آثار هنری که با هوش مصنوعی و با طی مرحله آموزش با میلیون‌ها عکس موجود در اینترنت تولید می‌شوند، از نظر کپی رایت و حقوقی چه تکلیفی خواهند داشت؟

0

تولید تصاویر هوش مصنوعی (AI) محبوبیت زیادی پیدا کرده و اپلیکیشن‌هایی مانند DALL-E ، Midjourney و اخیراً Stable Diffusion برای علاقه‌مندان به هنر و فناوری هیجان‌انگیز و وسوسه‌انگیز شده‌اند.

برای آموزش این سیستم‌ها، هر ابزار هوش مصنوعی، از میلیون‌ها تصویر تغذیه می‌کند. برای مثال، DALL-E 2 با تقریباً ۶۵۰ میلیون جفت تصویر-متن آموزش دیده بود.

اما اگر برای آموزش این هوش‌های مصنوعی از تصاویر دارای کپی رایت استفاده شده باشد، تکلیف اثر نهایی چیست؟

از OpenAI پرسیده شده که آیا فقط از تصاویر رایگان برای آموزش استفاده کرده یا نه. اما این شرکت  از افشای عمومی جزئیات تصاویر استفاده شده برای آموزش DALL E-2 خودداری کرده است.

به نظر می رسد بسیار محتمل است که این شرکت‌ها از فرآیند جفت شدن تصویر-متن از جستجوهای گوگل استفاده می‌کنند. این بدان معناست که احتمالاً از تصاویر برخی عکاسان ممکن است بدون اجازه آنها استفاده شده باشد.

اما سوال این است که آیا این آموزش واقعا نقض کپی رایت است یا خیر؟

چند روز پیش همینجا پستی منتشر کردم که در آن در مورد هنرمندی به نام اوریل مانی نوشته بودم که با Stable Diffusion تصاویر منظره بسیاری زیبایی ایجاد کرده بود.

برخی از این عکسهای سنتز شده به عکس‌های یک عکاس منظره مشهور به نام مارک آداموس، شباهت زیادی داشتند.

برای ایجاد این تصاویر بسیار شبیه، به احتمال زیاد Stable Diffusion از عکس‌های آداموس که در اینترنت پیدا کرده، استفاده کرده. مسلما هوش مصنوعی قادر به ساختن چیزی از هیچ نیست – حداقل هنوز – و به پایه‌ای برای کار خود نیاز دارد.

پس ما احتمالا در آینده ممکن است با مجادله‌های حقوقی در این مورد روبرو شویم.

اما آیا آداموس می‌تواند در صورتی که از عکس‌های هوش مصنوعی الهام گرفته از عکس‌هایش استفاده تجاری شود، شکایت کند؟

OpenAI در یک پست وبلاگی قبل از انتشار بتا به این مشکل پرداخت و اظهار داشت که “رویکردهای مختلف را برای رسیدگی به مسائل بالقوه کپی رایت و علائم تجاری ارزیابی خواهد کرد.”

این شرکت نوشته رویکرد ترکیبی را در پیش می‌گیرد. در برخی موارد می‌شود با مفهوم استفاده منصفانه کار را پیش برد و گاهی هم باید نتایجی را فیلتر کرد و یا مسنقیم با صاحب کپی رایت توافق کرد.

جاناتان لو، مدیر عامل JumpStory ، می‌گوید که هیچ مشکلی با تولید آثار هنری سرگرم‌کننده که شبیه آثار هنری فعلی نیست، وجود ندارد، اما در مرحله دوم که شروع به تولید عکس‌هایی با ظاهر واقعی از افراد واقعی می‌شود، اجازه استفاده از آن‌ها برای مقاصد تجاری وجود ندارد.

لو معتقد است که کاربران تولید کننده تصویر هوش مصنوعی در معرض خطر شکایت قرار دارند.

او توضیح می دهد: ” OpenAI احتمالاً در معرض خطرات قانونی بزرگ نیست، زیرا آنها همیشه می توانند تقصیر را به گردن مشتریان بیندازند.”

بنابراین مشکل واقعی ممکن است گریبان میلیون‌ها کاربری را بگیرد که به جهت استفاده از DALL-E هزینه حقوقی خواهند پرداخت، زیرا آنها فکر می‌کنند می‌توانند تصاویریواقع‌گرا تولید کنند و از آن‌ها برای خبرنامه‌ها، تبلیغات و غیره استفاده کنند.»

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.