نگرانی آمریکا از قطع کابل‌های اینترنتی بستر اقیانوس‌ها توسط روسیه در صورت بروز تنش جدی

از زمان حوادث اوکراین، سطح تنش بین روسیه و غرب، بیشتر شده است و تا حدی یادآور روزهای جنگ سرد است. تقریبا روزی را نمی‌توان پیدا کرد که در آن مقامات دو شرکت حرف یا عملی بر ضد هم به زبان نیاورند و انجام ندهند.

به تازگی آمریکا ادعا کرده است کشتی‌های جاسوسی و زیردریایی‌های روسی فعالیت‌های مشکوکی را در نزدیکی کابل‌های اینترنتی انجام می‌دهند. گرچه فعلا هیچ کابلی آسیب ندیده است، اما این امر می‌تواند نشانه آماده کردن زمینه‌های لازم برای انجام چنین کاری توسط روسیه باشد.

تعمیر کابل‌های اینترنتی زیردریاها و اقیانوس‌های چندان دشوار نیست، اما آمریکا بیم دارد که روسیه کابل‌های عمقی‌تر را که تعمیر آنها دشوارتر است را هدف بگیرد. از سوی دیگر احتمال دارد که روسیه کابل‌های سری که با اهداف نظامی در بستر دریاها نصب شده‌اند را شناسایی و تخریب کند.

همین ماه پیش بود که آمریکا، کشتی جاسوسی روسیه به نام پنتار را رصد کرد. این کشتی به ساحل شرقی کوبا حرکت می‌کرد و حاوی دو زیردریایی بود که آمریکا ادعا می‌کرد می‌تواند برای قطع کردن کابل‌ها از آن استفاده کرد. اما روسیه گفت که پنتار صرفا کشتی است که برای اعداف علمی و پژوهشی به منطقه فرستاده شده است.

اهمیت کابل‌های اینترنتی بسیار زیاد است، چون از طریق آنهاست که ۹۵ درصد ارتباطهای دنیا انجام می‌ضشود و روزانه از همین طریق حدود ۱۰ تریلیون دلار جابجا می‌شود و بنابراین آسیب دیدین جدی آنها به معنی یک بحران اقتصادی جهانی خواهد بود.

10-27-2015 8-52-49 AM

10-27-2015 8-52-25 AM

منبع

نظرات

  1. مگر نه اینکه از طریق ماهواره ها به دنیای اینترنت متصل میشویم. پس نقش کابلهای ارتباطی بین دو کشور چیست؟ کلا کسی میتونه به زبان ساده توضیح بده تبادل دیتا به چه صورت انجام میگیره؟

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.