تنش‌های میان روسیه و امریکا به دنیای فناوری رسید: فرصت ۹۰ روزه سازمان‌های دولتی برای حذف نرم‌افزارهای کسپرسکی و جبهه‌گیری سفارت روسیه

6

وزارت امنیت داخلی امریکا به سازمان‌های دولتی این کشور دستور داده است طی ۹۰ روز تمامی نرم‌افزارهای امنیتی شرکت «کسپرسکی لب» را از روی سیستم‌های کامپیوتری خود حذف کنند. سفارت روسیه طی بیانیه‌ای از این اقدام امریکا اظهار تاسف کرده و می‌گوید شرکت کسپرسکی هیچ‌گونه ارتباطی با کرملین ندارد.

مدتی است که تنش‌های میان دو کشور امریکا و روسیه به فضای مجازی و دنیای سایبری رسیده است. چند ماه پیش وزارت امنیت داخلی امریکا از سازمان‌های دولتی خواسته بود که از نرم‌افزارهای روسی و خاصا برنامه‌های کسپرسکی استفاده نکنند و اینکه با یک ابلاغیه رسمی و دستوری؛ ممنوعیت استفاده از نرم‌افزارهای کسپرسکی را اعلام و ۹۰ روز فرصت داده تا با نرم‌افزارهای امریکایی جایگزین شود.

وزارت امنیت داخلی امریکا اعتقاد دارد برخی از مدیران کسپرسکی در شهر مسکو با کاخ کرملین روسیه در ارتباط هستند و این نگرانی وجود دارد که دولت روسیه از دسترسی‌های ایجاد شده روی سیستم‌های دولتی با استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی کسپرسکی بهره‌برداری کنند و دست به جمع‌آوری یا شنود اطلاعاتی بزنند.

مدیران کسپرسکی بارها هرگونه ارتباط سیاسی با کشور روسیه را تکذیب کردند و مدعی هستند هیچ‌گونه سند و مدرکی مبنی بر وجود چنین ارتباطی وجود ندارد.

سفارت روسیه در نیویورک نیز نسبت به اقدام اخیر دولت امریکا واکنش نشان داده و آن را «تاسف‌آور» خوانده است. سفارت روسیه اعتقاد دارد این اقدام باعث طولانی‌تر شدن تنش‌های دیپلماتیک میان دو کشور می شود.

اقدام اخیر دولت امریکا باعث شد بسیاری از فروشگاه‌های امریکایی؛ محصولات کسپرسکی را از فهرست محصولات خود حذف و از دسترس خارج کنند. همین‌طور؛ قرار است طی هفته جاری سنای امریکا موضوع ممنوعیت استفاده از محصولات کسپرسکی در نهادهای دولتی را بررسی و در صورت نیاز تصمیم‌گیری کند.

شرکت کسپرسکی بیش از ۴۰۰ میلیون مشتری در سراسر جهان دارد اما در کشور امریکا بازار قابل توجهی در اختیار ندارد و هیچ‌گاه نتوانسته فروش خوبی داشته باشد. کسپرسکی می‌گوید تلاش خواهد کرد عدم درستی این اتهام را اثبات کند.

   
6 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  بسیااار عاقلانه عمل کردن! کسپرسکی جاسوس روسیه‌ست.

  1. مهرداد خدایی می گوید

   اگه بخواییم دیدی مثل شما به نرم افزارها داشته باشیم نرم افزار ها بخصوص سیستم عاملها، تماما جاسوس ابزار هستند برای دولتهاشون. از اونجایی که آمریکا محل تولد ویندوز، مک، اندروید، ios هست پس بزرگترین و قدرتمندترین جاسوس دنیاست!

   1. فرشاد می گوید

    همه جاسوس هستند کاملاً درسته، ولی من شخصاً ترجیح میدم اطلاعاتم دست دیکتاتورهایی نظیر روسیه و چین و … که از جریان آزاد اینترنت وحشت دارند نیفته! جالبه بدونی این چندتا کشور از دشمنان درجه یک اینترنت هستند. ولی آمریکا هرکاری کرده جهت توسعه آزادی بیان در اینترنت بوده.

 2. امیر صفری فروشانی می گوید

  کسپرسکی در بهترین حالت ۳ تا ۴ میلیون مشتری داره . تازه خیلی خیلی خوشبینانه .

  1. مهرداد خدایی می گوید

   چطور میتونید ادعاتون رو ثابت کنید؟

 3. سعید می گوید

  به نظر من هم محصولات روسی غیر قابل اعتماد هستند ، همونطور که حکومت روسیه متقلب و کلاهبرداره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.