جیسون آلن با یک اثر هنری تولید شده با هوش مصنوعی، برنده جایزه نخست مسابقه هنر‌های زیبای نمایشگاه ایالت کلرادو شد و خشم بسیاری از هنرمندان را برانگیخت!

0

مردی که در یک مسابقه هنر‌های زیبا با استفاده از تصویری که با یک تولیدکننده متن به تصویر با هوش مصنوعی (AI) تولید شده بود، برنده شد، علیرغم انتقاد‌ها از پیروزی خود ابراز پشیمانی نکرد.

آلن با انتشار پستی با نام مستعار Sincarnate در Discord گفت که “خبر هیجان انگیزی” در مورد پروژه شخصی خود دارد که با تولید‌کننده تصویر هوش مصنوعی Midjourney انجام داده است.

او نوشته مدتی بود که با هوش مصنوعی Midjourney کار می‌کرد و آموزن و خطا می‌کرد و پس از چند هفته تنطیم دقیق سه اثر برتر خود را انتخاب کرد و آنها را را روی بوم چاپ کرد.

او البته برای افزایش وضوح و مقیاس عکس‌ها از از نرم‌افزار هوش مصنوعی گیگاپیکسل، استاده کرد.

سپس او در مسابقه هنر‌های زیبای نمایشگاه ایالت کلرادو (دسته هنر‌های دیجیتال) شرکت کرد و در کمال شگفتی برنده جایزه نخست شد.

آلن به وضوح بیان می‌کند که می‌خواست از Midjourney در یک موضوع رقابتی استفاده کند و گفت: «[من] نمی‌توانستم بیشتر از این هیجان‌زده باشم که با قطعه اثری مورد علاقه‌ام برنده شدم: Theatre d’Opera Spatial. »

اثر او، Theatre d’Opera Spatial، اثری خیره‌کننده که به نظر می‌رسد یک دادگاه عالی از دنیایی دیگر را به تصویر کشید است. Midjourney به‌جای سبک‌های پاک‌تر DALL-E 2 و Stable Diffusion، تصاویری بدبینانه‌تر و تاره و تیره ایجاد می‌کند.

علیرغم خوشحالی آلن از برنده شدن در مسابقه، منتقدان آنلاین به سرعت اعتراض کردند.

آنها انتظار داشتند که صفر تا صد یک اثر تخیلی یا دجیتال را شخصی با ذهنش و بدون کمک یک الگوریتم بسازد. یکی نوشته: ما در حال تماشای مرگ هنر هستیم. اگر مشاغل خلاق از دست ماشین‌ها در امان نباشند، حتی مشاغل با مهارت بالا نیز در خطر منسوخ شدن هستند.

آلن با اعتراف به این که می‌دانست کاری که در پیش گرفته جنجالی خواهد شد، اذعان کرده که پشیمان نیست و عزمش دوچندان خواهد شد.

“چقدر جالب است که ببینیم چگونه این همه افرادی در توییتر که مخالف هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی هستند، اولین کسانی هستند که با بی‌اعتبار کردن عنصر انسانی، انسان را زیر اتوبوس می‌اندازند! آیا این به نظر شما ریاکارانه است؟ » او در Discord خود این را نوشته.

آلن می‌گوید که منتقدان هنر را با روش خلق آن قضاوت می‌کنند و در نهایت هنر خلق شده توسط هوش مصنوعی پذیرفته خواهد شد.

«آیا کار این هنرمند باید متفاوت از هنرمند دیگری که همان اثر را «به طور معمول» خلق کرده است ارزیابی کرد؟ من می‌دانم که در نهایت چه خواهد شد، آن‌ها به سادگی می‌خواهند یک دسته مسابقه “هنر هوش مصنوعی” ایجاد کنند برای ماها.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.