هنرمندان اعتراضی گسترده علیه آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی در ArtStation برگزار می‌کنند

0

روز سه‌شنبه، اعضای انجمن آنلاین ArtStation با قرار دادن تصاویر به گفته خودشان “عاری از هنر هوش مصنوعی” در مجموعه‌های خود، اعتراض گسترده‌ای به آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی آغاز کردند. تا روز چهارشنبه، تصاویر اعتراضی صفحه پرطرفدار ArtStation را پر کردند.

هنرمندان به دنبال انتقاد از حضور آثار تولید شده توسط هوش مصنوعی در ArtStation و ایجاد اختلال در مدل‌های هوش مصنوعی آینده آموزش‌دیده با استفاده از آثار هنری موجود در سایت هستند.

اعتراضات اولیه در ۵ دسامبر زمانی آغاز شد که هنرمند بلغاری الکساندر نانیچکوف در توییتی نوشت: «هنر فعلی هوش مصنوعی بر پایه تلاش صد‌ها هزار هنرمند و عکاس ساخته شده است که میلیارد‌ها تصویر ساخته‌اند و زمان، عشق و فداکاری را صرف کرده‌اند. کار آنها به صورت بی‌روح دزدیده شده و توسط افراد خودخواه برای سود و بدون کوچکترین مفهوم اخلاقی استفاده می‌شود. »

نانیچکوف همچنین لوگوی واضحی را با حروف “AI” با حروف بزرگ سفید در پشت نماد دایره‌ای ارسال کرد. در زیر، عنوانی با عنوان “نه به تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی” نوشته شده. این لوگو به زودی در ArtStation پخش شد و پایه بسیاری از تصاویر اعتراضی در حال حاضر در سایت شد.

در ۹ دسامبر، انتقاد از هنر هوش مصنوعی در ArtStation زمانی افزایش یافت که هنرمندی به نام «دن ادر» توییت کرد: «دیدن هنر هوش مصنوعی که در صفحه اصلی Artstation نمایش داده می‌شود، من را غمگین می‌کند. من بازی با MJ را به اندازه هر کس دیگری دوست دارم، اما قرار دادن چیزی که ایجاد شده با استفاده از دستور العمل در کنار آثار هنری که صد‌ها ساعت و سال‌ها تجربه برای ساخت آن‌ها صرف شده است فراتر از بی‌احترامی است.»

چهار روز بعد، توییتی که به طور گسترده از Zekuga Art به اشتراک گذاشته شد، اعتراض را بیشتری را در توییتر سبب شد.

با شرکت در این اعتراض، برخی از هنرمندان می‌خواهند نحوه عملکرد آموزش Stable Diffusion را مختل کنند، که منجر به شوخی‌های متعددی در توییتر شده در آن نتایج تصویری نادرست یا خنده‌دار تولید شده توسط هوش مصنوعی بزرگنمایی می‌شود.

در واقع، هر اثر هنری ArtStation که Stable Diffusion در حال حاضر از آن استفاده می‌کند، مدت‌ها پیش به مدل Stable Diffusion آموزش داده شده، و این اعتراض فعلی تاثیر آنی نخواهد داشت.

مدیریت ArtStation البته می‌گوید که آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی در سایت ممنوع نخواهند شد و این سایت قصد دارد برچسب‌هایی را اضافه کند که «هنرمندان را قادر می‌سازد تا صراحتاً اجازه یا اجازه استفاده از هنر خود را برای (۱) آموزش تحقیقات غیرتجاری هوش مصنوعی، و (۲) آموزش هوش مصنوعی تجاری بدهند.

رابطه بین ArtStation و  هوش مصنوعی به آزمایش نسخه بتای Stable Diffusion در سرور Discord آن در تابستان ۲۰۲۲ برمی گردد. Stable Diffusion یک مدل ترکیبی تصویر منبع باز محبوب است که تصاویر جدیدی را از توضیحات متنی می‌سازد.

بلافاصله پس از باز شدن Discord، افرادی که از Stable Diffusion استفاده می‌کردند متوجه شدند که دادن فرمان و درخواست “Trending on ArtStation” بباعث می‌شود تصویرشان سبک هنری دلپذیری پیدا کند.

به این دلیل که سازندگان مجموعه داده آموزشی Stable Diffusion آثار هنری در دسترس عموم بود را از وب سایت ArtStation، بدون اجازه هنرمندان به داده خام آموزشی هوش مصنوعی‌شان تبدیل کرده بودند.

البته نسخه‌های اخیر Stable Diffusion 2.0 و ۲.۱ یک روش جدید برای پردازش متنی دارند و دیگر فرمان «شبیه ArtStation» دیگر به عنوان یک درخواست کار نخواهد کرد – اما داده‌های اساسی ArtStation احتمالاً هنوز در مجموعه داده آموزشی Stable Diffusion 2. x وجود دارد.

در ضمن هنرمندان می‌توانند با ثبت نام در Stable Diffusion با سوال “Have I Been Trained” از اینکه کارشان داده نسخه آینده Stable Diffusion 3.0 شود، انصراف دهند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.