کتابی که توسط یک پزشک در قرن نوزدهم منتشر شد و واقعا می‌توانست منجر به مرگ شود!

0

وقتی کسی در مورد کتاب خطرناک صحبت می‌کند، منظورش این است که محتوای کتاب بالقوه رادیکال است و دارای محتوایی است که مثلا می‌تواند تنفر از آدمهای دیگر را برانگیزد یا در ستایش از جنگ و دیکتاتورها و منش آنها است.

اما آیا می‌شود کتاب منتشر کرد که واقعا کشنده باشد؟!

در سال ۱۸۷۴ کتابی توسط دکتر رابرت ام کدزی منتشر شد که واقعا می‌توانست منجر به مرگ شود. دکتر کدزی، یک جراح بود و در جریان جنگ‌های داخلی آمریکا خدمت کرده بود و بعدها استاد شیمی هم شد.

جالب است که از ۱۰۰ صفحه این کتاب ۸۶ صفحه‌اش با رنگی که دارای آرسنیک بود، چاپ شده بود!

اما چرا دکتر کدزی این کار را کرده بود. او برای این کار یک دلیل خوب داشت و هدفی در سرش بود.

با اینکه در قرن نوزدهم می‌دانستند که آرسنیک بسیار سمی است، اما در ترکیب رنگ‌هایی که برای کاغذدیواری‌های منازل استفاده می‌شد، آرسنیک وجود داشت.

در واقع کسی گمان نمی‌کرد که مجاورت غیرمستقیم با آرسنیک هم می‌تواند خطرناک باشد. پس دکتر کدزی تصمیم گرفت که کتابی هشداردهنده در این مورد منتشر کند. اسم این کتاب را او سایه‌هایی از دیوارهای مرگ Shadows from the Walls of Death گذاشته بود.

اهمیت این مسئله وقتی روشن می‌شود که بدانیم تا پایان قرن نوزدهم ترکیبات آرسنیک در ۶۵ درصد کاغذدیواری‌ای آمریکا وجود داشت. به مرور زمان این کاغذدیواری‌ها ترکیب خطرناک خود را آزاد می‌کردند و ساکنان خانه‌ها را مسموم می‌کردند.

مجموعا ۱۰۰ نسخه از این کتاب منتشر شد و به کتابخانه‌های عمومی هم فرستاده شد.

البته توضیج داده شد بود که کتابدارها به کودکان اجازه دست زدن به این کتاب را ندهند. در این کتاب نمونه‌هایی از کاغذدیواری‌های آلوده چپ شده بود.

از این ۱۰۰ کپی تنها ۴ کپی فعلا در دسترس ما است. کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، یکی از آنها را اسکن کرده و به صورت آنلاین در دسترس همه قرار داده است.

عملا امانت گرفتن این کتاب‌های باقیمانده هم فرآیند دشواری دارد و کتاب در لفاف پلاستیک پوشانده می‌شود و خواننده کنجکاو آن باید دستکش مخصوص دستش کند.

حتی جالب است بدانید که یک مورد مسموممیت یک زن با یکی از این کتاب‌ها هم گزارش شده است.

علیرغم این، کتاب واقعا در ایجاد آگاهی عمومی در موردم نسبت به تاثیرات خطرناک آرسنیک در کاغذدیواری مؤثر بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.