاید فکر کنید که آقای اسلاتر، خیلی بابت این عکس سود برده؟ نه، اصلا!

این آقای ۵۲ ساله، حالا برای گذران زندگی مجبور است بازی تنیس آموزش بدهد و سگ‌های مردم را برای هواخوری بیرون ببرد. او حتی از عهده پرداخت مالیات‌اش هم برنمی‌آید!

چون بعد از انتشار فراگیر عکس‌اش، ناگهان این جنجال راه افتاد که آیا او واقعا دارنده کپی‌رایت عکس است یا نه! آخر از نظر فنی، او عکس نگرفته بود و عکاس عکس، خود میمون بود.

در این میان PETA یا سازمان مردمی برخورد اخلاقی با حیوانات، کاسه داغ‌تر از آش شد و شکایتی علیه اسلاتر تنظیم کرد تا کپی‌رایت به صورت قانونی به میمون داده شود.

در سال ۲۰۱۴، سرانجام قاضی داد حکم داد که نمی‌توانند کپی‌رایت یک عکس را به یک حیوان واگذار کند. چیزی که در سال ۲۰۱۶ هم تکرار شد.

مالکیت کپی‌رایت به میمون داده نشد،‌ اما هنوز مراحل قانونی دیگری لازم بود که کپی رایت به خود اسلاتر داده شود.

این هفته سرانجام جلسه استماعی در سانفرانسیسکو تشکیل شد، منتها اسلاتر آنقدر بی‌چیز شده بود که نتوانست شخصا در آن شرکت کند و از طریق تماس ویدئویی اینترنتی از منزلش در بریتانیا، نقطه نظرات خود را مطرح کرد.

آقای اسلاتر که از شکایت PETA  خیلی متضرر شده، می‌گوید که PETA  حتی میمون اشتباهی را می‌خواست دارنده کپی‌رایت کند. میمون آن عکس مشهور یک میون ماده با سن متفاوت بود. در صورتی که PETA می‌خواست کپی‌رایت را به میمون نر بدهد.

آقای اسلاتر می‌گوید که اگر هر نشریه‌ای که از عکس از آن موقع تا حالا استفاده کرده، تنها یک پاوند به او می‌داد، او حالا اصحب ۴۰ میلیون پواند، معادل ۵۲ میلیون دلار پول بود!

منبع

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 
3 نظرات
 1. pejman می گوید

  تو رو خدا نگاه کن … اونجا سر حق کپی رایت برای یک حیوان میشینند بحث میکنند … اینجا انسان ها حتی از یک حیوان هم کمتر اند … وای به حال کسی که یک ایده خوب منتشر کند … همه از رویش کپی میکنند و دست آدم هم به هیچ جا بند نیست …. اگرم قبلش بخوای ثبت کنی و دستت رو بند کنی … پروسه های اداری طولانی و عذاب آور در پیش رو داری … البته زیاد دیده شده که گردن کلفت هایی حتی از موارد ثبت شده از استفاده کردند و شکایت در دادگاه هم نه تنها نتیجه ای به همراه نداشته بلکه حتی یکهویی رای به ضد شون داده شده …

  1. علی می گوید

   دوست عزیز اینا مسخره بازی های برخی از گروه های حامی حیوانات هست اگر همین آدم ها ۱ صدم تلاشی که برای حیوانات میکنن رو برای انسان های مظلوم و بی دفاع در سراسر دنیا میکردن شاید وضعیت مطلوب تری داشتیم. هر روز در یمن کودکان بسیاری از نبود دارو و غذا و آب سالم جون میدن یا دختران معصوم به بردگی جنسی گرفته میشن اونوقت این نهادهای حیوان نهاد کجا تشریف دارن؟

   1. محمد می گوید

    گل گفتی داش علی دقیقا اگه به جای این بزرگ نمایی های مسخره که کلی وقت دادگاهی و پول و غیره پاش ریخت و پاش کردن صرف این کودکان و مردم بی گناهی که همه جای دنیا پیدا میشن میکردن الان وضع دنیا این نبود … همش طمع همشش…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.