آیا کفن تورین واقعیت دارد؟

0

پارچه‌ای قدیمی از جنس نخی، پر از لکه که نقش اندام مردی ریشو بر آن است و این مرد دست‌هایش را روی هم گذاشته، سالهاست که مورد مناقشه عده‌ای است که آن را کفن حضرت مسیح می‌دانند. از سال ۱۵۷۸ که این پارچه به ایتالیا آورده شده، این مناقشه آغاز گردید. این پارچه حداقل به مدت ۵۰۰ سال در صندوقی نقره‌ای و جواهرنشان، در کلیسای جامع تورین از نظرها پنهان بود. گاه و بیگاه کسانی به سراغ آن می‌آمدند که شکی در اصالت آن نداشتند تا بعدها که به نمایش درآمد و تردیدها درباره واقعی بودن آن انکار شد و علم و ایمان کلیسا روبه‌روی هم قرار گرفتند.

تصویر اسرار آمیز

مدافعان واقعی بودن کفن شواهد اندکی در اختار دارند، تصویر محور روی کفن، مردی را نشان می‌دهد که زخم‌هایی بر مچ دست‌ها و کتف‌هایش دارد که احتمالاً بر اثر مصلوب شدن پدید آمده. زخم‌های حضرت مسیح احتمالاً بر روی دست‌ها و پاهایش بوده و این تفاوت اشخاص بدبین را واداشته تا تصور کنند که مفن تقلبی است و به قرون وسطا تعلق دارد.

تصویر روی پارچه به شکل فیلم نگاتیو در عکاسی است. بسیاری از اجزاء تشریحی هنگامی آشکار شد که از کفن عکس گرفته و نسخه‌ای پوزیتیو به دست آمد. اخیراً آزمایش‌های دیگری بر روی کفن انجام شده و نوعی از گردهٔ گل روی آن به دست آمده که متعلق به قرن اول میلادی است فقط در سرزمین فلسطین موجود است! همان رمان و مکان دوران حضرت مسیح.

بنابراین اگر این کفن واقعی است، تصویر شبح‌گونهٔ روی آن از کجا پدیدار شده؟ متخصصان چند پیشنهاد ارائه کرده‌اند: بعضی می‌گویند این تصویر، اثر روغنی است که بر جسد مالیده شده و به روی کفن منتقل شده است. بعضی دیگر می‌گویند گازهایی که از منافذ پوست خارج می‌شود مانند ماده‌ای شیمیایی بر روی پارچه عمل کرده و اثر گذاشته‌اند.

اما هیچ‌کدام از این نظریه‌ها دانشمندان شکاک را متقاعد نکرده و تا به حال هم این کفن برای آزمایش‌های دقیق به هیچ آزمایشگاهی سپرده نشده و تنها تکه‌هایی کوچک از آن به متخصصان سپرده شد. آزمایشی که در ۱۹۸۸ بر روی آن انجام شد نشان می‌دهد این پارچه در اروپا بافته شده و ۷۲۵ سال عمر دارد و سرانجام معلوم شد کفن تورین قلابی است.

پاسخ نهایی؟

اما این آزمایش آخر و نتیجهٔ آن مورد تأیید کسانی نیست که به اصالت این کفن ایمان دارند. یک کشیش فرانسوی به‌نام برونو ایمارد اعلام کرد که آزمایش رادیوکربن اشتباه بوده و در اصالت کفن تردیدی نیست.

به‌هر حال اگر هم کفن تقلبی باشد سؤال‌های زیادی بی‌پاسخ می‌ماند. در قرن چهاردهم خرید و فروش اشیاء مذهبی تقلبی سیار رایج بود. آیا این کفن هم در آن آشفته بازار ساخته شد تا فروش آن پول کلانی را نصیب صاحبش کند؟ اما نقشی که بر روی کفن است چنان طبیعی است که بعید به نظر می‌رسد نقاشان قرون وسطا توانسته باشند آن را به دقت ترسیم کنند.

اثری از لئوناردو داوینچی؟

متخصصان می‌گویند، اگر این کفن تقلبی است، هنرمندی که نقش روی آن را کشیده می‌باید یک نابغه باشد. در جستجوی نام این هنرمند، آن‌ها به لئوناردو دواینچی هم رسیده‌اند و معتقدند او تنها کسی است که می‌توانسته این شاهکار تقلبی را خلق کند. در برابر این عده عده‌ای دیگر معتقدند جسد یکی از جنگجویان قدیمی در این کفن نهاده شده و این جنگجو را به صلیب کشیده بودند، به همین جهت زخم‌هایش، به زخم‌های کسی که مصلوب شده شباهت دارد. با همه این نظریه‌ها هنوز کسی نمی‌تواند با قاطعیت دربارهٔ این کفن نظر بدهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.